Vekom podmienená degenerácia makuly - ochorenie sietnice, sa vyvíja postupne a problémom je, že si ho veľakrát ani sám pacient nevšimne. Keď na seba upozorní jasnými príznakmi, vypadávaním písmeniek či zdeformovaným obrazom, choroba už postúpila a je ťažšie ju liečiť. Dokonca hrozí slepota.
„Spomedzi pacientov, u ktorých dochádza k trvalému poklesu zrakovej ostrosti a praktickej slepote, tvoria pacienti s vekom podmienenou degeneráciou makuly až 45 %, pričom u ľudí nad 60 rokov je toto ochorenie najčastejšou príčinou straty zrakovej ostrosti,“ vysvetľuje doc. MUDr. Jana Štefaničková z Kliniky oftalmológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Nejde len o starobu
Ochorenie postihuje prevažne starších ľudí, preto príznaky straty zrakovej ostrosti pripisujú starnutiu. „V našej praxi sa často stretávame s pacientmi, ktorí prídu na vyšetrenie neskoro, s pokročilými štádiami ochorenia. V týchto prípadoch má už sietnicový špecialista zviazané ruky – nedokáže tak účinne zasiahnuť do priebehu ochorenia,“ hovorí docentka Štefaničková s tým, že s modernou liečbou sa lekárom darí zlepšovať a zachovať zrakovú ostrosť až u 90 % pacientov. „Podmienkou je však, aby sa liečba začala včas, kým ešte nedochádza k nezvratným zmenám na sietnici,“ dodáva.
Čo sa deje s okom?
Vekom podmienená degenerácia makuly je ochorenie, ktoré postihuje centrálnu oblasť sietnice oka, nazývanú makula. Je to miesto najostrejšieho videnia. Hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní ostrého videnia – teda našej schopnosti vidieť detaily ostro, napríklad pri čítaní. Keď dôjde k poškodeniu buniek oka v makule a jej okolí, človek začína mať zhoršené videnie, čo môže vyústiť až do praktickej slepoty s centrálnym výpadom vo videní. Ak pacient v centre svojho zorného poľa vidí čierny fľak, mal by okamžite vyhľadať lekára.
Ochorenie zasiahne celú rodinu
Čiastočná či úplná strata zraku predstavuje problém aj kvôli jej socio-ekonomickým dopadom. „Človeku, ktorý príde o zrak, alebo u neho dochádza k jeho vážnemu obmedzeniu, sa v živote zmení absolútne všetko,“ hovorí Eliška Fričovská, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Človek podľa nej nemôže vykonávať svoju prácu, nevie sa orientovať aj v známom prostredí, nemôže si jednoducho prečítať správu v mobilnom telefóne, postarať sa o seba. „Samozrejme, ovplyvní a zasiahne to celú rodinu i širšie okolie nevidiaceho, pretože sa všetci musia naučiť fungovať úplne iným spôsobom,“ dodáva Fričovská.
Poslaním únie je pomáhať práve týmto ľuďom. „Pomáhame im, aby sa dokázali vyrovnať s novou životnou situáciou, učíme ich opäť uchopiť svoj život do rúk. Naučíme ich využívať zvyšky svojho zraku, pomáhame s odstraňovaním bariér v domácnosti, napr. využívaním kontrastných plôch,“ vysvetľuje.
Prevencia je nedostatočná
Prieskum ďalej odhalil aj ďalší závažný fakt: viac ako 40 percent obyvateľov Slovenska nechodí na preventívne prehliadky k očnému lekárovi. Vo vekovej kategórii do 49 rokov je to až takmer 55 %. Až 80 % z tých, ktorí tieto vyšetrenia zanedbávajú, prisudzuje dôvod subjektívnemu pocitu, že vidia dobre, alebo, že o tomto druhu prevencie doteraz nevedeli. Na otázku, či sa dá vďaka pravidelnej preventívnej návšteve očného lekára zabrániť oslepnutiu, však odpovedá až 7 z 10 ľudí kladne.
„Včasné podchytenie príznakov ochorenia sietnice v kombinácii s nasadením efektívnej liečby dokáže spomaliť zhoršovanie sa zraku a v mnohých prípadoch ho aj zachrániť,“ prízvukuje docentka Štefaničková.
O aké ochorenie ide?
Ochorenie zasahuje makulu, teda centrálnu časť sietnice oka. Ide o miesto najostrejšieho videnia, postihuje totiž ľudí nad 50 rokov a jeho výskyt stúpa s vekom. Vo veku 65 rokov a viac ho diagnostikujú jednému človeku z desiatich. Po 75. narodeninách ním trpí približne každý štvrtý človek.
Vlhká a suchá forma
Ochorenie sietnice má dve formy: suchú a vlhkú. Vlhká forma je nebezpečnejšia a môže v niektorých prípadoch prebiehať veľmi rýchlo s rýchlym zhoršovaním videnia. Je najčastejším faktorom vzniku praktickej slepoty u ľudí starších nad 60 rokov. Prieskum agentúry AKO ukazuje, že viac ako polovica Slovákov do 49 rokov nechodí na preventívne očné vyšetrenia, ktoré dokážu vznik tohto ochorenia diagnostikovať v začiatočných štádiách.
Celkovo je podľa prieskumu aj povedomie verejnosti o príčinách trvalej straty zraku veľmi nízke. Takmer 60 % obyvateľov o tomto ochorení nemá informácie.
Jednoduchý test odhalí problém
Na odhalenie zdravotného problému stačí malý test, takzvaná Amslerova mriežka. Test zraku je rýchly, jednoduchý a pomôže identifikovať problém aj bez lekára v pohodlí domova.
Stačí si zakryť jedno oko a druhým sa sústrediť na čierny bod v strede Amslerovej mriežky. Ak vidíte obraz rovnako, váš zrak je momentálne v poriadku a stačí, keď sa otestujete o ďalší týždeň. Ak by ste ho však videli zdeformovane, napríklad vlnité alebo zahmlené čiary, vynechaný obraz, navštívte očného lekára.
Dôležité je, aby ste si oči kontrolovali pravidelne a každé otestovali samostatne.