Pri liečbe diabetu zohráva cvičenie či fyzická činnosť dôležitú úlohu. „Pri diabete zvýši telesná aktivita citlivosť buniek na pôsobenie inzulínu, a tak napomáha znižovaniu glykémie a dobrej regulácii ochorenia,“ uvádza diabetológ MUDr. Noman Ehsan, MPH, z Diabetologickej ambulancie Nové Mesto nad Váhom.
Okrem toho pohyb tiež zlepšuje krvný obeh, priaznivo ovplyvňuje hladinu tukov v krvi, a tým znižuje riziko srdcových ochorení. Pomáha pri regulácii alebo znižovaní telesnej hmotnosti (zvýši stratu tukov a zachová svalovú hmotu) a postará sa o lepší telesný a psychický stav jednotlivca.
– Aeróbne cvičenie
Odporúča sa predovšetkým vytrvalostné – aeróbne cvičenie, ktoré zamestná čo najviac svalov a svalových skupín, srdcovo-cievny a dýchací systém (rýchla chôdza, miernejší beh, bicyklovanie, plávanie, tanec, turistika...).
– Silové cvičenie
Zapojiť treba aj silové cvičenia (napr. dvíhanie alebo nosenie záťaže, drepy), ohybnosť (napr. predklony, úklony trupu, krúženie rukami v ramennom kĺbe, krúženie nohami v bedrovom kĺbe, joga) a rovnováhu (napr. státie na jednej nohe, chôdza po kladine).
Neprepínajte sa!
Telesná aktivita musí byť podľa diabetológa MUDr. Ehsana prispôsobená schopnostiam, veku, cieľom a želaniam jednotlivca. Mala by trvať dostatočne dlho, musí byť dostatočne intenzívna a tiež dostatočne častá, aby splnila svoj účel.
„Mierna telesná aktivita by sa mala vykonávať minimálne 150 minút týždenne, najlepšie aspoň 30 minút každý deň. Ak cvičenie každý deň nie je možné, nemali by medzi dvoma cvičeniami uplynúť viac ako dva dni,“ vysvetľuje diabetológ s tým, že druh, trvanie, intenzita a pravidelnosť cvičenia majú vplyv na zníženie glykémie.
Je dôležité, aby osoba s diabetom dodržiavala odporúčania lekárov o druhu a intenzite cvičenia a tiež odporúčania o primeranom spôsobe liečby diabetu, aby pri cvičení nedošlo k hypoglykémii.
Posilnite sa pri dlhších aktivitách
Počas telesnej aktivity sa môže prejaviť potreba dodatočného príjmu potravy, obzvlášť ak trvá aktivita viac hodín (turistika, cyklistika...). Množstvo výživných látok, ktoré je potrebné v jedle prijať, závisí od záťaže, trvania telesnej aktivity a nameranej hodnoty glykémie. O vhodnosti jedla sa poraďte s trénerom alebo so svojím lekárom.
Merajte si glykémie
Pred telesnou aktivitou je vhodné si zmerať hladinu glykémie. Pri hodnotách nad 14 mmol/l sa cvičenie neodporúča. Pri hodnotách pod 4,4 mmol/l je potrebné prijať dodatočné jedlo. Na pokrytie hypoglykémie je vhodné mať u seba potraviny, ktoré glykémiu následne zvýšia, a treba brať do úvahy aj lieky, ktoré pacient s diabetom berie.
Odporúča sa zmerať hladinu glykémie aj po cvičení, resp. počas dlhšie trvajúceho cvičenia, najmä u osôb, ktoré užívajú inzulín a tabletky, ktoré môžu vyvolať hypoglygémiu. Celodenná telesná aktivita môže spôsobovať nízku hladinu glykémie ešte nasledujúcich 24 hodín. Venujte tomu dostatočnú pozornosť a nezabudnite, čo ste včera robili!