Podľa Svetovej obezitologickej federácie (WOF) bude o desať rokov trpieť nadváhou alebo obezitou každý druhý človek na planéte. Negatívne prognózy sa týkajú aj detí - odborníci u nich predpokladajú nárast tohto závažného ochorenia o viac ako sto percent.
Situácia na Slovensku je vážna
V porovnaní s európskymi krajinami je trend nárastu obezity u nás vyšší a takmer 13 % slovenských detí vo veku sedem rokov trpí obezitou. Kým ešte donedávna zápasili s kilami navyše najmä žiaci na druhom stupni základných škôl a vyššie, v súčasnosti tento negatívny trend zaznamenávame oveľa skôr. „Situácia na Slovensku je skutočne vážna. Detská obezita má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy,“ upozorňuje prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie, docentka MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD.
Následky až do dospelosti
Deti s nadváhou čelia rovnakým rizikám ako dospelí. Hrozí im vysoký tlak, cukrovka, hormonálne poruchy, dýchacie alebo ortopedické problémy. Navyše, kvôli nadbytočným kilám trpí nielen ich telo, ale i duša. Deti sa čoraz viac stretávajú so šikanou, nadváha im komplikuje nadväzovanie blízkych vzťahov i šport, neskôr dokonca aj bežný pohyb. Tak ako pri iných ochoreniach, aj tu platí, že prevencia je lepšia než samotná liečba.
Aby sme vedeli zaviesť účinné preventívne opatrenia, potrebujeme poznať reálne dáta. Spoločnosť Kaufland spoločne so Slovenskou obezitologickou asociáciou preto koncom roka 2024 pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR uskutočnili prieskum, zameraný na životný štýl detí vo veku 7 až 8 rokov.
Čo ukázal prieskum?
Viac než tretina sedemročných detí jedáva stravu z rýchleho občerstvenia každý deň, a takmer polovica ho zvykne konzumovať niekoľkokrát týždenne. „Nárast nadhmotnosti a obezity ovplyvňujú predovšetkým stravovacie návyky, kvalita a množstvo stravy i nedostatok pohybu. Problematické sú pritom vysoký príjem tučných a sladkých jedál, nízky príjem vlákniny, nedostatočná konzumácia zeleniny, nepravidelné stravovanie či nevhodná príprava jedál,“ upozorňuje MUDr. Fábryová, PhD.
Z prieskumu je tiež zrejmé, že každé druhé opýtané dieťa jedáva jednu až dve porcie ovocia a zeleniny denne, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča príjem aspoň piatich dávok, a to každý deň. Toto pravidlo slúži nielen ako prevencia proti vzniku nadváhy alebo obezity, zvyšuje tiež objem vlákniny v našom jedálničku, ktorá je nevyhnutná pre zdravú činnosť čriev. Ste zvedaví, koľko sa dnešní prváci a druháci hýbu? Nie je to žiadna sláva, takmer pätina opýtaných nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu a iba 29 percent detí z prieskumu uviedlo, že sa hýbe denne. Na druhej strane, pri pozeraní televízora strávia v priemere hodinu, len o čosi menej venujú mobilu.
Detská obezita sa dá zvrátiť
Bacuľaté dieťa nemusí automaticky niesť kilá navyše aj v dospelosti. Podmienkou však je zdravý životný štýl, plný pohybu a racionálnej stravy. Ideálne je zaviesť doma také riešenia, ktoré viete udržať dlhodobo. „Deti si svoje stravovanie nenastavili samé, väčšinou kopírujú správanie svojich rodičov. Spoločne preto vnímajte jedlo ako dôležité palivo pre telo, ktoré netreba vymieňať za energeticky bohaté, no nutrične chudobné náhrady,“ odporúča docentka Fábryová.