Tráviace problémy môžu niekedy človeku tak znepríjemniť život, že sa jedlo stane utrpením či zdrojom stresu. Často však vyšetrenia u gastroenterológa neodhalia žiadnu konkrétnu príčinu a stav pacienta sa označí ako syndróm dráždivého čreva (IBS). Kedysi sa takíto pacienti liečili len liekmi na zmiernenie nadúvania, hnačky alebo úzkosti. Dnes už však medicína dokáže pomocou dychových testov zistiť viac – až dve tretiny týchto pacientov totiž môžu trpieť syndrómom bakteriálneho prerastania (SIBO), ktorý sa dá zlepšiť liečbou a vhodnou diétou.
Nenápadné prejavy
Trávenie by podľa odborníkov malo prebiehať tak, že si ho ani neuvedomujeme a nijako nás neobmedzuje. Ak však nafukovanie alebo iné ťažkosti narúšajú naše bežné fungovanie, je dôležité obrátiť sa na špecialistov. „Každý človek potrebuje jesť denne, preto pri tráviacich problémoch zažíva mnoho pacientov stres, čo by mali alebo mohli zjesť, aby im to neublížilo. Pri správnej diagnostike však už dnes vieme pacientom pomôcť s liečbou, či už farmaceuticky alebo následnou individuálnou diétou,“ uviedla MUDr. Barbora Kašperová.
Prejavy ochorenia môžu byť podľa nej spočiatku nenápadné. V prípade zhoršujúcej sa hnačky, zápchy alebo nadmerného nafukovania môže ísť práve o syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO). „V hrubom čreve je veľké množstvo baktérií normálne, v tenkom čreve by sa však mali nachádzať iba v určitom množstve. Keď dôjde k ich prerastaniu, vytvárajú zvýšené množstvo plynov a dráždia sliznicu čreva. Môže to spôsobovať bolesti, kŕče a veľmi znepríjemňovať život,“ na úvod vysvetľuje lekárka.
Bezbolestný test
Diagnostika syndrómu bez dychového testu nie je v bežnej praxi možná. Vodíkovo-metánový SIBO test je neinvazívny a bezbolestný a dokáže odhaliť aj metánovú formu SIBO, ktorú bežný vodíkový test nezachytí. Vykonanie testu trvá približne tri hodiny pričom výsledky dostane pacient ihneď spolu s odporúčaním na vhodnú liečbu a režimové opatrenia na základe individuálnych predpokladov pacientov.
„Tento dychový test sa robí s prípravou. Pacient teda deň pred návštevou musí dodržiavať nízko-fermentačnú diétu, aby výsledky neboli skreslené. Okrem toho sa odporúča 8 až 12 hodín predtým nejesť, prísť nalačno, nevyvíjať zvýšenú fyzickú aktivitu či fajčiť,“ hovorí MUDr. Kasperová.
Pauzy medzi jedlami
MUDr. Kasperová ďalej uvádza, že medzi dôležité sprievodné opatrenia liečby SIBO je, aby pacienti dodržiavali štyri až päť hodinové pauzy medzi jedlami, a aby nejedli aspoň dve hodiny pred spaním. K liečbe patria aj prokinetiká, ktoré pomáhajú „očisťovať“ tenké črevo od neželaných baktérií. „Medicína už našťastie pokročila a ľudia s IBS, ktorých predtým denne trápilo trávenie už dnes majú viaceré možnosti, ako svoj problém riešiť. Dostupnou liečbou im vieme uľaviť od príznakov, prípadne stav úplne potlačiť, aby po určitom čase mohli fungovať normálne,“ dodáva MUDr. Barbora Kašperová.
Dôležité je však podľa nej príznaky syndrómu IBS neignorovať a absolvovať dychový test, ktorý ako jediný dokáže syndróm bakteriálneho prerastania čreva diagnostikovať.
Neignorujte symptómy
SIBO vzniká, keď črevo z rôznych dôvodov nefunguje správne. Preto je dôležité hľadať aj príčinu, ktorá SIBO spustila. Ak sa táto príčina nevyrieši, SIBO sa môže dlhodobo vracať. Apríl, ako mesiac povedomia o SIBO, pripomína dôležitosť prevencie a včasnej diagnostiky tráviacich porúch. „Ignorovanie symptómov môže viesť k dlhodobým komplikáciám. Pacienti, ktorí majú IBS a podozrenie na SIBO, by mali podstúpiť dychový test, ktorý ako jediný dokáže syndróm bakteriálneho prerastania čreva diagnostikovať, aby zistili skutočnú príčinu svojich problémov a mohli získať správnu liečbu,“ zhrnula MUDr. Barbora Kašperová. Dychový test zdravotné poisťovne nepreplácajú, pacienti si ho musia zaplatiť z vlastného vrecka. Stojí od 20 do 120 eur.