Šľachy sa môžu stať miestom intenzívnej bolesti, ktorá znemožňuje každodenný život.SNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Nepríjemný zápal šliach

30.10.2023, 09:00

Dokáže poriadne obmedziť bežné činnosti. Vedeli ste, prečo zápal šliach vzniká a ako si poradiť?

Prenikavá, miestami až bodavá bolesť v oblasti šliach netrápi len futbalistov, ale aj turistov, záhradkárov, dokonca aj nič nerobiacich domasedov. Na prvý pohľad ľahko vyzerajúce poranenie dokáže pri zanedbaní prvej pomoci a nedodržaní následného oddychového režimu bežné fungovanie človeka poriadne obmedziť. A čím dlhšie zápal zľahčujeme a ignorujeme, tým ťažšie sa potom lieči.

Problém je nadmerné zaťaženie

MUDr. Danuša Siveková vysvetľuje, že zápal šliach sa odborne nazýva tendinitída. Tieto vláknité štruktúry, ktoré spájajú svaly s kosťami, umožňujú prenášať silu vytvorenú svalovou kontrakciou na kostru s cieľom vykonať pohyb.

„Zápal šliach je najčastejšie spôsobený opakovaním pohybov, ktoré šľachy nadmerne zaťažujú, a to buď preto, že nie sú trénované, nie sú dostatočne zahriate, alebo sú oslabené patológiou či užívaním liekov, alebo sú vykonávané v nevhodnej polohe,“ hovorí lekárka. Šľachy sa potom podľa nej môžu stať miestom intenzívnej bolesti, ktorá dokonca znemožňuje každodenný život.


Ako sa dopracujeme k zápalu

Zápal šliach môže byť spôsobený rôznymi faktormi:

... Dlhodobé namáhanie pri intenzívnom používaní klávesnice, fyzická aktivita (chôdza, práca na záhrade, domáce majstrovanie...) alebo nadmerná fyzická námaha;

... Nedostatočný tréning pred neobvyklou dlhotrvajúcou aktivitou, napríklad improvizovaným tenisovým turnajom, dlhou nepripravenou horskou túrou atď.

... Predispozícia na zápal šliach, napríklad asymetrické držanie tela, ploché nohy;

... Chyby pri vykonávaní športu: pretrénovanie, nedostatočná rozcvička, zlé technické gestá, nevhodný alebo zle nastavený výstroj alebo nedostatočná hydratácia;

... Choroby, ktoré môžu zvyšovať krehkosť šliach: cukrovka, obezita, vysoký cholesterol atď.

... Liečba liekmi: antibiotiká, kortizónová infiltrácia, anabolické lieky atď.

... Fajčenie, ktoré znižuje prekrvenie šliach.

Pomôže pokoj, ale aj cvičenie

• Začnite tým, že zistíte pôvod zápalu šliach (šport, opakované gesto...) a zastavte činnosť, ktorá je zaň zodpovedná, alebo upravte pracovisko tak, aby ste ho nezhoršovali;

• Šľachu znehybnite elastickým obväzom;

• Na bolestivú oblasť priložte ľadový obklad približne na dvadsať minút. V prípade potreby aplikáciu opakujte niekoľkokrát denne. Chlad má analgetický a protizápalový účinok, znižuje bolesť;

• Kĺb nechajte niekoľko týždňov v pokoji alebo ho úplne znehybnite;

• Ak ide o koleno alebo Achillovu šľachu, končatinu vyvýšte, aby ste znížili opuch;

• Poraďte sa s lekárom, ktorý vám môže predpísať ďalšie vyšetrenia a vhodnú liečbu, po ktorej môže nasledovať rehabilitácia s fyzioterapeutom.

 

Postihnuté môžu byť všetky časti tela:

– lakeť

– rameno

– koleno

– ruka a zápästie

– chodidlo a členok

– bedro (najmä u chodcov a bežcov)

 

Alternatívna a doplnková liečba

Pomôcť môžu liečivé rastliny – hrejivý zábal z kostihoja lekárskeho, amerického brestu, ľanových semien alebo ibiša lekárskeho.

Uvarte listy jednej z rastlín a keď trocha vychladnú, vyžmýkajte z nich všetku prebytočnú tekutinu. Priložte listy priamo na postihnutú oblasť a previažte kúskom gázy, aby dobre držali. Ak máte rastliny doma nasušené, pridajte k nim horúcu vodu, urobte z nich kašu, naneste ich na bolestivé miesto a previažte.

 

Homeopatická pomoc

Homeopatický lekár môže tiež v závislosti od pôvodu zápalu šliach, príslušného kĺbu a prípadných pridružených svalových kontraktúr (úrazov) alebo stuhnutosti odporučiť individuálnu homeopatickú liečbu, ktorá môže zabrániť tomu, aby sa zápal šliach stal chronickým.

Môže sa podávať vo forme granúl, ale aj voľne dostupného homeopatického krému, či gélu na lokálnu aplikáciu. Práve posledné dve možnosti patria k najjednoduchšej prvej pomoci. Kľúčovou ingredienciou v týchto krémoch a géloch je extrakt arniky horskej. Aplikuje sa na postihnuté miesto trikrát denne. Masírovať je vhodné krúživými pohybmi až do úplného vstrebania.

(red)
01 - Modified: 2022-11-30 11:33:56 - Feat.: 0 - Title: Strava diabetika pri športovaní 02 - Modified: 2022-10-23 16:29:37 - Feat.: 0 - Title: Diabetik Patrik: Otužovanie mi pomáha zostať zdravým a v kondícií 03 - Modified: 2022-09-22 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Za bolesťami lýtok sa skrývajú aj ploché nohy 04 - Modified: 2022-08-19 13:23:18 - Feat.: 0 - Title: Cukrovkári sú náchylnejší na vznik syndrómu karpálneho tunela
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. november 2023 21:24