Alergie sa čoraz častejšie objavujú už v detskom veku. Niektoré zmiznú s vekom, iné pretrvávajú a môžu sa zhoršiť. Farmaceut Erik Novanský tvrdí, že kým pre niekoho je alergia len „sezónnym kýchaním“, pre iných ide o vážnu diagnózu. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové, pretože neliečené alergie môžu viesť k rozvoju astmy alebo chronických ochorení.
Upchatý nos, nádcha a kýchanie...
Napriek tomu, že prechladnutie a alergická nádcha majú mnoho spoločných prejavov, príčiny oboch ochorení sú veľmi odlišné. Infekčná nádcha alebo prechladnutie je vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje celoročne a je prenášané z jednej osoby na druhú priamym alebo nepriamym kontaktom.
Typickými prejavmi sú únava, bolesti hlavy a svalov, upchatý nos, nádcha a kýchanie. Pridružiť sa taktiež môže zvýšená teplota, bolesť hrdla a kašeľ.
Nebezpečný anafylaktický šok
Alergia vzniká, keď si telo vytvorí prehnanú reakciu na alergén. Ide o látku, ktorú si telo omylom vyhodnotí ako nebezpečnú. Po prvom kontakte s alergénom si organizmus vytvára špecifické protilátky, ktoré sa viažu na určité bunky imunitného systému. Pri opakovanom kontakte sa tieto bunky aktivujú a uvoľňujú rôzne chemické látky – najznámejšou je histamín. Ten vedie k bežne známym príznakom ako svrbenie, opuch, nádcha, začervenanie očí alebo dýchacie ťažkosti.
Alergické reakcie sa môžu prejaviť rôzne – od miernych príznakov až po život ohrozujúce stavy, ako je anafylaktický šok. „Niektorí ľudia môžu byť alergickí aj na lieky, chemikálie či bodnutie hmyzom. V takýchto prípadoch je dôležité nosiť pri sebe adrenalínové pero, ktoré môže v prípade silnej reakcie zachrániť život, “ upozorňuje Erik Novanský.
Diagnostika je presná
Vyhľadajte alergiológa, ak sa u vás opakovane vyskytujú príznaky podobné príznakom alergie. Alergiológ na základe rozhovoru a špeciálnych testov dokáže určiť konkrétny alergén, ktorý je zodpovedný za vaše symptómy. „Diagnostika alergií je dnes veľmi presná a dostupná – ide napríklad o kožné testy známe ako prick testy, teda vpichovanie mikroskopického množstva alergénov do pokožky a sledovanie reakcie. Moderné laboratóriá vedia tiež presne zmerať hladinu špecifických IgE protilátok v krvi,“ vysvetľuje farmaceut.
Pomáhajú antihistaminiká a imunoterapia
Najlepšie výsledky pri liečbe sa dosahujú vtedy, keď poznáme, čo alergiu spôsobuje a pacient sa tejto látke dokáže vyhýbať. V bežnej praxi to však nie je vždy možné a preto sa používajú lieky ako antihistaminiká, ktoré tlmia prejavy reakcie. Sú dostupné vo forme tabliet, nosových sprejov alebo očných kvapiek.
U niektorých pacientov sa odporúča imunoterapia – dlhodobý proces, pri ktorom sa pacientovi podáva alergén v kontrolovaných dávkach, aby si telo postupne vybudovalo toleranciu. Dôležitú úlohu pri liečbe hrá aj správna životospráva, ako dostatočný oddych, zdravá strava, pobyt na čerstvom vzduchu a vyhýbanie sa stresu. „Včasná diagnostika, správna liečba a zodpovedný prístup vedú k lepšej kvalite života. Ak sa vám teda zdá, že nádcha či vyrážka trvajú podozrivo dlho, nepodceňujte to,“ radí Erik Novanský.