Hlásená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia, vrátane chrípky presiahne tento týždeň úroveň epidemickej hranice.Foto: Brainee X Canva
StoryEditor

Chrípka naberá na sile. Začala epidémia

20.12.2022, 16:44

„Súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie úrad hlavného hygienika očakáva, že hlásená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia, vrátane chrípky presiahne tento týždeň úroveň epidemickej hranice vo všetkých krajoch Slovenska.

 

Po sviatkoch chorobnosť ešte stúpne

 

Úrad hlavného hygienika ďalej uvádza, že chorobnosť na chrípku by mala počas vianočných prázdnin klesnúť, nakoľko sa vtedy deti nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí. „Očakávame, že po vianočných prázdninách bude chorobnosť opäť stúpať a po čase dôjde k druhému vrcholu počas chrípkovej sezóny,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že sa naplnili predpovede o silnejšej aktivite chrípky v sezóne 2022/2023.

 

Mikas to vysvetľuje tým, že v uplynulých dvoch neštandardných sezónach bol relatívne nízky výskyt chrípky a tak sú dnes ľudia k respiračným ochoreniam viac náchylnejší (populácia je k vírusom aj baktériám vnímavejšia).

„Všetkým osobám, ktoré ešte neochoreli, naďalej odporúčame očkovanie proti chrípke. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela,“ radí šéf úradu.

 

Posilňujte imunitu vhodnou stravou a pobytom na vzduchu

 

Obranyschopnosť organizmu podľa Mikasa získame aj konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. Obliekajte sa primerane počasiu.

„V kolektívoch odporúčame časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa s oknami dokorán. Tiež odporúčame dbať na hygienu rúk a dezinfekciu plôch, ktorých sa ľudia často dotýkajú,“ uvádza Mikas.

 

Úrad tiež odporúča obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi. Dodržiavajte respiračnú etiketu (kýchajte a kašlite do vreckovky - nie do dlane; použité vreckovky vyhoďte do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyte ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikujte).

 

Ak máte vy alebo vaše dieťa príznaky respiračného ochorenia, je potrebné nenavštevovať prácu, školu či škôlku, ale zostať doma a liečiť sa.

 

V preplnených obchodoch úrad odporúča respirátor

 

Odporúčame chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach. Rovnako je to vhodné v situáciách, keď ste obklopení cudzími ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup alebo ak neviete vyhodnotiť ich zdravotný stav. Respirátor odporúčame nosiť v situáciách, ak začínate pociťovať príznaky ochorenia alebo ste sa do kolektívu vrátili tesne „po chorobe“.

 

Nosenie respirátora je stále povinné (vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško) na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou. Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora konkrétne platí pre:

•     personál zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární),

•     návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb (klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti vo všeobecnosti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty),

•     pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníkov lekární.

01 - Modified: 2022-11-24 17:26:15 - Feat.: 0 - Title: Ako predísť chronickej obštrukčnej chorobe pľúc? Odpoveď je jednoznačná, skoncovať s fajčením 02 - Modified: 2022-11-09 07:37:33 - Feat.: 0 - Title: Podporou imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu pred chorobami 03 - Modified: 2022-10-02 18:03:35 - Feat.: 0 - Title: Imunita proti chrípke poklesla, varujú odborníci
01 - Modified: 2023-06-02 07:00:00 - Feat.: - Title: Stavte na citróny: Osviežia, podporia imunitu 02 - Modified: 2023-03-01 05:53:16 - Feat.: - Title: Zinok a imunita – ako to funguje 03 - Modified: 2023-01-28 16:45:04 - Feat.: - Title: Vrchol druhej vlny chrípky očakávajú lekári o pár dní 04 - Modified: 2023-04-27 12:49:05 - Feat.: - Title: Imunitu treba posilňovať neustále 05 - Modified: 2023-04-16 12:00:00 - Feat.: - Title: Viete ako pracuje imunita? Otestujte sa!
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
03. jún 2023 09:16