Pohybom dokážeme predchádzať rôznym chorobám.FOTO: Dreamstime.com
StoryEditor

Nepotrebujete byť športovcom, aby ste sa mohli hýbať. Viete, aký je najbezpečnejší pohyb pre starších?

19.09.2022, 16:13

Pohybom dokážete predchádzať rôznym chorobám, a uľavuje pri už vzniknutých zdravotných problémoch. Niektoré činnosti sú vhodné a bezpečné v každom veku a môžete ich vykonávať bez predchádzajúcich skúsenosti. Dokonca nepotrebujete ani špeciálne znalosti či výbavu.

Chôdza

Môžete ju počas dňa vykonávať kedykoľvek, bez ohľadu na čas. Stačí 30 minút denne.

Výhody:

Zvýši sa prietok krvi, posilňuje srdce a kosti, zlepšuje spánok aj duševné zdravie. Dokonca znižuje riziko vzniku demencie. Nepotrebujete žiadne vybavenie. Stačí pohodlná obuv, vyjsť von a ísť!

Taj-či

Ide o pomalé, jemné a presne vedené pohyby na upokojenie mysle a rovnováhu tela. Taj-či môžete vykonávať kdekoľvek: v parku, pri dome, v záhrade...

Výhody:

Okrem zníženia stresu môže táto takzvaná meditácia v pohybe zlepšiť silu hornej aj dolnej časti tela, dokáže prispieť k lepšej flexibilite a rovnováhe.

Bicyklovanie

Nasaďte si prilbu a vydajte sa na cyklistickú cestu. Ak vás trápia bolesti chrbta alebo potrebujete znížiť riziko pádov, vyskúšajte bicykel s tromi kolesami, sedí nízko pri zemi a má sedadlo, o ktoré sa môžete oprieť.

Výhody:

Získate silu aj hybnosť, precvičíte si svaly, ktoré udržujú rovnováhu, zlepšite si činnosť čriev aj celkové kardiovaskulárne zdravie.

Záhradkárčenie

Mnohí z vás záhradkárčenie považujú za nielen za svoju záľubu, ale aj fyzickú činnosť, ktorá vám pomáha udržiavať sa fit.

Výhody:

Pravidelné záhradkárčenie vás dostane na čerstvý vzduch, do prírody a rozhýbe vaše telo natoľko, že vám môže pomôcť predchádzať osteoporóze a znížiť riziko niektorých chorôb, ako je rakovina, cukrovka 2. typu, depresia a srdcové choroby.

Hranie sa s deťmi

Niekedy môže fyzická aktivita vyzerať aj ako hra na naháňačku na dvore s vnúčatami.

Výhody:

Čas s deťmi nielenže udržiava telo aktívne, ale stimuluje aj myseľ.

Golf

Pri tejto hre môžete prejsť aj šesť kilometrov! Dávajte si len pozor, aby ste pri hraní používali správnu polohu a predišli ste zraneniu.

Výhody:

Posilňujte srdce a cievy, ale aj kosti, šľachy a svaly už len tým, že sa presúvate od jamky k jamke.

Plávanie

Keď je počasie dostatočne teplé, plávanie vo vonkajšom bazéne alebo v jazere sú skvelým spôsobom, ako popracovať na svojej kardio vytrvalosti. Dokonca ide o jeden z najlepších a najbezpečnejších športov aj v prípade, že už máte diagnostikované problémy so srdcom. A čo ak nepatríte k plavcom? Nevadí. Prechádzajte sa vo vode.

Výhody:

Pomáha zlepšovať kardio výdrž, buduje fyzickú odolnosť aj imunitu.

Vodný aerobik

Cvičenie vo vode, s použitím plavákov či pomôcok na zvýšenie odporu, znižuje tlak na kĺby, zatiaľ čo si budujete svalový tonus. Pomáha tiež zlepšiť zdravie kostí po menopauze a zabrániť tomu, aby telo degradovalo.

Výhody:

Správne zvolená sada cvičení vo vode zlepší stav svalov, nervového systému aj pokožky. Pomôže zbaviť sa nadváhy aj celulitídy.

Joga

S mäkkou podložkou si v prípade pekného počasia môžete jogu užívať vonku na čerstvom vzduchu.

Výhody:

Jednotlivé asány zvyšujú prietok krvi a môžu zmierniť príznaky artritídy, pomôcť vášmu srdcu, zlepšiť spánok a znížiť stres.

Zdroj: webmd.com

01 - Modified: 2022-09-12 10:53:03 - Feat.: 0 - Title: Najčastejšou zlomeninou u seniorov je stehenná kosť, príčinou je pád 02 - Modified: 2022-09-06 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Fyzická aktivita nám prospieva, pomáha predchádzať obezite aj infarktu 03 - Modified: 2022-07-18 07:43:49 - Feat.: 0 - Title: Cvičenie je lepšie ako tabletky! 04 - Modified: 2022-06-01 09:18:37 - Feat.: 0 - Title: Rehabilitácia namiesto liekov
01 - Modified: 2023-04-21 07:55:04 - Feat.: - Title: Pri sedavom zamestnaní sa treba aspoň raz za hodinu rozhýbať, radí Úrad verejného zdravotníctva 02 - Modified: 2023-09-18 06:09:32 - Feat.: - Title: Komentár Zuzany Richnavskej: Pohyb vždy doznieva 03 - Modified: 2022-09-23 05:00:00 - Feat.: - Title: Ako má vyzerať správna rozcvička? 04 - Modified: 2022-12-19 06:08:49 - Feat.: - Title: Turistika je pre diabetikov ideálna 05 - Modified: 2022-10-24 13:00:00 - Feat.: - Title: Komentár Zuzany Hercegovej: V zdravom tele zdravý duch
menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
18. september 2023 08:10