Shutterstock
StoryEditor

Správna liečba cukrovky je nevyhnutná, ak chceme predísť komplikáciám súvisiacim s cukrovkou

16.07.2025, 14:00

Dnes máme k dispozícii moderné a bezpečné lieky, ktoré pomáhajú liečiť cukrovku komplexne a súčasne zabraňujú rozvoju komplikácií. Napriek tomu je nimi liečených len malé percento diabetikov. Prečo je to tak?

Prezident Slovenskej diabetologickej asociácie (SDIA) a primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu (NEDÚ) v Ľubochni doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., uvádza, že u pacientov s neliečeným alebo nedostatočne liečeným diabetom môže dôjsť k zhoršeniu funkcií obličiek, k ich postupnému zlyhaniu, k poškodeniu zraku až oslepnutiu, vzniku tzv. diabetickej nohy a následne až k amputácii končatiny. „Diabetes nie je len o cukre a liečbe hyperglykémie. Diabetológ musí liečiť aj vysoký krvný tlak, vysoké hladiny tukov v krvi, komorbidity, ktorými sú aterosklerózou podmienené kardiovaskulárne ochorenia – infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda. Toto sú vlastne aj hlavné príčiny morbidity (chorobnosti) a mortality (úmrtnosti) našich pacientov,“ hovorí doc. Martinka.

Preto je podľa neho dôležité, aby diabetológ postupoval pri liečbe cukrovky komplexne a bral do úvahy všetky riziká, ktoré s cukrovkou súvisia.

Liečbu cukrovky 2. typu prirovnáva k boju s drakom, keď nestačí odseknúť len jeho pomyselné hlavy (rizikové faktory), ale treba zaútočiť aj na jeho telo (samotné ochorenie). „V súčasnosti máme konečne po mnohých rokoch v rukách lieky, ktoré to dokážu,“ poznamenal.

Liečbu treba začať čo najskôr

Aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, potvrdzuje, že diabetes treba zachytiť čím skôr a čo najskôr nasadiť efektívnu liečbu. „Tá by mala byť komplexná, nielen zameraná na zníženie glykémie, ale aj na ovplyvnenie všetkých rizikových faktorov a všetkých prípadných komorbidít (chorôb),“ uviedol. A ak už pacient podľa jeho slov má určité komplikácie, tak liečbou spomaliť ich ďalší rozvoj a zhoršovanie zdravotného stavu. A preto by mal diabetik dostať moderné lieky hneď. „Nemali by sme čakať, kedy pacient dosiahne dobrú kompenzáciu na nejakej inej liečbe,“ poznamenal doc. Jackuliak s tým, že dnes máme odborné usmernenia, nielen medzinárodné, ale aj národné (slovenské), ktoré z tých medzinárodných vychádzajú. Podľa nich by mali pacienti dostávať moderné a bezpečné lieky čo najskôr.

„Naším spoločným cieľom je, aby moderné lieky malo čo najviac diabetikov 2. typu. Vďaka nim sa títo pacienti nestanú ešte viac rizikovými, pretože tieto lieky pôsobia aj preventívne, zabraňujú rozvoju komplikácií, najmä srdcovocievnych a obličkových,“ uviedol.

O aké lieky ide?

Doc. Martinka uvádza, že pri liečbe cukrovky u nás stále dominujú antidiabetiká na báze sulfonylurey (sulfonylmočovina). Spoločne s metformínom sú základným kameňom farmakoterapie diabetu 2. typu už viac ako 50 rokov.

„Ale práve antidiabetiká na báze sulfonylurey sa už stali zastaranými. Majú veľa nežiaducich účinkov, vedú k priberaniu na hmotnosti, zvyšujú kardiovaskulárne riziko, majú zvýšené riziko hypoglykémie. Síce znižujú hladinu cukru v krvi, ale všetky ostatné faktory spojené s ich používaním sú zaťažené určitým rizikom,“ vysvetľuje doc. Martinka.

Rovnako je to podľa neho aj v prípade DPP-4 inhibítorov, hoci toto je novšia skupina antidiabetík. „Boli považované za veľmi nádejné lieky, ale ukázalo sa, že nemajú kardioprotektívne ani nefroprotektívne vlastnosti,“ dodáva. Teda, že nepomáhajú srdcu ani obličkám.

 

image

Nový druh liečby môže diabetikov oslobodiť od inzulínových injekcií

 

V súčasnej liečbe cukrovky dominujú tzv. SGLT2 inhibítory. „Tie nielenže nemajú zásadné nežiaduce účinky, ale vedú k výraznej kontrole glykémie, dokonca v mnohých prípadoch silnejšej než inzulín, vedú k výraznému poklesu telesnej hmotnosti a vplývajú na celý rad komplikácií súvisiacich s metabolickým syndrómom,“ poznamenal s tým, že úlohou diabetológa je, aby sa k pacientovi tieto lieky čo najskôr dostali. „Máme skutočné medicínske dôkazy, že SGLT2 inhibítory dokážu zredukovať tie najťažšie, najzávažnejšie komplikácie, na ktoré nám pacienti zomierajú,“ skonštatoval doc. Martinka.

Nové skupiny antidiabetík, ako sú SGLT2 inhibítory alebo GLP-1 agonisty, pomáhajú výrazne zredukovať riziko srdcovo-cievnych komplikácií a predĺžiť pacientom s diabetom život. „Ak by sme tieto lieky nemali na trhu, tak mnohí pacienti by boli horšie kompenzovaní, neznížila by sa im telesná hmotnosť, mali by rozvinuté komplikácie vrátane už spomínanej dialýzy a pravdepodobne by už ani nežili,“ dodáva.

Mnohí pacienti ich nedostávajú

Hoci máme na Slovensku moderné a bezpečné lieky, ktoré podľa diabetológov dokážu výrazne znížiť pacientom riziko vzniku závažných komplikácií, stále je nimi liečených málo diabetikov. Štatistiky podľa docenta Martinku ukázali, že len 8 % pacientov je liečených SGLT2 inhibítormi, teda modernými liekmi, čo je alarmujúce. „Zistili sme, že v priemere až 37 % diabetikov má už niektoré z kardiovaskulárnych ochorení (srdcové zlyhávanie, aterosklerózu a ďalšie ochorenia, ktoré do určitej miery súvisia s diabetom a metabolickým syndrómom) a až 38 % diabetikov 2. typu má poškodené obličky. Navyše medzi jednotlivými komplikáciami existujú prieniky, to znamená, že niektorí pacienti majú jedno aj druhé. Vychádza nám, že máme približne 50 % silných adeptov na liečbu týmito novými, modernými antidiabetikami, ktorí by ich mali podľa odporúčaní určite dostať. A pritom je SGLT2 inhibítormi liečených len 8 % pacientov. A kde sú tí zostávajúci?“ pýta sa odborník na liečbu cukrovky.

 

image

Aká je efektívna a účinná liečba cukrovky? Máme vôbec dostupnú modernú liečbu?

 

Docent Martinka si myslí, že je to výsledkom určitej nedostatočnej komunikácie medzi lekármi a zdravotnými poisťovňami, ako aj tým, že niektorí lekári sa boja používať modernú liečbu. „Moderná liečba je súčasne aj drahšia a lekári potom dostávajú od zdravotných poisťovní zlý hodnotiaci koeficient, na základe ktorého sú potom určitým spôsobom perzekvovaní poisťovňou,“ hovorí doc. Martinka, prezident SDIA.

Keď však podľa neho tento stav konzultovali so zdravotnými poisťovňami, tie uviedli, že zlý koeficient si lekári vytvárajú sami. „Je to spôsobené tým, že jeden lekár lieči po starom, teda aj s nižšími finančnými nákladmi, a druhý lieči moderne. Vznikajú tak medzi nimi určité rozdiely, ale keď budú všetci liečiť podľa štandardov, to znamená moderne, tak koeficient nebude vznikať,“ vysvetľuje doc. Martinka.

Aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu doc. Jackuliak potvrdil, že moderné lieky by sa mali dostať k pacientovi. „V súčasnosti máme štandardné diagnostické a terapeutické postupy, kde naozaj je presne zadefinovaná liečba a jej možnosti aj to, ako tieto lieky podať čím skôr pacientom s diabetom 2. typu. Poďme liečiť pacientov všetci tak, ako by sa malo, aby pacient dostal liečbu, ktorá mu naozaj môže pomôcť,“ poznamenal.

Aj pacient, ktorý sa aktívne zaujíma o to, čím je liečený, či má lieky, ktoré nielen znižujú hladinu cukru v krvi, ale ho súčasne aj chránia pred komplikáciami, je motiváciou pre lekára.

(ben)
01 - Modified: 2025-06-16 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nová nádej? Kmeňové bunky dokázali vyliečiť cukrovku 1. typu 02 - Modified: 2025-05-07 10:15:19 - Feat.: 0 - Title: Pacienti so závažnými ochoreniami majú obavy, že sa nedostanú k moderným liekom 03 - Modified: 2025-03-27 14:21:50 - Feat.: 0 - Title: Až polovica pacientov nedodržiava liečbu 04 - Modified: 2025-02-21 09:48:02 - Feat.: 0 - Title: Lepší prístup k modernej liečbe by mal mať každý diabetik
01 - Modified: 2025-07-01 09:01:04 - Feat.: - Title: Vzdelávanie je pre diabetika dôležité. Môže mu predlžiť život 02 - Modified: 2025-06-17 04:00:00 - Feat.: - Title: Cukrovka a obezita takmer vymiznú, tvrdí profesor ŠTĚPÁN SVAČINA 03 - Modified: 2025-06-16 12:00:00 - Feat.: - Title: Nová nádej? Kmeňové bunky dokázali vyliečiť cukrovku 1. typu 04 - Modified: 2025-06-14 15:00:00 - Feat.: - Title: Žijem s diabetom 28 rokov a pohyb je pre mňa živou vodou, hovorí Vojtech Kassay 05 - Modified: 2025-05-13 17:23:26 - Feat.: - Title: Inteligentný softvér v boji proti šíreniu nemocničných nákaz
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
16. júl 2025 15:39