Syndróm karpálneho tunela sa vyskytuje, keď stredný nerv, ktorý prechádza z predlaktia do dlane, podlieha dlhodobému tlaku.SNÍMKA: Pexels
StoryEditor

Cukrovkári sú náchylnejší na vznik syndrómu karpálneho tunela

19.08.2022, 15:23

Je to nepríjemná diagnóza ruky, ktorá strpčuje život najmä dospelým. Riziku sú vystavení najmä ľudia s cukrovkou alebo inými metabolickými poruchami.

 

Tieto ochorenia totiž priamo ovplyvňujú nervy tela a robia ich náchylnejšími na kompresiu. Aké sú symptómy, liečba a či sa tejto diagnóze dá predchádzať objasnil primár Ortopedického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Pavol Kalina, MBA.

Dlhodobý tlak na nerv

Syndróm karpálneho tunela sa vyskytuje, keď stredný nerv, takzvaný nervus medianus, ktorý prechádza z predlaktia do dlane, podlieha dlhodobému tlaku. Karpálny tunel je úzky priechod väzov na spodine ruky, ktorý ukrýva stredný nerv a šľachy, tie ohýbajú prsty. Stredný nerv poskytuje cit pre palec, ukazovák, stredný prst a časť prstenníka. Ovláda aj niektoré malé svaly na palcovej strane ruky.

Útlak už spomenutého stredného nervu je spôsobený zhrubnutím väzu, ktorý prekrýva karpálny tunel. Výsledkom môže byť necitlivosť, slabosť alebo bolestivosť v ruke a zápästí.

Je to najbežnejšia neuropatia

Niektorí ľudia môžu pociťovať bolesť aj v predlaktí a paži. Syndróm karpálneho tunela je najbežnejšia a široko známa neuropatia, pri ktorej je jeden z periférnych nervov tela stlačený.

„Symptómy zvyčajne začínajú postupne, s častou necitlivosťou alebo brnením prstov, najmä palca, ukazováka a prostredníka,“ hovorí MUDr. Kalina.

Niektorí ľudia s týmto syndrómom podľa neho hovoria, že ich prsty sa cítia zbytočné a opuchnuté, aj keď je zrejmý malý alebo žiadny opuch. Symptómy sa často prvýkrát objavia v jednej alebo oboch rukách počas noci.

Mravčenie aj slabosť rúk

MUDr. Kalina ďalej vysvetľuje, že dominantná ruka je zvyčajne postihnutá ako prvá a spôsobuje najzávažnejšie príznaky. „Osoba so syndrómom karpálneho tunela sa môže zobudiť s pocitom potreby „vytriasť si“ ruku alebo zápästie. Keď sa príznaky zhoršia, môže postihnutý počas dňa pociťovať mravčenie, najmä pri určitých činnostiach, ako je telefonovanie, čítanie knihy alebo novín alebo šoférovanie,“ vysvetľuje s tým, že slabosť rúk môže sťažiť uchopenie malých predmetov alebo vykonávanie iných manuálnych úloh.

Pacienti prichádzajú s pokročilými stavmi

V chronických alebo neliečených prípadoch môžu podľa primára svaly na palci ubúdať. „Niektorí ľudia s veľmi závažným stavom nedokážu dotykom určiť teplo a chlad a môžu si popáliť končeky prstov bez toho, aby o tom vedeli,“ dodáva.

V levickej nemocnici mesačne zaznamenajú pribižne 6 nových prípadov syndrómu karpálneho tunela, pacienti zväčša prídu v pokročilom štádiu ochorenia, preto často nie je iné riešenie ako operácia.

Tlak na nervy a šľachy

Vznik uvedeného syndrómu je často výsledkom kombinácie faktorov, ktoré zvyšujú tlak na stredný nerv a šľachy v karpálnom tuneli. Prispievajúce faktory zahŕňajú traumu alebo poranenie zápästia, ktoré spôsobuje opuch alebo zlomenina, nadmerne aktívna hypofýza, nedostatočná činnosť štítnej žľazy či reumatoidná artritída.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k stlačeniu nervu patria mechanické problémy v zápästnom kĺbe, opakované používanie vibrujúcich ručných nástrojov, zadržiavanie tekutín počas tehotenstva či menopauzy alebo vývoj cysty alebo nádoru v kanáli. Často nie je možné identifikovať jednu príčinu.

Liečba pod dohľadom lekára

Aj rôzne faktory na pracovisku môžu prispieť k existujúcemu tlaku na stredný nerv alebo jeho poškodeniu. Riziko rozvoja ochorenia sa neobmedzuje len na ľudí v jedinom odvetví alebo zamestnaní, ale môže byť viac hlásené u tých, ktorí vykonávajú práce na montážnej linke ako je výroba, šitie, konečná úprava, čistenie a balenie mäsa, ako medzi pracovníkmi zadávajúcimi údaje.

Liečba syndrómu karpálneho tunela by sa mala začať čo najskôr, pod dohľadom lekára. Najprv by sa mali liečiť základné príčiny, ako je cukrovka alebo artritída. Pomôcť môžu voľnopredajné lieky, krémy, dlaha a alternatívne terapie. Ak však liečba nezaberá, je potrebné sa pripraviť na alternatívu chirurgického zákroku.

01 - Modified: 2022-08-05 08:07:36 - Feat.: 0 - Title: Vykĺbenie ramenného kĺbu predstavuje 80% všetkých vykĺbení 02 - Modified: 2022-08-04 07:10:28 - Feat.: 0 - Title: Pacientom s bolesťami môžu pomôcť aj antidepresíva 03 - Modified: 2022-06-09 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Viete, ako správne užívať lieky proti bolesti? 04 - Modified: 2022-06-01 09:18:37 - Feat.: 0 - Title: Rehabilitácia namiesto liekov
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
24. september 2023 11:20