Antibiotiká sú určené na boj proti baktériám. Nemajú žiadny vplyv na vírusy, ako je chrípka. Užívanie antibiotík na chrípku vás vystavuje zbytočnému riziku vedľajších účinkov. Tiež to môže prispieť k tomu, že budete v budúcnosti odolní voči antibiotikám.Pixabay
StoryEditor

Chrípka na Slovensku ročne spôsobí v priemere 816 úmrtí

20.10.2021, 11:00
Autor:
TASRTASR
Na Slovensku sa v období chrípkovej epidémie zaznamenáva priemerne 816 úmrtí ročne, ktorých príčinou je chrípka.

Uviedol to Národný portál zdravia, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

"Najčastejšími príčinami hospitalizácií boli v roku 2020, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, choroby obehovej sústavy, a to 15,5 percenta z celkového počtu hospitalizácií, v počte 151.593," spresnila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. Priemerný vek osôb, hospitalizovaných v roku 2020 v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti, bol 49,9 roka.

Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku

Svetová zdravotnícka organizácia WHO upozorňuje, že chrípka si každý rok vyžiada tri až päť miliónov hospitalizácií a 290-tisíc až 650-tisíc respiračných úmrtí. Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku.

"Je vedecky dokázané, že chrípkový vírus pôsobí na výstelku ciev. Vznikne zápal a ten môže spôsobiť ich upchatie," priblížil národný portál zdravia.

Chrípka sa tak podľa portálu podieľa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt myokardu, zlyhanie srdca, mozgová príhoda. Môže zhoršiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a cukrovku, spôsobiť tromboembóliu, zmätenie, delírium, Guillain-Barrého syndróm či encefalopatiu alebo akútne poškodenie obličiek, dokonca smrť.

"Chrípka je infekčné ochorenie s vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou a hromadia sa dôkazy, že môže spúšťať rôzne kardiovaskulárne príhody," konštatuje prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Očkovanie proti chrípke významne znižuje počet kardiovaskulárnych udalostí

Pri každej chrípkovej epidémii sa dá podľa portálu zdravia pozorovať zvýšený výskyt kardiovaskulárnych komplikácií. "Preukázalo sa, že očkovanie proti chrípke významne znižuje počet kardiovaskulárnych udalostí o 26 až 53 percent a znižuje počet kardiovaskulárnych úmrtí o 56 percent. Predpokladá sa tiež, že očkovanie proti chrípke môže byť pri sekundárnej prevencii srdcového infarktu v dôsledku chrípky rovnako účinné ako zanechanie fajčenia alebo liečba statínmi pri liečbe vysokého krvného tlaku," vysvetlil portál zdravia.

Minulý rok dosiahla na Slovensku zaočkovanosť proti chrípke 5,7 percenta.

Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná

Vzhľadom na relatívne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne však sa dá podľa NPZ predpokladať, že zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií.

"Nemôžeme povedať, či bude vírus silnejší alebo slabší. Tento rok však nemáme protilátky, pretože sme sa s vírusom chrípky minulý rok nestretli. Preto predpokladáme, že imunitu nemáme a že priebeh ochorenia bude o to horší," dodala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:29