Posledné týždne, vzhľadom na extrémne horúce letne počasie, sa plnia urgentné príjmy pacientmi v stave závažných dehydratácií a úpalov. „Vážnejšie prípady neraz končia na lôžkovom oddelení vnútorného lekárstva a JIS-ke,“ uvádza primár oddelenia vnútorného lekárstva Maksym Saienko z Nemocnice AGEL Levice
Kolapsy z vysokých teplôt
„Oddelenie vnútorného lekárstva levickej nemocnice zaznamenáva zvýšený počet hospitalizovaných pacientov, ktorých ťažkosti sú spojené s vysokými teplotami alebo zanedbaním pitného režimu,“ uvádza nemocnica. Výnimkou nie je ani urgentný príjem, kde taktiež zaznamenávajú až 30% nárast pacientov, ktorí trpia dehydratáciou a úpalom. Tie môžu mať závažné zdravotné následky vrátane klinických problémov, ako je napríklad dehydratácia. Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti nedostatku tekutín.
Rýchle dýchanie či arytmia
Mierne až stredne závažná dehydratácia môže spôsobiť suchosť v ústach, únavu, závraty a malú alebo žiadnu produkciu moču. Ak sa dehydratácia nezvládne, môže dôjsť k závažnejším problémom, ako je nízky krvný tlak, arytmie, rýchle dýchanie a v extrémnych prípadoch môže dôjsť až k bezvedomiu.
„Úpal alebo prehriatie je vážny stav, ktorý nastáva, keď telo nie je schopné regulovať svoju teplotu a rýchlo stúpa nad normálnu úroveň,“ uvádza primár Saienko s tým, že môže spôsobiť príznaky ako nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy. „Ak sa stav nezvládne, môže viesť k závažnejším problémom vrátane kŕčov, kolapsových stavov, respektíve poruchy vedomia,“ dodáva lekár. V týchto horúcich letných dňoch je preto podľa neho dôležité dbať na svoje zdravie a chrániť sa pred dehydratáciou a úpalom.
Ako sa chrániť?
Jednoduché tipy a rady, ako sa chrániť je predovšetkým dodržiavať pitný režim. Piť treba pravidelne, aj keď nie je človek smädný. Cieľom je vypiť aspoň 2 litre vody denne. Ochrana pred slnkom je tiež veľmi dôležitá. Pokiaľ je to možné, v čase najväčšieho slnečného žiarenia, teda od 10.00 do 16.00 hodiny, sa treba snažiť byť v tieni. Výber vhodného a vzdušného oblečenia je tiež dôležitý. V horúcich dňoch je najlepšie nosiť ľahké, voľné a svetlé oblečenie. Takéto oblečenie pomôže udržať telo v chlade.
„Netreba podceňovať ani nosenie klobúka a slnečných okuliarov. A posledným bodom je ochrana v podobe krémov s UV faktorom. Na pokožku je vždy potrebné naniesť krém s UV filtrom aspoň s ochranným faktorom 30. Krém treba nanášať približne každé 2 hodiny. Ak človek cíti závraty, slabosť, nevoľnosť, má suché ústa a moč je tmavý, okamžite sa treba snažiť ochladiť a doplniť tekutiny,“ doplnil odborník.