K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie – nový Koronavírus-Covid-19. „Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy a alergici si môžu ľahko zameniť bežnú reakciu na peľ so symptómami Koronavírusu a v panike zaplavia už teraz vyťažený zdravotný systém," upozorňuje imunologička MUDr. Katarína Bergendiová.
Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom
Spočiatku začínajú nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť a následne sa objavujú tri základné prejavy alergie – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie. Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť.
Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst, Vzniká po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách. Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu.
„Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 % pacientov s diagnózou alergickej nádchy“, prízvukuje MUDr. Bergendiová.
.
Aký je rozdiel medzi alergiou a koranavírusom COVID-19
Vírusové ochorenia sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad náš organizmus oslabujú, takže nákaze skôr podľahneme.
Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Možnou komplikáciou môže byť dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami. Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti jedinca môže dôjsť k zníženiu imunitnej odolnosti organizmu a k rozvoju poruchy imunity. Vtedy môže jedinec trpieť častým infekciami horných dýchacích ciest.
Údaje ukazujú, že niektorí ľudia nakazení Koronavírusom– Covid-19 majú podobné symptómy ako kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla.
„Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú paniku. Alergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela či zvýšenú teplotu, čo sú typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia Covid-19“, vysvetľuje imunologička. Pacienti nakazení Koronavírusom síce môžu mať zapchatý nos, nie je to však typický príznak. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie iba päť percent čínskych pacientov s Koronavírusom malo upchatý nos a približne štrnásť percent malo bolesti hrdla.
Ako zvládnuť komplikované obdobie sezónnych alergií, prechladnutia, chrípky a koronavírusu?
- Alergici by mali venovať zvýšenú pozornosť známym alergickým príznakom a pristupovať k nim ako obvykle a to atialergickou liečbou:
- Obmedziť kontakt s alergénom.
- Riešiť príčinu ochorenia špecifickou alergénovou imunoterapiou.
- Základom liečby bronchiálnej astmy je podávanie protizápalových liekov, ku ktorým patria antileukotriény, inhalačné kortikosteroidy a inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Tieto lieky však musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy, čiže imuno-alergológom alebo pľúcnym lekárom.
- Kto sa necíti dobre, mal by si sledovať teplotu. Koronavírus – Covid-19 môže spôsobiť vysoké horúčky, silný kašeľ a problémy s dýchaním. Ak máte horúčku spojenú s problematickým dýchaním, volajte lekárovi a pri vážnych ťažkostiach sa môžete obrátiť aj na záchranárov.
- Nefajčiť. Dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických prejavov a znižujú odolnosť voči infekciám.
- Otužovanie pomáha k zvýšeniu imunitnej odolnosti. Môžeme ho dokonca prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu.
- Dôležité je dbať o denný príjem vitamínov C a D a Zinku. Tiež sa môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky, napr. betaglukány, ktoré predstavujú látku prírodného pôvodu. Ich užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi a parazitmi.. V prípade zhoršenia klinického stavu majú klinickí imunológovia k dispozícii imunomodulačné, imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.
Dôležité body, ktoré by mal každý ovládať pri prevencii proti korona vírusu:
RUKY – nepodávať si ruky, nedotýkať sa prstami tváre, úst, očí a nosa. Časté umývanie rúk tečúcou vodou aspoň 20 sekúnd je jednoduchým a najvýznamnejším postupom na zabránenie šírenia infekčných ochorení. Účinné sú aj bežné alkoholové dezinfekčné prostriedky, gély, použiť sa dá aj obyčajná Alpa.
RESPIRAČNÁ HYGIENA – pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používajte vreckovky a noste rúška. V miestnostiach, kde sa zdržiavajú ľudia (napríklad aj čakárne u lekára) možno inštalovať čističky vzduchu s anti-infekčnými filtrami. Obmedzte návštevu ambulancií na nevyhnutné minimum a uprednostniť telefonický kontakt.
AKÚTNE OCHORENIE DÝCHACÍCH CIEST – ak sa objavia príznaky ochorenia (vysoké horúčky, suchý kašeľ) a boli ste v oblastiach, kde sa infekcia Koronavírusom vyskytla alebo ste boli v kontakte s niekým, kto ochorel na koronavírus, zachovajte kľud, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. V žiadnom prípade nechoďte von z bytu, počkajte na príchod zdravotníckeho personálu. Budete transportovaní na infekčné oddelenie príslušnej spádovej nemocnice, kde vám poskytnú všetku potrebnú pomoc.
VYHÝBAJTE SA KONTAKTOM – v žiadnom prípade nenavštevujte osoby, ktoré sú v karanténe. Ak im zabezpečujeme starostlivosť, používajte ochranné prostriedky a umývajte si dôkladne ruky.
ŽIVOTOSPRÁVA - Dôležité v prevencii aj v liečbe je piť veľa horúcich tekutín minimálne v objeme 2-3 litre denne. Kráľovským nápojom je zázvorový čaj. Na zvýšenie imunity existuje základných „5 S“, ktoré nezabudnite dodržiavať : spánok, strava (základom by mala byť čerstvá zelenina a ovocie), smiech, šport a spokojný život v kruhu svojich blízkych so všetkým, čo k tomu patrí. Hoci je to veľmi ťažké, najdôležitejšie je nepodľahnúť panike, správať sa zodpovedne s maximálnym ohľadom na druhých.