Keď chodíme naboso, aktivujeme mnohé nervové zakončenia na našich nohách.Foto: Dreamstime.com
StoryEditor

Chodenie naboso má mnoho benefitov, diabetici by sa mu mali vyhnúť

13.04.2023, 14:00

Chodenie naboso zlepšuje krvný obeh, znižuje zápal a tlmí bolesť. Nie je však vhodné pre každého. Treba si vyberať aj povrchy.

Jedni si ho nevedia vynachváliť, iní ho považujú za kontroverzné. Reč je o chodení naboso, ktoré je populárne najmä počas letných mesiacov. Aké sú jeho prínosy pre zdravie, a aké sú rizika?

 

Má viacero zdravotných benefitov

Chodidlo má tisícky nervových zakončení, ktoré takpovediac komunikujú s orgánmi a systémami v ľudskom tele. „Keď chodíme naboso, aktivujeme mnohé nervové zakončenia na našich nohách, čím sa uvoľňuje neurologické napätie a znižuje hladina stresu,“ vysvetľuje Libuša Klamárová, vedúca fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Bánovce.

Kontakt chodidla s nerovným povrchom pomáha podľa nej zlepšovať krvný obeh, znižuje zápal, tlmí bolesť, ale v neposlednom rade pomáha zvýšiť silu a flexibitu svalov a väzov chodidla. „Tým sa zlepšujú prirodzené funkcie zdravého chodidla, keďže bez primeranej sily v chodidle dochádza k zlej mechanike chôdze, čo priamo vplýva na riziko rôznych zranení,“ dodáva.

 

Betón nie je vhodný povrch

Odborníci odporúčajú chodiť naboso po nerovných povrchoch, akými sú piesok či tráva. Na verejných priestranstvách si však treba dávať pozor, aby sa na zemi nenachádzali ostrejšie nečistoty, ktoré by mohli nohy poraniť. „Niektoré obce zriaďujú pocitové chodníky, na ktorých sa striedajú rôzne povrchy, napríklad drevo, kameň, piesok, tráva, či dokonca korkové štuple. Chôdzou po tomto chodníku sa vymasírujú plôšky nôh, čím sa zlepší nielen nervový systém, ale aj psychické zdravie. Obuť sa však určite treba pred chôdzou po betóne, asfalte, dlažbe či parketách,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

 

Vhodné pre deti a mladých

Začať s chôdzou naboso sa odporúča predovšetkým deťom a mladším ľuďom, ktorých chodidlo je ohybné a dokáže sa jednoducho prispôsobiť. Naopak, opatrní by mali byť starší ľudia, ktorí sú zvyknutí na pevnú obuv a sú náchylnejší na poškodenia kĺbov. Chôdza naboso z dôvodu rizika vzniku infekcie nie je vhodná ani v prípade, že máte na chodidlách rany, pľuzgiere či odreniny a úplne by sa jej mali vyvarovať diabetici. „Ak by sa poranila diabetická noha, ťažko by sa hojila a u tejto skupiny ľudí je tiež vysoké riziko rôznych komplikácii,“ uzatvára skúsená fyzioterapeutka.

 

 

 

 

01 - Modified: 2023-04-12 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Keď oči svrbia a pália. Ako si na jar poradiť so sezónnymi alergiami? 02 - Modified: 2023-04-05 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na nedostatočný pitný režim upozorní moč, koža a jazyk 03 - Modified: 2023-04-04 06:43:32 - Feat.: 0 - Title: Stres z cukrovky má svoje meno. A poriadne komplikuje liečbu 04 - Modified: 2023-03-15 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku
01 - Modified: 2022-06-22 05:00:00 - Feat.: - Title: Ako mi môže pomôcť NEUROtest?
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. jún 2024 10:38