Starostlivosť o seniorov v tomto období si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Upozorňujú na to odborníci z nemocnice v Leviciach. Základom je dostatočný príjem tekutín, aj keď senior nemá pocit smädu. Ideálna je čistá voda, prípadne nesladené čaje. Ľahká strava bohatá na ovocie a zeleninu pomáha udržať organizmus hydratovaný a nezaťažuje trávenie.
„U starších ľudí sa často znižuje pocit smädu, takže nepijú toľko, koľko by mali. Preto ich treba jemne, ale pravidelne motivovať k pitiu. Ideálne vody alebo nesladených čajov. Aj malá strata tekutín môže viesť u staršieho človeka k zhoršeniu zdravotného stavu,“ hovorí Mgr. Katarína Ješková, vedúca sestra na oddelení vnútorného lekárstva nemocnice v Leviciach.
Treba sa vyhýbať priamemu slnku
Okrem hydratácie je dôležité dbať aj na správny režim počas dňa. Starší pacienti by sa mali vyhýbať priamemu slnku, najmä v čase medzi 10.00 a 16.00 hodinou. Odporúča sa nosiť ľahké, vzdušné oblečenie, pokrývku hlavy a používať opaľovací krém. Vnútorné priestory by mali byť vetrané a chladené, ak je to možné.
„Starší ľudia znášajú vysoké teploty horšie než mladší. Môžu sa rýchlejšie dehydrovať alebo prehriať, preto je dôležité zabezpečiť im dostatok tekutín, chladný a vetraný priestor a vyhýbať sa vychádzkam v horúcich popoludňajších hodinách,“ dopĺňa Maksym Saienko, primár oddelenia vnútorného lekárstva levickej nemocnice.
Prevencia je podľa jeho slov jednoduchá, ale môže zachrániť zdravie – a niekedy aj život. „Seniori sú v dôsledku oslabeného mechanizmu termoregulácie, chronických ochorení a častejšieho užívania liekov vystavení väčšiemu riziku dehydratácie, prehriatia či dokonca kolapsu,“ dodáva.
Nezabúdajme ani na sledovanie zdravotného stavu príbuzných s chronickými ochoreniami. V lete sa môžu meniť reakcie na lieky, a preto je dôležité byť v kontakte s ošetrujúcim lekárom.