Búšenie sa objavuje najmä v strese a pri pocitoch úzkosti či strachu.SNÍMKA: Dreamstime
StoryEditor

Búšenie srdca môže vystrašiť, čo sa za ním skrýva

18.08.2022, 07:00

Pocit, že vám srdce bije príliš rýchlo, príliš silno, nepravidelne, sa odborne nazýva búšenie srdca (palpitácie). Človeka vystraší, no väčšinou nejde o závažnejší zdravotný problém.

Východoslovenskú ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach uvádza, že búšenie srdca je nešpecifický pocit, pocit rýchlej činnosti, chvenia alebo preskakovania srdca. „Pacient popisuje tento stav v oblasti hrudníka alebo krku, v pokoji alebo pri námahe,“ uvádza ústav s tým, že väčšinou nejde o život ohrozujúci stav, ale je potrebné došetrenie jeho pôvodu.

Nezvyčajná činnosť srdca môže vystrašiť

Búšenie sa objavuje najmä v strese a pri pocitoch úzkosti či strachu. Spôsobiť ich ale môže aj kofeín, nikotín a alkohol a tiež príliš intenzívna fyzická aktivita. „Často ich pociťujú ženy počas tehotenstva. Zriedka môžu byť dôsledkom závažnejšieho ochorenia srdca. Preto ak sa opakujú častejšie, vyhľadajte pre istotu lekára,“ radí Únia pre zdravšie srdce, ktorá zastrešuje pacientov aj lekárov.

S jeho návštevou by ste podľa únie nemali otáľať, pokiaľ sa u vás popri palpitáciách objaví dýchavičnosť, závraty, bolesť na hrudníku alebo mdloby. „Príčinou môžu byť ochorenia štítnej žľazy, príliš nízke hladiny cukru v krvi, anémia, príliš nízky krvný tlak, horúčkovité ochorenie, či dehydratácia organizmu,“ vysvetľujú pacienti.

Ak sú palpitácie príznakom ochorenia srdca, obyčajne sa podľa únie prejavujú ako nepravidelný srdcový rytmus – arytmia. Objavujú sa u pacientov s koronárnou chorobou srdca, pri postupnom zlyhávaní srdca, ako aj u tých, ktorí prekonali infarkt, majú ochorenie srdcových chlopní alebo problémy so samotným srdcovým svalom.

Ako búšenie liečiť

Liečba palpitácií závisí od ich príčiny. Pokiaľ nie sú príznakom závažnejšieho ochorenia, obyčajne samy odznejú a nie je potrebná žiadna liečba. Stačí sa vyhýbať faktorom, ktoré ich spôsobujú – znížiť stres a úzkosť, vyhýbať sa niektorým druhom jedál a nápojov, napríklad káve a s mierou užívať lieky, ktoré pôsobia ako stimulanty (napr. lieky proti prechladnutiu a chrípke, či kašľu). „Pokiaľ to na zmiernenie palpitácií nestačí, lekár môže v niektorých prípadoch predpísať liečbu betablokátormi alebo tzv. blokátormi kalciového kanála,“ uvádza Únia pre zdravšie srdce. V niektorých prípadoch, kde sa nedarí poruchu srdcového rytmu kontrolovať liekmi, môže byť indikovaná tzv. ablácia. Ide o invazívny alebo chirurgický zákrok, pri ktorom sa pomocou katétrov ošetrí v srdci miesto, kde arytmia vzniká alebo sa šíri.

Ak lekár odhalí, že palpitácie sú prejavom iného ochorenia, napríklad anémie či srdcovej arytmie, cieľom liečby je liečiť toto pôvodné ochorenie. Pokiaľ vám búšenie srdca spôsobuje užívanie niektorých liekov, lekár vám pomôže nájsť inú, pre vás vhodnejšiu liečbu.

01 - Modified: 2022-08-11 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Infarkt sa dá liečiť, treba včas vyhľadať lekára. Spoznajte príznaky infarktu 02 - Modified: 2022-05-23 10:13:20 - Feat.: 0 - Title: Správne meraný krvný tlak pomáha predĺžiť život 03 - Modified: 2022-08-14 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Chcete žiť dlhšie? Robte týchto 5 vecí! 04 - Modified: 2022-05-30 11:08:01 - Feat.: 0 - Title: Prečo zomierame viac?
01 - Modified: 2022-08-11 05:00:00 - Feat.: - Title: Infarkt sa dá liečiť, treba včas vyhľadať lekára. Spoznajte príznaky infarktu
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. september 2023 08:26