Najbežnejšou očnou alergiou je sezónna akútna alergická konjunktivitída, teda zápal spojiviek.Foto: Pixabay
StoryEditor

Keď oči svrbia a pália. Ako si na jar poradiť so sezónnymi alergiami?

12.04.2023, 14:00

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí sezónnymi alergiami až 30 % dospelej svetovej populácie a dve pätiny všetkých detí. Na Slovensku nie sme na tom o nič lepšie.

Hoci alergia vzniká najmä v detstve, nie je výnimkou, že môže prepuknúť aj medzi 18. a 35. rokom života. Na vine býva najčastejšie dedičnosť, prostredie, strava, životný štýl, kozmetické prípravky, kontaktné šošovky, ale dokonca aj klimatické zmeny. Alergény môžu byť ako celoročné v podobe zvieracej srsti, prachu alebo roztočov, tak aj sezónne, napríklad peľ alebo tráva.

Údaje Národného centra zdravotníckych informácií z minulého roka uvádzajú, že v pravidelnej lekárskej starostlivosti bolo viac ako 542-tisíc osôb. Väčšina z nich bola vo veku 19 a viac rokov. Najčastejšie pritom ide o alergie na peľ, roztoče alebo prach.

 

Zápal spojiviek býva bežným príznakom alergie

Popri citlivej koži, nádchy a upchatého nosa patria k typickým prejavom aj ťažkosti s očami - najčastejšie slzenie, svrbenie, rezanie, následne aj opuchnuté viečka. Napriek tomu, že ide o pomerne bežné komplikácie, nie je dobré ich podceňovať. Zanedbaná liečba môže viesť až k rozvoju zápalu spojiviek. Spojivka oka je totiž podobne ako nosová sliznica v kontakte s vonkajším prostredím, a tak je vystavená priamemu pôsobeniu alergénu.

„Najbežnejšou očnou alergiou je sezónna akútna alergická konjunktivitída, teda zápal spojiviek. Pri alergickej reakcii dochádza k uvoľňovaniu chemických látok, ako sú histamín a leukotriény, do krvného obehu a tkanív. Tieto látky spôsobujú svrbenie, pálenie, pocit piesku alebo cudzieho telesa v očiach,“ vysvetľuje optometrista Martin Slaný.

 

Od bolesti uľavia umelé slzy aj slnečné okuliare

Alergie bývajú sprevádzané aj slzením, začervenaním očí alebo fotofóbiou, teda zvýšenou citlivosťou na svetlo. Pri liečbe týchto ťažkostí je vždy vhodné navštíviť lekára, ktorý vám stanoví presnú diagnózu a predpíše liečbu, ktorá vám pomôže symptómy zmierniť. Avšak od nepríjemnej bolesti vám môžu uľaviť aj očné kvapky.

„Aby ste zabránili podráždeniu očí, kvapkajte si umelé slzy, ktoré vám môžu od nepríjemných pocitov pomôcť. Akútne príznaky potom dokážu zmierniť očné kvapky s obsahom antihistaminík a látok, ktoré redukujú začervenanie. Na opuchnuté viečka priaznivo pôsobí aj studený obklad či častejšie umývanie tváre vlažnou vodou. Rozhodne sa ale vyvarujte častému šúchaniu očí, ktoré môže problémy ešte zhoršiť,“ varuje Slaný.

Oči môžete pred peľom a ďalšími alergénmi chrániť aj kvalitnými slnečnými okuliarmi. „Ak hľadáte slnečné okuliare, ktoré vám pomôžu zabrániť priamemu kontaktu s alergénmi, mali by zakrývať celú oblasť okolo očí a tvarovo čo najviac kopírovať tvár. Výhodou sú aj polarizované šošovky, ktoré pomôžu znížiť množstvo svetla dopadajúceho do oka a tiež zrkadlové úpravy čiastočne odrážajúce teplo, ktoré neprospieva zápalom,” dodáva optometrista.

 

Alergické zápaly spojiviek trápia aj deti

 

U detí tvoria alergické zápaly spojiviek 20 % všetkých alergií a v sezóne až 75 % všetkých konjunktivitíd. Hoci väčšina z nich postupne odznie alebo je dobre liečiteľná, nie je dobré – vzhľadom na veľkú frekvenciu výskytu a možných ďalších ťažkostí – tieto zápaly podceňovať.

„Rodičia by mali deťom zabrániť v trení očí a aplikovať im umelé slzy bez stabilizačných prípravkov. Aplikácia umelých sĺz zvlhčí povrch oka a vyplaví alergény, ktoré môžu poskytnúť síce dočasnú, ale značnú úľavu. Ďalej sa oplatí prikladať na oči studené obklady. Rozhodne na nič ale nečakajte a okamžite vyhľadajte pomoc lekára,“ uzatvára Slaný.

01 - Modified: 2022-10-18 16:23:10 - Feat.: 0 - Title: Za bolesťou hlavy býva často ďalekozrakosť 02 - Modified: 2022-08-18 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zdravotné poisťovne upozorňujú na rastúci počet alergikov 03 - Modified: 2022-08-10 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: 13 najčastejších mýtov a faktov o alergiách
01 - Modified: 2022-08-10 05:00:00 - Feat.: - Title: 13 najčastejších mýtov a faktov o alergiách 02 - Modified: 2018-09-11 16:53:49 - Feat.: - Title: Alergikom sa v minulých dňoch príliš neuľavilo.
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
23. máj 2023 14:18