Keď mi diagnostikovali cukrovku pred 28 rokmi, mal som pocit, že sa mi pred očami zrútil celý svet. Nastal obrat v mojom živote. Nový denný režim, dodržiavanie diéty, užívanie liekov či pichanie inzulínu, mal som veľké obavy, ako to zvládnem. Vyzeralo to odstrašujúco, ale v skutočnosti to nie je to celkom tak. Správnym režimom, zmenou životosprávy, sa dá aj s touto nevyliečiteľnou chorobou viesť plnohodnotný život. Všetko som dodržiaval vďaka mojej manželke. Stále ma upozorňovala, aby som si kontroloval glykémie. Niekedy som trochu zacigánil. Až neskôr som si uvedomil, že s cukrovkou sa zahrávať netreba. Je síce nebolestivá, ale veľmi zákerná. Manželka ma naučila zodpovednosti aj pravidelným stravovacím návykom. Samozrejme, nie vždy sa to dá. Varila úžasne a dodržiavala sacharidové jednotky v jedle. Vedela presne, koľko sacharidov obsahujú jednotlivé ingrediencie. Na tanieri prevažovala zelenina. Dnes, keď mi manželka po 57 rokoch šťastného a harmonického života zomrela, som sa ocitol na tenkom ľade so žiaľom v srdci, v strachu a neistote, čo so mnou bude. Variť neviem a už mi nezavolá: „Si v poriadku, miláčik, skontroloval si si glykémie?“ Držala môj diabetes pevne pod kontrolou.
Zmenil som športové aktivity
Diabetes mellitus LADA prvého stupňa mi diagnostikovali v päťdesiatke. Odvtedy som prekonal infarkt myokardu, operáciu srdca a dnes po dlhšej rekonvalescencii zase športujem, pretekám, hýbem sa. Maratónov, polmaratónov mám nabehaných dosť. Vek a s tým súvisiace choroby ma prinútili namiesto vytrvalostných behov začať s niečím iným. Obľúbil som si pomerne mladý šport nordic walking. Pri tomto športe je v tele zapojených až 600 svalov. Je to ideálny šport nielen pre diabetikov. Zlepšuje elasticitu svalov a upravuje srdcovocievny systém. Pomáha pri rekonvalescencii po úrazoch a iných zdravotných problémoch. Mám 78 rokov, ale s cukrovkou som sa musel skamarátiť. Nevzdávam sa a robím jej naprieky. Športujem ďalej a v druhej polovici septembra sa zúčastním na pretekoch o Svetový pohár v nordic walkingu na Štrbskom Plese a druhý deň v nordic walking v biatlone.
Pomocník inzulínová pumpa
Pri každom športe, fyzickej aktivite je pre diabetika pomocníkom inzulínová pumpa. Tá najnovšia komunikuje so senzorom a glykémie upravuje podľa nameraných hodnôt celých 24 hodín. Pred pretekmi si na pumpe vždy nastavím dočasný cieľ na niekoľko hodín, podľa dĺžky trvania pretekov a kilometrov. Nemusím sa obávať, že sa počas behu ocitnem v hypoglykémii pre nízku hladinu cukru v krvi. Zubami-nechtami sa držím svojho motta: Život je pohyb a pohyb je život.
Cukrovka, to je hotová veda
Stále sa máme čo učiť. V Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni som sa o stravovaní naučil veľa od profesionálnej a odbornej diétnej sestry Márie Štefákovej. Jej dlhoročné skúsenosti a rady pre diabetikov sú často publikované aj na stránkach časopisu Diabetik. Zohraný zdravotnícky personál z Diabetologického centra pre liečbu inzulínovou pumpou Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach ročne nastaví na inzulínovú pumpu vyše 120 pacientov. MUDr. Miroslav Paľko, špecialista na diabetes s dlhoročnou praxou, zdôraznil, že najnovšie inzulínové pumpy sú „predvojom budúceho umelého pankreasu“. Tie komunikujú so senzorom tak, že automaticky zastavia alebo, naopak, aktivujú inzulínovú pumpu, čo je pre pacienta výhodné najmä v spánku, že sa nedostane do hypoglykémie, čo je nízka hladina cukru.
Pri riziku nízkej glykémie pumpa prestane dávkovať inzulín a pri riziku vyššej glykémie podá vyššiu dávku inzulínu. Inzulínové pumpy zlepšujú kvalitu života každého diabetika. V košickej nemocnici na spomínanej I. internej klinike majú pripravené inštruktážne videá, ako pumpa funguje. Diabetologicko-edukačná sestra Zuzana Mikulová s dvadsaťročnými skúsenosťami podrobne pacientov informuje a zaškoľuje. Oboznamuje ich s funkciami inzulínovej pumpy, s ich ovládaním, učí ich nastaviť kontinuálny monitoring glykémií, ako aj dodržiavanie diétneho režimu a zadávanie správnych sacharidových jednotiek do pumpy. Najmodernejšie inzulínové pumpy sú priekopníkmi umelého pankreasu v budúcnosti. Vďaka novým moderným technológiám a liekom môžu dnes diabetici viesť plnohodnotný život. Tu neplatí výhovorka, že to nejde a nedá sa, lebo kde je vôľa, tam je cesta aj rešpekt.
Nesmieme sa vzdávať, lebo... ŽIVOT JE POHYB A POHYB JE ŽIVOT.
Ing. Vojtech Kassay