Pacienti z diabetologickej ambulancie chodia pred kontrolou na krvné odbery do laboratória. Mnohé z nich si v rovnaký deň zmerajú glykémiu nalačno aj doma. Keď hovoríme o výsledkoch, hodnota rannej glykémie z laboratória sa väčšinou trochu líši od hodnoty nameranej doma.
Konkrétnu situáciu si možno predstaviť tak, že napríklad pani Sladká mala ráno doma glykémiu 7,1 mmol/l, zatiaľ čo v laboratóriu vyšlo 7,9 mmol/l. V ambulancii sa potom čuduje, ako je to možné, keď na odbere bola pol hodiny po meraní doma. A ja pani Sladkej aj ďalším pacientom s rovnakou otázkou vysvetľujem, že takáto situácia nie je záhadná.
Hodnoty krvi sa môžu líšiť
Glykémia je ovplyvnená množstvom faktorov. Základný rozdiel je daný už tým, o akú krv ide. Doma meria hladinu cukru z kvapky krvi odobratej z prsta, teda z tzv. kapilárnej krvi. V laboratóriu sa vo väčšine prípadov naberá žilová krv. Hodnota glykémie v žilovej a kapilárnej krvi sa môže prirodzene mierne líšiť. Úlohu hrá aj určitý časový posun medzi odbermi, ktorý môže mať význam aj pri dĺžke „iba polhodinky“. A nakoniec, pre mnohých z nás je odber krvi v laboratóriu určitým stresujúcim faktorom, niekedy aj podvedomým.
Ako je známe, pri strese naše telo vyplavuje „stresové hormóny“ zvyšujúce hladinu cukru v krvi – a sme pri ďalšom možnom vysvetlení, prečo glykémia nalačno v laboratóriu bola u pani Sladkej vyššia ako hodnota z glukomera.
MUDr. Jarmila Jirkovská, www.diastyl.cz