Medzi prvé príznaky syndrómu suchého oka patrí pocit cudzieho telesa v oku.Foto: Pixabay
StoryEditor

Aj očiam chýba pohyb vonku, interiér ich ničí

04.12.2022, 09:00

Epidémia modernej doby. Syndróm suchého oka má takmer každý druhý dospelý človek.

Syndrómom suchého oka trpí dnes už takmer každý druhý dospelý človek. Za epidémiou tohto fenoménu je prevažne životný štýl, kancelárska práca, umelé osvetlenie, ale aj hodiny strávené v  klimatizovaných či vykurovaných priestoroch. Oku celkovo chýba pohyb v exteriéri. Prirodzené poveternostné podmienky a preostrovanie zraku raz do diaľky a raz do blízka sú najlepšími pomocníkmi v boji proti suchému oku.

„Najviac pacientov so suchým okom pracuje za počítačom, pričom často do monitora hľadia aj vo večerných hodinách,“ uvádza MUDr. Slavomíra Hercová, skúsená očná lekárka z AGEL Clinic Bratislava.

Mnohí ľudia podľa nej majú ťažkosti s pitným režimom, zabúdajú piť. Ale existuje značná skupina ľudí s celkovými ochoreniami ako sú reumatici, ktorých oči sú prirodzene suchšie. „Na vlhkosť oka majú tiež vplyv kortikosteroidná či hormonálna liečba, ktoré vysušujú sliznice. U žien môžu tento efekt vyprovokovať hormonálne zmeny počas menopauzy, alebo nezriedka aj antikoncepcia,“ dodáva.

 

Opuchnuté a červené oči

Medzi prvé príznaky syndrómu suchého oka patrí pocit cudzieho telesa v oku. Človek sa ho snaží zbaviť častým žmurkaním. Kým vyhľadá oftalmologickú ambulanciu, väčšinou má už opuchnuté a červené oči, ktoré slzia. „Pri podráždených očiach je potrebné nájsť príčinu. Aké lieky človek užíva, či má systémové ochorenie, pracuje za počítačom, či sa často nachádza v prievane alebo v klimatizovanom či prašnom prostredí,“ približuje MUDr. Hercová. Samozrejme, keď je suché oko zapálené, najskôr potrebuje lokálne kortikoidy.

 

Test určí, či má oko dosť sĺz

Samotný syndróm suchého oka spoľahlivo diagnostikuje Schirmerov test, ktorým sa určuje, či oko produkuje dostatok sĺz. Do spojovkového vaku pacienta lekárka vloží filtračný papier, z ktorého odčíta zvlhčené milimetre. „Vyšetrenie nie je bolestivé, skôr nezvyčajné, preto ho uľahčuje aj lokálne anestetikum. Pacient potom sedí so zatvorenými očami približne päť minút,“ vysvetľuje oftalmologička.

 

Pomáhajú kvapky aj gély

Liečba sa odvíja od toho, či v slzách chýba vodná alebo tuková zložka, čo určí ďalšie vyšetrenie štrbinovou lampou. Podľa typu deficitu dostane pacient predpis na umelé slzy, ktoré môžu byť vo forme kvapiek, alebo aj gélov – tie sa však používajú skôr na noc. Aj naďalej je dôležitá prevencia, ku ktorej patrí častejšie vetranie, vyhýbanie sa umelému osvetleniu, prestávky od práce za počítačom každú hodinu na päť minút, pravidelný pitný režim, pobyt v prírode a používanie zvlhčovačov vzduchu.

01 - Modified: 2022-11-24 14:39:14 - Feat.: 0 - Title: prof. Věra Adámková: Nevšímame si varovné signály tela 02 - Modified: 2022-11-15 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Diabetická retinopatia sa môže týkať už škôlkarov 03 - Modified: 2022-10-18 16:23:10 - Feat.: 0 - Title: Za bolesťou hlavy býva často ďalekozrakosť
01 - Modified: 2024-01-30 20:16:00 - Feat.: - Title: Lety sú pre oči záťaž, vhodné je kvapkať si umelé slzy, radí očná lekárka 02 - Modified: 2023-05-11 07:00:00 - Feat.: - Title: Pozor na ochorenie sietnice! Vedie k slepote 03 - Modified: 2022-11-22 11:37:25 - Feat.: - Title: Umelé šošovky pomáhajú lepšie vidieť
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 01:54