Pomoc rodiny je pri liečbe diabetu dôležitá
Dať diabetikovi pocit istoty, aby cítil, že nie je pri ochorení sám. Nepodceňovať nové poznatky, ale učiť sa spolu s diabetikom zdravo žiť a stravovať sa. Aj takto môže pomôcť rodina.
Dať diabetikovi pocit istoty, aby cítil, že nie je pri ochorení sám. Nepodceňovať nové poznatky, ale učiť sa spolu s diabetikom zdravo žiť a stravovať sa. Aj takto môže pomôcť rodina.
Lekárka z Liptovského Mikuláša Janka Lejavová sa pričinila o to, aby sa pacienti na Slovensku mohli liečiť NFI protokolom. Ide o liečbu cukrovky 2. typu špeciálne zostaveným jedálničkom, po ktorej sa mnohým cukrovkárom zlepší zdravotný stav tak, že nemusia brať lieky či pichať si inzulín.
Život s diabetom niektorým pripomína tancovanie na ostrí noža a ja sa im vôbec nedivím. O niečo „sladší“ život totižto neznamená, že máme na ružiach ustlané. Práve naopak...
Sú manželia a okrem lásky k tancu a cestovaniu ich spája cukrovka. Zoznámili sa na zimnom rekondičnom pobyte pre diabetikov a sú si navzájom veľkou oporou. „Je to veľká pomoc, keď váš partner vie, ako sa cítite pri hypoglykémii alebo pri hyperglykémii,“ tvrdia zhodne Juraj a Lucia Adamekovci.
Predstavte si, že od svojich desiatich rokov nejete sladkosti, na tanieri mávate viac zeleniny ako múky a zemiakov, aj tak sa vám do života vkradne cukrovka. Takýto „podraz“ zažila aj pani Jarmila z Komárna.
S chronickou chorobou diabetes mellitus zápasím už vyše 25 rokov. Je to moja najvernejšia priateľka. Tá ma asi nikdy neopustí.
Pred tromi rokmi po dlhodobej chrípke a zápale priedušiek, ktoré okrem liekov riešila aj rôznymi čajmi s medom, sa organizmus pani Anny vzbúril. Prvé dve pliagy vystriedala ešte horšia, diabetes 2. typu.
Inzulín, perorálne alebo injekčné antidiabetiká, diabetická diéta ako regulovaná strava bez cukru, pohyb ako pravidelná fyzická aktivita, edukácia, poradenstvo a výchova k zdraviu vo všetkých formách patria už 30 rokov k neoddeliteľnej súčasti aktivít DIAMART-u.
Aké bolo oceňovanie dobrovoľníkov za rok 2019? Famózne, výnimočné, nezabudnuteľné, vznešené, nádherné, úžasné...
Vážený priatelia, dovoľte mi, aby som začal citáciou z českej diplomovej práce: „Diabetes mellitus bol v roku 2017 najčastejším metabolickým ochorením, ktoré sa vyznačuje vysokým rizikom vzniku a rozvoja ďalších závažných ochorení.“
S diabetom žije sedemdesiatnik Ján Švolík 58 rokov bez vážnejších komplikácií. Ako tínedžer sľúbil mame, že si tou chorobou nejako poradí. A slovo dodržal...
Neveril, že by sa len vhodnou úpravou stravy vedel zbaviť liekov na diabetes, schudnúť, zlepšiť tlak aj znížiť cukor a cholesterol. Pomohol mu diétny plán – NFI protokol, ktorý vyvinuli vedci David Hickman a Zuzana Plevová.
Verejnosť ju pozná najmä z divadla aj dabingu. Najväčšiu slávu jej však priniesol seriál Pod povrchom. Hrala aj vo filme Cinka Panna. „Nedá sa nič robiť, televízia je skrátka omnoho masovejší fenomén ako divadlo,“ priznáva herečka JANA VALOCKÁ (52), ktorej cukrovku diagnostikovali náhodou, keď mala 34 rokov.
Hanka (28) mala šestnásť rokov, keď jej zistili diabetes 1. typu. Odvtedy preskákala množstvo zdravotných problémov. Od žalúdočných a žlčníkových záchvatov cez migrény, výkyvy glykémie až po zhoršenie zraku a problémy s chodením. Po absolvovaní Bemer terapie sa jej život výrazne zlepšil.
Matúš (34) miluje svoju rodinu a miluje šport. Ideálnym je pre neho ten deň, keď dokáže skĺbiť obe svoje vášne do jednej aktivity. Verí, že s pomocou inzulínovej pumpy a kontinuálneho monitoringu raz zdolá aj ikonické triatlonové preteky – IRONMAN. Najlepšie na Havaji.
Kým prišla éra kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny, zomierali sme vo veľkom najmä na infekcie. Napríklad na tuberkulózu. Penicilín a ďalšie antibiotiká všetko zmenili.