Väčšinu moderných onkologických liekov schvaľujú zdravotné poisťovne na výnimky. Mnohí pacienti sa tak k liečbe nedostanú.FOTO: Archív
StoryEditor

Chýbajú nám moderné onkologické lieky

28.09.2022, 14:09
Autor:
TASRTASR

Hlavným problémom onkológie na Slovensku je dostupnosť moderných onkoliekov. Upozornil na to onkológ profesor Michal Mego z Národného onkologického ústavu.

Čo sa týka dostupnosti onkologickej liečby, "nožnice" medzi Slovenskom a svetom sa podľa jeho slov stále rozširujú, a to aj oproti susedným štátom vrátane Čiech, Maďarska alebo Poľska. „My sme boli lídri ešte za socializmu, no tým, že v Česku je dostupnosť liečby lepšia ako u nás, tak nás v niektorých aspektoch predbehli," skonštatoval prof. Mego, prednosta II. onkologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave.

Väčšina sa schvaľuje na výnimky

Profesor Mego ďalej podotkol, že na Slovensku väčšinu moderných onkologických liekov schvaľujú zdravotné poisťovne na výnimku. „Výnimkový režim by sa mal týkať výnimočného pacienta. Teda, ak mám pacienta, ktorý sa v niečom odlišuje od normy, kde je liek schválený alebo registrovaný, tak by som mal žiadať zdravotnú poisťovňu o schválenie," vysvetlil.

Problémom na Slovensku však je podľa neho to, že v rámci výnimiek žiadame u štandardného pacienta, aby dostal liek na štandardne schválenú indikáciu v EÚ. „Sú mnohé diagnózy a indikácie, ktoré sú v Česku štandard liečby a na Slovensku to pacient nemá šancu dostať, lebo poisťovňa zamietne 99 percent žiadostí," doplnil profesor Mego. Mnohí pacienti sa tak k liečbe nedostanú, ale sú aj takí, ktorí si ju kúpia a minú na ňu svoje životné úspory. „Niekedy sa robia zbierky, čo je ťažko nesystémové riešenie," poznamenal.

K liečbe sa dá dostať cez klinické štúdie

Okrem schválenia výnimky sa môže pacient podľa Mega dostať k liečbe aj prostredníctvom klinickej štúdie. „Pacient dostáva klinickú štúdiu, keď sa vyčerpajú štandardné možnosti liečby," vysvetlil s tým, že aj to začína byť na Slovensku problematické.

„Tým, že štandard liečby pri niektorých diagnózach je vo svete už iný, náš pacient vlastne nespĺňa kritériá na zaradenie do štúdie, lebo podľa medzinárodných štandardov nedostal už ani štandardnú prvú líniu liečby, a tým pádom nemôže dostať experimentálnu liečbu v rámci klinickej štúdie," priblížil odborník.

Podotkol, že v žiadnej krajine situácia nie je ideálna, no zdravotná starostlivosť a liečba by mala byť na Slovensku dostupná aspoň v takom rozsahu, ako v susedných štátoch. „Starostlivosť nemusí byť dostupná do takej miery, ako v Amerike či Švajčiarsku. Mali by sme byť ale porovnateľní s krajinami, ktoré vychádzali z podobnej situácie," skonštatoval.

01 - Modified: 2022-09-12 11:04:08 - Feat.: 0 - Title: Kedy je najlepší čas na užitie lieku na vysoký tlak? 02 - Modified: 2022-07-12 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nové lieky s pridanou hodnotou 03 - Modified: 2022-06-09 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Viete, ako správne užívať lieky proti bolesti? 04 - Modified: 2022-05-20 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: ŠESŤ liekov, ktoré spôsobujú priberanie
01 - Modified: 2023-02-06 11:15:09 - Feat.: - Title: Pribúdajú počty chorých na rakovinu. Najčastejšie sú to nádory kože, kolorekta a prsníka
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
08. jún 2023 10:48