Pixabay
StoryEditor

Ako si najlepšie odmerať teplotu a ktorý teplomer je pre vás ten najvhodnejší?

21.02.2025, 08:00

Teplotu treba začať znižovať, až keď prekročí určitú hranicu. Je dôležité, aby sa merala na jednom mieste a neporovnávala z teplotou z rôznych častí tela. Čo všetko ešte poradí farmaceut?

Máme tu obdobie, kedy o zvýšenú chorobnosť na rôzne infekcie nie núdza. Chrípka či prechladnutie sa často prejavujú zvýšenou telesnou teplotou, a preto je dôležité mať doma kvalitný teplomer. Na trhu je dostupných hneď niekoľko druhov. „Ak si namierite bezdotykovým teplomerom na rôzne miesta tela, zistíte rozdielny výsledok. Je to tak preto, lebo teplota tela sa v jednotlivých oblastiach líši,“ radí farmaceut Viktor Čaniga z lekárne v Žiari nad Hronom.

Kedy zrážať teplotu?

Udržiavanie a reguláciu telesnej teploty má na starosti centrum pre termoreguláciu, ktoré sa nachádza v mozgu, v časti zvanej hypotalamus. Ten ju udržuje v rozmedzí od 35,8 °C až do 36,9 °C. Ak máte zvýšenú, neodporúča sa hneď teplotu znižovať. Avšak príliš vysoká horúčka už môže naše telo priveľmi vyčerpať, a preto ju po prekročení hranice 38,5 °C zrážame. „Je dôležité merať teplotu len na jednom mieste, pretože napríklad meraná teplota v dutinách (v ušiach či ústach) bude vždy vyššia ako inde na povrchu tela,“ radí Viktor Čaniga.

Teploty z rôznych častí tela medzi sebou však podľa neho neporovnávame. „Je dôležité mať na pamäti, že telesná teplota v priebehu dňa kolíše. Medzi najnižšími hodnotami nameranými ráno a najvyššími hodnotami nameranými popoludní môže byť rozdiel až jeden stupeň Celzia,“ vysvetľuje s tým, že telesná teplota by sa mala merať v pokojovom režime, nie hneď po kúpaní alebo cvičení.

Ako si merať teplotu podľa časti tela

Na povrchu tela, napríklad na čele – na toto meranie je uspôsobený infračervený teplomer. Najdôležitejšie je mať čisté a suché čelo a rovnako aj snímací senzor musí byť bez znečistenia. Teplomer držíme 3 až 5 cm priamo nad stredom čela alebo ním prechádzame od stredu čela ku spánku.

V uchu – tu je možné merať teplotu infračerveným teplomerom, ktorý má nadstavec určený na tento typ merania. Ušnicu zľahka potiahneme smerom dolu a vložíme senzor na meranie. Tento spôsob merania nie je vhodný pri ochoreniach, keď je v uchu prítomný zápal.

V podpazušnej jamke – ide o najbežnejšie meranie. Je dôležité merať teplotu vždy minimálne 5 minút, a to aj v tom prípade, že meriate digitálnym teplomerom a zaznela zvuková signalizácia.

V ústnej dutine – teplotu meriame, keď uplynie aspoň 30 minút od požitia jedla a nápojov. Teplomer sa vkladá pod jazyk a čaká sa na výsledok merania. Dôležité je teplomerom nehýbať, neotvárať ústa a pri meraní nerozprávať.

V konečníku – ide o najpresnejšie a rýchle meranie, preto sa využíva najmä na meranie teploty detí. Na uľahčenie zavedenia do konečníka sa odporúča špičku teplomera potrieť vazelínou. Teplomer zavádzame asi 1,5 cm do konečníka a po odmeraní teplomer vyberieme, utrieme a vydezinfikujeme. Skutočnú teplotu získame, keď od nameranej teploty odpočítame 0,5 °C. Teplotu teda zrážame vtedy, keď je v konečníku nameraných 39 °C a viac.

 

Aký teplomer si vybrať?

Klasický sklenený teplomer

Najbežnejší teplomer v každej domácnosti bol kedysi ortuťový. V roku 2009 však Európska únia zakázala používanie ortuti, a tak sa teplomery začali plniť inými bezpečnejšími látkami, ako napríklad liehom alebo gáliom. Sú presné, trvácne, ekologické a cenovo dostupné. Je možné odmerať nimi teplotu v ústach, v podpazuší alebo v konečníku. Z nevýhod je potrebné spomenúť dlhšiu dobu merania a možnosť rozbitia. Pred každým použitím je potrebné teplomer striasť špeciálnym sklepávacím puzdrom, ktoré umožňuje sklepať teplomer rýchlo a jednoducho.

Digitálny teplomer

Je to digitálna verzia klasického teplomera, možno ním teda merať teplotu na rovnakých miestach, a to v podpazuší, v ústach a konečníku. Digitálna verzia priniesla nové možnosti, ako napríklad zvukový signál pri ukončení merania alebo špeciálne upozornenie pri horúčke, či podsvietenie displeja na meranie teploty v noci. „Dôležité je spomenúť, že digitálny teplomer je kalibrovaný na meranie v konečníku. Čiže ak počas merania teploty v podpazuší zaznie pípanie oznamujúce ukončenie merania, nechajte si ho pod pazuchou ešte pokojne nejaký čas. Odporúčame meranie minimálne 5 minút, a to bez ohľadu na to, že zvuková signalizácia už zaznela,“ tvrdí farmaceut Čaniga.

 

image

Paracetamol sa užíva na horúčku a bolesť. Vo vysokých dávkach je však toxický

 

Detský teplomer

Ide o digitálny teplomer, ktorý je tvarom a funkciou upravený na meranie teploty najmenších. Môžu byť farebné alebo v tvare zvieratiek, väčšinou majú mäkkú špičku, čo uľahčuje zavádzanie do konečníka dieťaťa. Obľúbený je medzi mamičkami aj teplomer v tvare detského cumlíka, ktorý umožňuje meranie teploty bábätkám v ústnej dutine počas spánku.

Bazálny teplomer

Ide o typ digitálneho teplomeru, ktorý meria s presnosťou na dve desatinné miesta. Meria bazálnu teplotu, ktorej mierne zvýšenie značí, že v tele prebehla ovulácia. Tento teplomer preto využívajú ženy, ktoré sa snažia o dieťatko, alebo naopak, sledujú si plodné a neplodné dni s cieľom vyhnúť sa tehotenstvu. Bazálna teplota sa meria buď v ústach, alebo najčastejšie vaginálne. Pre správnosť výsledku je nutné dodržiavať rovnaký čas merania, a to hneď ráno po prebudení sa.

Infračervený teplomer

Ide o obľúbený bezdotykový teplomer, ktorý má mnoho praktických výhod. Jednou z nich je rýchly a presný výsledok merania a možnosť merať ním aj teplotu okolia, napríklad na meranie teploty mliečka, kaše alebo vody vo vaničke. „Meranie bezdotykovým teplomerom je výhodné najmä pre mamy malých detí najmä počas spánku bez nutnosti bábätko budiť. Pozor si treba dať na dodržanie odporúčanej vzdialenosti od meraného povrchu a ak meriate teplotu na čele, je nutné ubezpečiť sa, že je suché a čisté,“ vysvetľuje farmaceut.

Čelový teplomer

Ide o tenký prúžok, ktorý obsahuje tekuté kryštály sfarbujúce sa podľa nameranej teploty. Výsledok je však len orientačný, je to najmenej presné meranie.

01 - Modified: 2024-03-25 13:53:56 - Feat.: 0 - Title: Chrípka dokáže ohroziť na živote 02 - Modified: 2024-01-29 12:22:08 - Feat.: 0 - Title: Chrípková sezóna sa ešte nekončí. Pre seniorov môže byť obzvlášť nebezpečná 03 - Modified: 2023-09-18 06:24:48 - Feat.: 0 - Title: Prečo máte pocit nevoľnosti? 04 - Modified: 2023-05-09 15:55:46 - Feat.: 0 - Title: Čisté ruky môžu zachrániť život
01 - Modified: 2025-02-19 15:07:38 - Feat.: - Title: Paracetamol sa užíva na horúčku a bolesť. Vo vysokých dávkach je však toxický 02 - Modified: 2025-02-06 05:45:13 - Feat.: - Title: Sezóna akútnych respiračných ochorení vrcholí. Aké ochorenia prevládajú? 03 - Modified: 2023-01-28 09:11:30 - Feat.: - Title: Horúčku u dospelých treba znížiť, ak je vyššia ako 38,5 stupňa 04 - Modified: 2022-07-13 13:00:00 - Feat.: - Title: Zvýšená teplota oznamuje problém 05 - Modified: 2011-10-26 06:34:40 - Feat.: - Title: Čo spôsobuje horúčku?
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
26. marec 2025 08:16