Majú tvar fazule, hmotnosť 150 gramov a ich funkcia je v tele rovnako dôležitá ako má srdce, či mozog. Bez správnej činnosti obličiek by bolo naše telo zaplavené vodou. Kým u žien prestanú rásť v dvadsiatke, u mužov až v tridsaťpäťke. Vyšetrenie moču aj bez sprievodného lístka od lekára stojí pacienta porovnateľne ako dve kávy v reštaurácií. Napriek tomu počet pacientov na ochorenie obličiek neustále stúpa. Každoročne patrí druhý marcový štvrtok Svetovému dňu obličiek.
Nielen o ich funkcií, diagnostike ochorenia a liečbe sme sa porozprávali s nefrológom MUDr. Robertom Rolandom z Transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Ako anatomicky vyzerajú obličky a v čom spočíva ich funkcia?
Obličky sú malé, ale výkonné orgány, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy a celkového zdravia v tele. Každá oblička, ktorá sa nachádza na oboch stranách chrbtice, tesne pod hrudným košom, je veľká asi ako päsť. Od brušnej dutiny sú oddelené pobrušnicou.
Zdravé obličky pokojne vykonávajú tieto funkcie, ale keď sú poškodené alebo nefungujú správne, v tele sa môže hromadiť odpad a tekutina, čo vedie k vážnym zdravotným problémom.
Ako sa prejavuje zlyhávanie obličiek? Vidíme ho už v počiatočných štádiách?
Existuje päť štádií poškodenia obličiek, ktoré sa prejavujú zhoršením vyššie vymenovaných funkcií obličiek, samotné zlyhávanie predstavuje 3. až 5. štádium. Časť pacientov sa dostane do posledného štádia v priebehu mesiacov, časť v priebehu rokov, časť v priebehu desaťročí, časť nikdy – závisí to od samotnej choroby, od včasného podchytenia choroby, od včasnej liečby, od disciplíny pacienta a viacerých ďalších faktorov. Preto je správne hovoriť o prevencii ochorenia obličiek a o prevencii funkcie obličiek. Problémom je častá bezpríznakovosť choroby alebo nešpecifická príznakovosť – napr. únava, znížená výkonnosť, nielen v prvých štádiách, ale aj v poslednom - viacerí pacienti sa dostanú na dialyzačnú liečbu bez akýchkoľvek ťažkostí, hovoríme, že „z ulice“.
Zaznamenali ste zvýšený nárast pacientov po pandémií Covid-19?
V období pandémie dochádzalo k viacorgánovému zlyhávaniu, vrátane akútneho zlyhávania obličiek. V svetovej literatúre sa uvádza, že z nich až 20% prešlo do chronického zlyhania s potrebou chronickej dialýzy. Pôvod poškodenia obličiek pri Covid-19 má viac dôvodov: pôsobenie vírusu na bunky, imunitné procesy, poruchy cirkulácie cez drobné cievy v obličkách, porucha zrážanlivosti krvi, poškodenie použitými liekmi a ďalšie, zatiaľ len predpokladané. V bežnej praxi lekára je ťažké určiť, či poškodenie obličiek, je vyvolané Covidom, alebo Covid vyvolal len zhoršenie už predtým existujúceho ochorenia. S istotou ale vieme, že pacienti s existujúcou chorobou obličiek sú náchylnejší na Covid, že priebeh môže byť horší (v čase pandémie zomrelo na Slovensku približne 10 % dialyzovaných pacientov) a úmrtnosť pacientov v chronickom štádium obličiek je vyššia, majú často vyšší vek a súčasne iné choroby. Našťastie priebeh Covidu je v súčasnosti už miernejší, zvýšená kontrola týchto „obličkových“ pacientov je však namieste.
V akom veku sa najčastejšie objavujú problémy s obličkami?
Správnejšie otázka znie – v akom veku sa vyskytujú choroby obličiek? Už totiž vieme, že „problémy“ môžu byť nulové až veľmi závažné. Odpoveď znie: od narodenia po 90 rokov. Kým v detstve prevládajú vrodené choroby, v starom veku civilizačné choroby.
Čoraz častejšie sa tieto ochorenia objavujú aj u mladých ľudí. Tí často držia v jednej ruke kolu, v druhej čipsy. Tiež tu máme ľudí, ktorí obľubujú detoxy pred letom. Aký je váš názor?
Rozvediem to na prípadoch. Mám rád kolu a občas ju pijem. Štyridsaťdňový pôst (ak sa dodržiava) považujem za formu detoxu. Príjem 1500 – 2000 ml denne je pre obličky správny. Ak si vrcholový športovec upraví diétu pre majstrovstvami, asi to nie je hriech. Celú svoju lekársku prax sa držím zásady: diéta a zmena stravovacích návykov je nevyhnutná! v prípade niektorých alebo pokročilých chorôb. Inak striedmosť – primeraná štruktúra rokmi overenej stravy, primerané množstvo a primeraný čas jedenia.
Ako sa stanovuje ochorenie? Vieme problémy s obličkami zachytiť bežne pri prevencii?
Vzhľadom k častému nedostatku príznakov sú základom laboratórne vyšetrenia krvi a moču od najjednoduchších (sú dostupné, pomerne lacné) až po vysoko špecializované, o potrebe ktorých rozhodujú špecialisti v závislosti na predpokladanej chorobe. Štandardom je v súčasnosti ultrazvukové vyšetrenie predovšetkým pri stanovení diagnózy, neskôr už len podľa potreby (druhu choroby). V rámci preventívnej prehliadky, raz za dva roky hradí zdravotná poisťovňa - aktualizáciu anamnézy, fyzikálne vyšetrenie, laboratórne vyšetrenie (o. i. vyšetrenie krvného obrazu, moču, glykémie, kreatinínu), urologické vyšetrenie, čo je až na výnimky dostačujúce. Na opačnom konci môže byť na určenie rozsahu poškodenia potrebné vyšetrenie vzorky obličkového tkaniva - biopsia.
Dnes na nás zo všetkých strán doslova vyskakujú rôzne proteínové nápoje, diéty...
Nie som odborník v tejto oblasti. Uvediem však príklad chlapcov z posilňovní so žiadosťou o liečenie obličkovej choroby pre vysokú hladinu kreatinínu. Skúste si domyslieť, či majú skutočne choré obličky alebo len prehnané cvičenie a používanie doplnku s kreatinínom?
Ako prebieha liečba ochorení s obličkami?
Závisí od druhu obličkovej choroby, jej štádia, od komplikácií, reakcií na lieky, od spolupráce pacienta, pridružených chorôb srdca, ciev, cukrovky, od vysoké krvného tlaku. Niekedy stačí pravidelné sledovanie pacienta, niekedy diéta, niekedy 1 – 2 lieky, niekedy paleta liekov, niektoré diagnózy vyžadujú špeciálne lieky, napríklad monoklonálne protilátky. Väčšinou postupujeme od najjednoduchšieho účinného lieku (lekár prvého kontaktu) k špecifickejšiemu (nefrológ alebo spolupráca s inými odborníkmi). Niekedy je liečba neúčinná, avšak dnes už pacienti na samotnú chorobu obličiek neumierajú (existuje dialyzačná liečba a transplantácia obličky).
Koľko z týchto pacientov musí podstúpiť transplantáciu obličky?
Odpoveďou nie je číslo. Každý pacient, ktorý dospel do 5. štádia obličkovej choroby, môže byť transplantovaný. Väčšinou tomu predchádza rôzne dlhé obdobie dialyzačnej liečby (umelá oblička). V prípade, že pacient nájde živého darcu (príbuzný, priateľ) dialyzačná liečba nie je nevyhnutná. Transplantovaní nie sú pacienti, ktorí s transplantáciou nesúhlasia a pacienti, ktorí majú kontraindikácie (napr. extrémna obezita, ťažká choroba srdca), samotný vek nie je podstatný, môže to byť aj 80-ročný pacient.
Ak by sme to mali štatisticky vyjadriť, koľko ľudí má problémy s obličkami?
Určite sa zlepšila diagnostika, podchytilo sa viac chorých, objavili sa voľnopredajné lieky s možnými vedľajšími účinkami na obličky a vieme, že ich obyvatelia užívajú nekontrolovane vo vysokých množstvách, zlepšila sa štatistika aj u nás, objavili sa nové choroby s poškodením obličiek (napríklad obezita), stúpol počet seniorov a teda aj chorôb, ktoré sa vyskytujú vo vyššom veku, atď. Z rôznych dôvodov výrazne stúpol počet odhalených obličkových ochorení. Osobne považujem za najrizikovejšie (pozor - nemusia byť najväčšie) skupiny: časť mládeže pre zle kontrolovaný životný štýl, vrátane drogovej závislosti a obéznych.
Dá sa stravou, príp. životným štýlom predchádzať obličkovým ochoreniam?
Tak ako ťažko predídeme chrípke, podobne je to s obličkovými chorobami. Nevieme im zabrániť, ale vieme znížiť pravdepodobnosť ich vzniku alebo zhoršenia - správna liečba a kontrola cukrovky, krvného tlaku, vrátane obmedzenia soli v jedle, diéty obmedzujúcej pri náchylnosti vznik močových kameňov, dostatočný a pravidelný denný príjem tekutín, neužívanie nadmerného množstva alkoholu, zabránenie obezite, pravidelné preventívne prehliadky, venovanie pozornosti opuchom nôh, zmenám močenia a moču, bolestiam krížov (často však nesúvisia s chorobou obličiek, ale s chorobou ciev a chrbtice).