Cvičenie môže okrem zlepšenia vašej kondície priniesť množstvo ďalších benefitov.SNÍMKA: Envatoelements
StoryEditor

Šport je zdravý aj v lete, vysoké teploty sú však záťažou, upozorňujú odborníci

09.08.2022, 09:05
Autor:
TASRTASR

Tým, ktorí športujú denne a nechcú pohyb vynechať, odporúčajú špecialisti z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb naplánovať aktivity na ráno alebo podvečer, keď nie je tak horúco.

Športovanie je zdravé aj v lete, treba však dať pozor na vysoké teploty, vyhnúť sa priamemu slnku a extrémnej záťaži. Pripomína to primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Ivana Šoóšová, ktorá upozorňuje, že teploty nad 35 stupňov Celzia sú pre telo záťažou.

 

Športovať treba, ale...

 

"Športovanie je vhodné a zdravé, kardiológovia ho odporúčajú, ale aj tu by som povedala - zapojme zdravý rozum. Keď je 35 až 40 stupňov, nie je to najvhodnejší čas na športovanie," uviedla primárka. Tým, ktorí športujú denne a nechcú pohyb vynechať, odporúča naplánovať aktivity na ráno alebo podvečer, keď nie je tak horúco. "Určite nie na priamom slnku a s extrémnou záťažou," doplnila.

Horúčavy sú podľa jej slov záťažou pre organizmus ako taký, ale aj pre srdcovocievny systém. "Organizmus sa vo všetkých prípadoch snaží zachovať rovnovážny stav a platí to aj o jeho tzv. teplotnom komforte. Len čo sú teploty extrémne vysoké, myslí sa nad 35 stupňov, tak je to záťaž pre organizmus a musí sa s tým nejako vyrovnať," vysvetľuje Šoóšová.

 

Potením telo znižuje teplotu

 

Jednou z foriem je podľa odborníčky napríklad zmena kardiovaskulárneho systému. "Telo sa snaží teplotu tela znížiť tak, že sa viacej potí. To sa deje spôsobom, že sa rozširuje kapilárna sieť, teda rozširujú sa cievne zakončenia, a tak sa zväčšuje plocha, z ktorej sa odparuje teplo," priblížila.

 

Pri rozširovaní kapilárnej siete podľa nej dochádza k poklesu krvného tlaku a zároveň sa zvyšuje aktivita srdca (tep) a celý srdcovo-cievny obeh sa zrýchľuje.

 

Odborníčka zároveň pripomína, že priamemu slnku sa treba vyhýbať najmä cez obed. Pri vysokých teplotách odporúča nosiť ľahké, voľné oblečenie. "Najlepšie bavlnené, lebo uľahčuje telu zachovať si tepelný komfort," doplnila. Najmä u starších ľudí a detí je podľa nej dôležité nezabúdať na nosenie pokrývky hlavy a piť dostatok tekutín. "Starší ľudia majú znížený pocit smädu, niekedy na to aj zabudnú. Vtedy je vhodné im to pripomínať, respektíve cielene nastaviť, koľko vody vypijú," ozrejmila pre TASR Šoóšová s tým, že najlepšie je piť čistú, nie ľadovú vodu.

01 - Modified: 2022-07-18 07:43:49 - Feat.: 0 - Title: Cvičenie je lepšie ako tabletky! 02 - Modified: 2022-05-30 09:29:47 - Feat.: 0 - Title: Pravidelný pohyb môže spomaliť starnutie 03 - Modified: 2022-07-21 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zodpovednosť k zdraviu a životu 04 - Modified: 2022-06-01 09:18:37 - Feat.: 0 - Title: Rehabilitácia namiesto liekov
menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
08. júl 2024 15:49