Moderné postupy dokážu zlepšiť ochorenieShutterstock
StoryEditor

Lepší prístup k modernej liečbe by mal mať každý diabetik

20.02.2025, 09:04

Dnes už to umožňujú štandardné terapeutické postupy. Nevyužívajú ich však všetci diabetológovia

Ministerstvo zdravotníctva SR schválilo revidovanú verziu Štandardných terapeutických postupov, ktoré sa týkajú komplexného manažmentu diabetikov 2. typu. Cieľom tohto odborného a pre lekárov záväzného dokumentu, ktorý sa pripravoval osem rokov, je, aby mal každý pacient s diabetes mellitus 2. typu rovnaký prístup k účinnej liečbe najmodernejšími liekmi.

Zjednotenie a sprehľadnenie

Predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA, uvádza, že terapeutické štandardy zabezpečujú zjednotenú, sprehľadnenú a kvalitnú starostlivosť o pacientov s diabetes mellitus a inými metabolickými poruchami. „Vďaka štandardom sa využívajú diagnostické a terapeutické postupy poskytovania zdravotnej starostlivosti zdravotníckymi pracovníkmi vzhľadom na súčasné poznatky lekárskej vedy a uznané klinické odporúčané postupy a terapeutické algoritmy na zlepšenie prognózy pacientov,“ uvádza.

Schválením štandardných diagnostických a terapeutických postupov štátnym regulátorom sa tento dokument podľa nej stáva záväzným pre lekárov a mali by ich zohľadňovať aj zdravotné poisťovne. „Teda týmto štandardom by mali zodpovedať aj podmienky, ktoré sú potrebné na ich plné využívanie a aplikáciu v praxi,“ dodáva doc. Doničová.

 

Zlepšenie prognózy pacientov

Štandardy sú podľa doc. MUDr. Emila Martinku, PhD., prezidenta OZ Slovenská diabetologická asociácia, odborný odporúčací materiál pre lekárov, ktorý na základe najnovších poznatkov optimalizuje terapeutický postup. Tzn. liečiť pacientov tak, aby liečba bola čo najefektívnejšia a najbezpečnejšia. „Tu je potrebné zdôrazniť, že posledné roky boli pre diabetológiu z hľadiska liečby obzvlášť prínosné. Boli vyvinuté moderné farmaká zo skupiny inhibítorov SGLT2 kontransportu (SGLT2i) a agonistov GLP-1 receptorov (GLP-1RA), ktoré efektívne znižujú nielen glykémiu, ale aj telesnú hmotnosť a upravujú viaceré metabolické ukazovatele pri minimálnom riziku hypoglykémie. Významným benefitom SGLT2i je však zníženie úmrtnosti, chorobnosť a ich ochranné účinky na srdce a obličky,“ poznamenal doc. Martinka s tým, že práve takéto vlastnosti sú pre prognózu pacientov s DM2 mimoriadne dôležité a prínosné.

Prezentované terapeutické štandardy vychádzajú z odporúčaní Slovenskej diabetologickej asociácie z roku 2022, ktoré sú v súlade s medzinárodnými odporúčaniami a jasne stanovujú hierarchiu výberu farmakologickej liečby. „Zdôvodňujú preferenciu výberu SGLT2 inhibítorov a GLP-1RA, a to nielen u pacientov s už jestvujúcim srdcovo-cievnym ochorením alebo ochorením obličiek, ale aj u pacientov v primárnej prevencii týchto ochorení, teda u všetkých diabetikov pre ich výrazný a komplexný metabolický účinok,“ doplnil.

 

image

Cukrovka a ochorenia srdca.

Dá sa im predísť!

 

Doc. Martinka ďalej uvádza, že Slovensko bolo vôbec jednou z prvých krajín, ktoré najnovšie poznatky zaviedli do svojich odporúčaní, čo pre pacientov znamenalo snahu o zabezpečenie modernej liečby. „Pozitívom je tiež postupne dosiahnutá veľmi dobrá dostupnosť tejto liečby na Slovensku, a to aj v porovnaní s ekonomicky vyspelejšími krajinami EÚ,“ skonštatoval.

Ako to ovplyvní manažment komplikácií spojených s diabetom? Doc. Martinka odpovedá, že zásadným spôsobom. „Odporúčaná preferencia využívania ochranných liekov pre srdce a obličky zo skupiny SGLT2i a GLP-1RA už od včasných štádií ochorenia prinesie pacientom s diabetes mellitus 2. typu zníženie výskytu srdcového zlyhávania, infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody a tiež vzniku a spomalenie progresie chronickej choroby obličiek (CKD),“ poznamenal s tým, že tieto ochorenia sa v rozvinutej forme vyskytujú u viac ako polovice pacientov s diabetom 2. typu a sú aj najčastejšou príčinou chorobnosti a úmrtnosti diabetikov.

Intenzívna liečba od začiatku

„Väčšina pacientov v našich ambulanciách sú diabetici 2. typu,“ povedal doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD., podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Diabetes mellitus 2. typu (DM2) nie je podľa neho žiadnou „miernejšou“ formou cukrovky, je to závažné ochorenie, ktoré skracuje ľudský život až o šesť rokov. „Všetci pacienti s DM2 majú prinajmenšom stredne vysoké kardiovaskulárne riziko. Ak už majú kardiovaskulárne postihnutie, skrátenie života sa zdvojnásobí až na dvanásť rokov. Ak k diabetu pribudne ochorenie obličiek, hoc i v počiatočnom štádiu, dĺžka života takého diabetika je až o šestnásť rokov kratšia,“ uvádza.

Diabetes sa podľa neho musí začať liečiť hneď od začiatku intenzívne pomocou moderných liekov. Ak sa intenzifikácia liečby oddiali o rok a čo najskôr sa nedosiahne hodnota glykovaného hemoglobínu HbA1c ≤ 7 %, riziko kardiovaskulárnych príhod – infarktu, srdcového zlyhávania, cievnej mozgovej príhody – sa zvýši viac ako dvojnásobne.

„Je dokázané, že ak je liečba diabetu 2. typu od začiatku intenzívna, je riziko neskorších diabetických komplikácií výrazne nižšie v porovnaní s menej intenzívnou včasnou liečbou,“ poznamenáva doc. Schroner.

 

Štandardné postupy zlepšujú liečbu

V nových štandardných postupoch sa zdôrazňuje komplexný (kardio-reno-metabolický) prístup v liečbe. Moderné antidiabetiká, kam patria SGLT2 inhibítory, dokážu riešiť súčasne viacero navzájom prepojených zdravotných problémov: znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť krvný tlak i hmotnosť, predchádzať srdcovo-cievnym i celkovým úmrtiam, znížiť srdcovo-cievne príhody, potrebu hospitalizácie pre srdcové zlyhanie a spomaliť zhoršenie obličkového ochorenia,“ dopĺňa doc. Schroner.

Na otázku, kto bude kontrolovať dodržiavanie postupov uvedených v tomto dokumente, sa doc. Schroner odvoláva na zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. „Preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov je možné prostredníctvom klinického auditu, ktorý je možné vykonávať podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti,“ dodáva.

 

image

Diabetes:

Dôležitý faktor poškodenia obličiek

 

Klinický audit podľa neho vykonáva ministerstvo zdravotníctva a osoby odborne spôsobilé na výkon zdravotníckeho povolania na základe písomného poverenia ministerstva zdravotníctva. 

„Cieľom klinického auditu je zlepšenie kvality a výsledkov starostlivosti o pacienta, pričom sa činnosti, postupy a výsledky porovnávajú so schválenými štandardnými postupmi,“ uvádza s tým, že ku každému jednotlivému štandardnému postupu je potrebné pristupovať špecificky v závislosti od toho, či obsahuje aj merateľné ciele, kritériá a indikátory. „Prepojenie tvorby štandardných postupov s ďalšími nástrojmi riadenia kvality pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má prínos pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti, zvyšovanie kvality, dodržiavanie národných a medzinárodných štandardov, riešenie sporných prípadov, jasná komunikácia medzi inštitúciami,“ dodáva doc. Schroner.

Veľká skupina prediabetikov

Dnes má na Slovensku diabetes mellitus okolo 7 % obyvateľov. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) máme okolo 350-tisíc pacientov s diabetom v dispenzári diabetologických ambulancií. „Z rôznych skríningov a prieskumov vyšlo, že každý tretí diabetik nie je zachytený a nakoniec máme ešte aj veľkú skupinu prediabetikov, ktorá je v rukách všeobecných lekárov. Dalo by sa tak povedať, že až pol milióna ľudí na Slovensku buď diabetes má, nevie o ňom, alebo je vo fáze prediabetu,“ zdôrazňuje doc. Doničová. Našou úlohou by malo byť zlepšenie aktuálneho stavu, k čomu nám môžu pomôcť práve Štandardné terapeutické postupy pre komplexný manažment DM2.

Zlatica Beňová
01 - Modified: 2024-08-08 11:47:50 - Feat.: 0 - Title: Cukrovka nie je len o inzulíne, pomáha pohyb aj úprava jedálnička 02 - Modified: 2024-03-25 13:38:52 - Feat.: 0 - Title: Jedlo je výborným bojovníkom proti cukrovke 03 - Modified: 2023-10-19 06:11:37 - Feat.: 0 - Title: Cukrovka a ochorenia srdca. Dá sa im predísť! 04 - Modified: 2025-03-10 13:35:00 - Feat.: 0 - Title: Nevšímame si varovné signály tela, tvrdí prof. Věra Adámková
01 - Modified: 2025-02-19 15:08:30 - Feat.: - Title: Vzdelávací projekt DIA KAMARÁTI prichádza do škôl 02 - Modified: 2025-03-10 15:10:04 - Feat.: - Title: Naozaj ideš dobrovoľne do nemocnice? 03 - Modified: 2025-03-10 14:28:10 - Feat.: - Title: Fazuľa je ideálnou zeleninou, ktorá pomôže znížiť cukor v krvi 04 - Modified: 2025-01-22 09:44:55 - Feat.: - Title: Pomôže mi senzor FreeStyle Libre? Ako ho nosiť? 05 - Modified: 2024-03-28 09:37:54 - Feat.: - Title: Čo sa pýtajú pacienti u lekára
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zivot-s-diabetom, menuAlias = zivot-s-diabetom, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. marec 2025 14:25