Liečivá semaglutid (Ozempic) a tirzepatid (Mounjaro) sú populárne po celom svete. Okrem znižovania hladiny cukru v krvi ovplyvňujú totiž aj chuť do jedla. Mozog vďaka nim dostáva signál, že telo prijalo potravu a nie je hladné, takisto spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím sa predlžuje pocit nasýtenia. „Na prvý pohľad sa preto javia ako dokonalý prostriedok na chudnutie. Vedci analyzovali niekoľko miliónov ľudí nastavených na túto liečbu, pričom výsledky tejto práce odhalili nové riziká, vrátane zápalu pankreasu. Okrem toho spôsobujú nevoľnosť, vracanie, hnačku, nízku hladinu cukru v krvi (hypoglykémia), únavu, závrate, plynatosť, bolesti brucha, zmeny videnia, ospalosť, nervozitu, úzkosť, zmätenosť, poruchy koncentrácie až chvenie, poškodenie obličiek či alergické reakcie,“ vymenúva farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline. Užívanie týchto liekov podľa nej rozhodne nepatrí ku zdravému chudnutiu.
Metabolizmus sa spomaľuje
Farmaceutka uvádza, že zdravé tempo chudnutia je len 1 až 4 kilá za mesiac. Ľudia s vyššou nadváhou síce chudnú rýchlejšie, no extrémne diéty môžu telu uškodiť. „Pri prudkom znížení kalórií telo najprv spotrebuje zásoby cukru (glykogén), potom začne rozkladať svaly, aby získalo energiu. Po pár dňoch prechádza na spaľovanie tukov, no zároveň spomaľuje metabolizmus, znižuje výdaj energie a stráca svalovú hmotu,“ konštatuje.
Výsledkom môže byť únava, oslabenie tkanív a vyššie riziko zranení. „Strata svalov a bielkovín pri drastickom chudnutí je pre telo škodlivá – svaly totiž udržiavajú metabolizmus aktívny,“ poznamenáva s tým, že keď organizmus nedostáva dostatok živín, začne šetriť energiou a spomaľuje bazálny metabolizmus, teda výdaj potrebný na základné funkcie ako dýchanie či činnosť srdca. „Výsledky rýchleho chudnutia tak nemusia byť trvalé. Telo zároveň trpí nedostatkom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov, čo oslabuje imunitu aj regeneráciu,“ dodáva.
Detox? Skôr začarovaný kruh
Veľmi populárne sú tzv. detoxikačné diéty – najčastejšie založené na konzumácii polievok, štiav alebo smoothie. Znejú síce zdravo, ale môžu narobiť viac škody než úžitku. „Ich najväčším úskalím je to, že ide o jednostranný príjem. Mozgu chýbajú potrebné omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny pre jeho optimálne fungovanie, nehovoriac o tzv. jojo efekte po skončení „tekutej“ diéty. V tom lepšom prípade sa vrátite na pôvodnú hmotnosť, v tom horšom prekročíte pôvodné čísla na váhe. A začarovaný kruh je na svete,“ vysvetľuje Jana Dubajová.
Telo aj psychika trpia
Extrémne chudnutie môže viesť k oslabeniu imunity, poruchám menštruačného cyklu, únave, pocitu chladu, vypadávaniu vlasov či lámavosti nechtov. Objavuje sa nervozita, zhoršená koncentrácia a silné chute na sladké. Namiesto drastických zmien skúste ísť na to postupne – jedzte pravidelne, kvalitne, hýbte sa a nezabúdajte na spánok. „Výživové doplnky môžu byť pri chudnutí užitočné, ak ich kombinujete so zdravou stravou a pohybom. Pomáhajú spaľovať tuky, zrýchľujú metabolizmus, znižujú chuť do jedla a niektoré zvyšujú pocit sýtosti. Medzi účinné látky patrí L-karnitín, zelený čaj, CLA, chitosan či extrakt z čili,“ radí farmaceutka s tým, že netreba zabúdať ani na dostatok bielkovín – chránia svaly a podporujú spaľovanie energie
Chudnutie podľa jej slov začína v hlave. „Buďte k sebe trpezliví a netlačte na seba. Trvalé výsledky neprídu za týždeň, ale s rozumom, pokojom a vytrvalosťou sa dostavia. A nezabúdajte – chudnutie nie je len o tele, ale aj o hlave,“ radí Dubajová.