Veľkonočné sviatky prinášajú na stoly množstvo lákavých jedál. Často kombinujeme rôzne chute a sýte jedlá, čo môže spôsobiť tráviace problémy. Farmaceutka z lekárne v Starom Smokovci Katarína Birošíková radí, ako prežiť sviatky bez zdravotných ťažkostí a ak sa objavia, ktoré produkty z domácej lekárničky vám pomôžu.
Bolesti brucha či nafukovanie
Podobne ako na Vianoce, aj Veľká noc je známa množstvom jedla, počas ktorej konzumujeme nielen ťažké jedlá, ale aj alkohol. Práve to je dôvodom, prečo sa počas sviatkov stretávame s bolesťami brucha, nafukovaním či pálením záhy. Farmaceutka Birošíková upozorňuje, že je kľúčové dodržiavať striedmosť. „Ak sa napriek dodržiavaniu zásad nevyhneme tráviacim ťažkostiam, je dobré naordinovať si diétu. Osvedčená je sóda bikarbóna, niekomu pomôže glg minerálnej vody alebo bylinkové čaje ako zázvor a mäta,“ radí s tým, že v lekárni si viete zakúpiť tablety s obsahom pankreatických enzýmov, ktoré napomáhajú tráveniu po požití ťažkých či mastnejších jedál. „Ak vás budú trápiť intenzívne bolesti brucha trvajúce viac hodín, vracanie alebo zastavenie odchodu vetrov, vyhľadajte lekára,“ odporúča.
Pomoc z domácej lekárničky
Čo užiť v prípade hnačky, nadúvania či kŕčov? Ako prvá pomoc môže poslúžiť niektorý z týchto produktov:
• Hnačka, vracanie, dehydratácia – pri hnačke a vracaní je dôležité riešiť nielen samotný problém, ale aj doplniť stratené tekutiny a minerály. K efektívnej liečbe hnačky patria prípravky s aktívnym uhlím alebo diosmektitom, ktoré účinne viažu patogény v črevách a znižujú zápal. Na akútne zastavenie hnačky môžeme siahnuť po liekoch s obsahom loperamidu alebo racekadotrilu, ktoré zmierňujú príznaky a regulujú črevnú aktivitu. Doplnenie tekutín je kľúčové, a preto je výbornou voľbou rehydratačný roztok. Tento špeciálny nápoj obsahuje optimálnu kombináciu vody, cukrov a elektrolytov (sodíka a draslíka), ktoré pomáhajú rýchlo a účinne nahradiť stratené minerály a tekutiny.
• Nadúvanie, plynatosť, pocit plnosti a kŕče s tým súvisiace – problémy s nadúvaním zmierňujú prípravky s obsahom simethiconu, ktorý pomáha rozkladať plyny v črevách a zmierňuje pocity ťažoby a nepohodlia.
• Podpora trávenia – k správnemu tráveniu môžeme výrazne dopomôcť podporou enzýmov, ktoré zlepšujú proces trávenia potravy. Tiež prírodné bylinné extrakty, ako sú mäta, rasca, rumanček, medovka, zázvor alebo pestrec mariánsky, sú výbornými pomocníkmi pri tráviacich ťažkostiach. Tieto byliny nielenže podporujú trávenie, ale tiež znižujú zápal a upokojujú tráviaci systém.
• „Opica“ po konzumácii alkoholu – po náročnej noci s nadmerným požitím alkoholu je dôležité venovať pozornosť regenerácii organizmu. Alkohol výrazne vyplavuje vitamíny a minerály z tela, preto je kľúčové ich doplniť, aby sa telo mohlo rýchlo zregenerovať. Pomocou rehydratačného roztoku, ktorý rýchlo obnoví elektrolytovú rovnováhu, a doplnkov ako horčík, vitamíny skupiny B a vitamín C môžete účinne zmierniť následky „opice“. Tieto živiny pomáhajú obnoviť energiu, podporujú správnu funkciu nervového systému a bojujú proti dehydratácii.