StoryEditor

Prečo je dobré mať črevá v poriadku?

10.12.2024, 07:00

Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu vo vzťahu k diabetes 2. typu. a v liečbe tohto ochorenia.

Naše črevá nie sú ani zďaleka iba systémom na trávenie potravy. Hrajú nesmierne dôležitú úlohu v obranyschopnosti organizmu a okrem imunity majú zásadný vplyv na fungovanie celého tela. Vedci potvrdzujú, že zdravie čriev zohráva tiež významnú úlohu pri zvládaní diabetu 2. typu.

Účinnejšia liečba

Cukrovka 2. typu je zložité ochorenie a celosvetový výskum zameraný na jej príčiny a možnú liečbu stále pokračuje. Okrem iného sa vedci zaujímajú aj o to, aký vplyv má na diabetes 2. typu črevný mikrobióm.

Článok publikovaný v časopise Cell Host & Microbe sa zaoberal tým, ako črevný mikrobióm ovplyvňuje rozvoj diabetu 2. typu a jeho liečbu. Rozvíjajúce sa porozumenie črevnému mikrobiómu mimo kontextu zdravia tráviaceho traktu by mohlo viesť k novým možnostiam aj účinnejšej a komplexnejšej liečbe cukrovky 2. typu.

Aká je spojitosť?

Diabetes 2. typu súvisí s dysfunkciou beta buniek pankreasu. Podľa vedcov, ktorí stoja za aktuálnou štúdiou, najnovšie výskumy naznačujú, že na dysfunkcii beta buniek sa podieľa viac faktorov a črevný mikrobióm môže byť súčasťou tohto procesu. Tento poznatok podľa nich vedie ku komplexnejšiemu pochopeniu patofyziológie cukrovky. Klinické údaje napríklad naznačujú, že črevný mikrobióm ovplyvňuje vývoj vysokej hladiny cukru v krvi.

 

Črevný mikrobióm

Označuje mikroorganizmy v tráviacom trakte, ako sú baktérie a vírusy. Črevný mikrobióm sa podieľa na mnohých systémových metabolických procesoch a vedci vykonávajú ďalšie štúdie, aby pochopili jeho zapojenie do rozvoja metabolických ochorení.

Menej rôznych baktérií

V článku sa uvádza, že v priebehu rokov došlo k úbytku mnohých druhov baktérií, ktoré sa vyskytovali u našich predkov, a to viedlo k problémom, ako sú metabolické ochorenia. Došlo k zníženiu rozmanitosti črevného mikrobiómu, čo pravdepodobne súvisí s užívaním liekov a so západným životným štýlom. Autori predpokladajú, že tento nedostatok rozmanitosti črevného mikrobiómu súvisí s nárastom výskytu diabetu 2. typu.

image
Shutterstock

 

Predchádzajúce výskumy zaznamenali zmeny črevného mikrobiómu u ľudí s diabetom 2. typu, napríklad zmeny v pomere baktérií a pokles druhovej rozmanitosti. Črevný mikrobióm môžu ovplyvňovať reakcie organizmu, lieky a západná strava.

Lieky a črevá

V neposlednom rade si vedci všímajú vzťah medzi perorálnymi liekmi na liečbu cukrovky a črevným mikrobiómom. Upozorňujú, že oboje sa navzájom ovplyvňuje. Napríklad črevný mikrobióm je pravdepodobne ovplyvnený antidiabetickými liekmi a dôkazy naznačujú, že metformín môže črevný mikrobióm zlepšiť. Rovnako môže črevný mikrobióm ovplyvniť účinnosť antidiabetických liekov. Citované dôkazy tiež naznačujú, že črevný mikrobióm by mohol vysvetliť niektoré nežiaduce účinky užívania metformínu.

Ako zlepšiť mikrobióm

Na základe údajov, ktoré autori článku predložili, vedci ďalej navrhli spôsoby, ako sa zamerať na črevný mikrobióm, aby sa zlepšili výsledky súvisiace s diabetom. Uviedli napríklad dôkazy, že užívanie prebiotík a probiotík by mohlo ľuďom s diabetom 2. typu prospieť. Zdôrazňujú však, že u ľudí s diabetom 2. typu existuje mnoho rozdielov v črevnom mikrobióme, čo naznačuje potrebu individuálneho prístupu.

Autor štúdie, doktor Abraham S. Meijnikman, ktorý pôsobí na amsterdamskom inštitúte experimentálnej medicíny, upozornil na tri nasledujúce oblasti klinických dôsledkov.

Individualizované liečebné plány: To by mohlo zahŕňať na mieru šité diétne odporúčania, špecifické probiotické alebo prebiotické doplnky a prípadne fekálnu mikrobiálnu transplantáciu (FMT) na obnovenie zdravého črevného mikrobiómu.

Modulácia mikrobiómu: Začlenenie modulácie črevného mikrobiómu do existujúcich liečebných plánov pre cukrovku 2. typu. To môže zahŕňať napríklad úpravu liekov na základe ich interakcie s mikrobiómom pacienta s cieľom zvýšiť účinnosť liekov a znížiť negatívne vedľajšie účinky.

Diagnostické nástroje: Využitie pokročilých diagnostických nástrojov, ktoré analyzujú črevný mikrobióm pacienta na predvídanie vývoja ochorení a reakcie na liečbu, s cieľom umožniť cielenejšie a účinnejšie intervencie.

Výhľad do budúcnosti

Tento prehľad upozornil na niektoré dostupné údaje o črevnom mikrobióme a diabete 2. typu. Existujú však obmedzenia, ktoré zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu. Stále tu existuje priestor na potvrdenie predchádzajúcich výskumov a skúmanie klinickej realizácie niektorých z týchto myšlienok.

Podľa doktora Meijnikmana by ďalší výskum mohol zahŕňať dlhodobé klinické štúdie na posúdenie účinnosti a bezpečnosti terapií cielených na mikrobióm, ako je fekálna mikrobiálna transplantácia (FMT), probiotiká a prebiotiká, v prevencii alebo liečbe diabetu 2. typu. Je potrebný aj výskum zameraný na zdokonalenie prístupov personalizovanej medicíny na základe profilov mikrobiómu, a to vrátane vývoja nových terapeutických látok, ktoré môžu presnejšie modulovať črevný mikrobióm.

 

(Zdroj: diastyl.cz)

01 - Modified: 2023-09-18 06:24:48 - Feat.: 0 - Title: Prečo máte pocit nevoľnosti? 02 - Modified: 2022-09-08 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: DEVÄŤ znakov nezdravého čreva 03 - Modified: 2022-05-13 08:49:42 - Feat.: 0 - Title: Prečo je dôležitý pankreas?
01 - Modified: 2023-02-20 14:45:47 - Feat.: - Title: Aké infekcie nás budú ohrozovať? 02 - Modified: 2023-03-16 08:27:15 - Feat.: - Title: Zápach z úst. Čo sa za ním skrýva? 03 - Modified: 2022-05-13 07:51:21 - Feat.: - Title: Najviac baktérii sa nachádza na končekoch prstov
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
10. marec 2025 15:44