StoryEditor

Otestujte si oči. Môže vám to zachrániť zrak!

30.09.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Na odhalenie zdravotného problému pritom stačí malý, rýchly a jednoduchý test. Takzvaná Amslerova mriežka, pomôže identifikovať problém aj bez lekára v pohodlí domova.

Tento test dokáže prispieť k diagnostike ochorenia s názvom vekom podmienená degenerácia makuly. Toto postihnutie zraku sa týka najmä seniorov a vo vyspelých krajinách patrí k najčastejším príčinám straty zraku. Existuje však spôsob, ako sa každý, sám bez pomoci lekára, dokáže otestovať a zistiť, či je vhodné navštíviť očného lekára, lebo môže ísť o začínajúce nezvratné ochorenie vedúce k slepote.


Kontrolujte si zrak!


Vekom podmienená degenerácia makuly sa vyvíja postupne a problémom je, že si ho veľakrát ani sám pacient nevšimne. Keď na seba upozorní jasnými príznakmi, vypadávaním písmeniek či zdeformovaným obrazom, choroba už postúpila a je ťažšie ju liečiť. Nová edukačná kampaň s názvom Zakryte si oko, aby ste videli má ambíciu nielen informovať, ale aj povzbudiť ľudí, aby si svoj zrak pravidelne kontrolovali.


Všímajte si svojich rodičov a starých rodičov


Ambasádorkou kampane sa stala herečka a moderátorka Gizka Oňová, ktorá apeluje najmä na mladšie ročníky, aby si pozorne všímali svojich rodičov či starých rodičov. Ochorenie, ktoré zasahuje makulu, teda centrálnu časť sietnice oka - miesto najostrejšieho videnia, postihuje totiž ľudí nad 50 rokov a jeho výskyt stúpa s vekom. Vo veku 65 rokov a viac ho diagnostikujú jednému človeku z desiatich. Po 75. narodeninách ním trpí približne každý štvrtý človek.
„Zrak je veľká vzácnosť, chráňme si ho. Pokiaľ vaši blízki dlho nenavštívili očného lekára, otestujte ich doma pomocou Amslerovej mriežky a naučte ich, aby si svoje oči pravidelne kontrolovali. Veď je ešte toľko vecí, ktoré môžu vidieť,“ prihovára sa v kampani Gizka Oňová.


Ochorenie sa môže rýchlo zhoršovať


Aby sme strate zraku zabránili, dôležitý je aj včasný záchyt ochorenia. „Najmä suchá forma vekom podmienenej degenerácie makuly býva bez príznakov. Funkciu chorého oka často preberá druhé oko. Stáva sa, že niektorí pacienti odhalia problém úplnou náhodou. Prídu ku mne na vyšetrenie, myslia si, že len potrebujú silnejšie okuliare a ja im diagnostikujem vekom podmienenú degeneráciu makuly,“ upozorňuje na riziko očný lekár MUDr. Pavol Kusenda.

Ochorenie sa môže podľa neho rýchlo zhoršovať a ak postihnutie zraku zistíme neskoro, v pokročilom štádiu vlhkej formy, môže sa stať, že mu už nedokážeme pomôcť a o zrak definitívne príde.


Neodkladajte vyšetrenie u lekára


Mnoho ľudí v súčasnej dobe odkladá kontrolné vyšetrenia u špecialistov, rovnako to platí aj v prípade oftalmologických ambulancií. Preto je oveľa viac ako inokedy dôležité, aby si pacienti kontrolovali zrak aj doma.

Test zraku pomocou Amslerovej mriežky je rýchly, jednoduchý a pomôže identifikovať problém aj bez lekára.

„Sami zo svojej skúsenosti vieme, že je veľmi dôležité čím skôr podchytiť ochorenie a zahájiť adekvátnu liečbu, ktorá dokáže zachrániť pacientovi zrak,“ hovorí Josef Vízdal z občianskeho združenia ZA ZDRAVÉ OČI, ktorá na edukačnej kampani spolupracuje.


Výhodou, ale aj nevýhodou nášho zraku v tomto prípade je, že oči sa podľa lekára Kusendu vzájomne dopĺňajú a veľakrát si neuvedomíme, že dobre vidíme len jedným okom a ochorenie nemusíme odhaliť.

„Keď vekom podmienená degenerácia makuly postupuje, pacientovi sa pri čítaní začnú prehýbať riadky, má problém s čítaním, vypadávajú mu písmená, nerozoznáva tváre. Vidí tmavú škvrnu alebo zdeformované objekty. Tým, že sa mu postupne znižuje ostrosť videnia, výrazne sa mu znižuje aj kvalita života,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Kusenda.

Príčiny nie  sú známe


Príčiny vzniku ochorenia nie sú známe, poznáme len jeho rizikové faktory:

  • fajčenie,
  • vysoký krvný tlak,
  • vysoký cholesterol,
  • nadváha,
  • nedostatok pohybu,
  • vystavenie očí slnečnému žiareniu,
  • svetlé dúhovky,
  • výskyt ochorenia v rodine.

TIP
Samovyšetrenie

Amslerovou mriežkou odporúčajú aj samotní oční lekári, mriežka je dostupná v ich ambulanciách, ako aj na webovej stránke Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.

Ako si môžete skontrolovať zrak pomocou Amslerovej mriežky?

Veľmi jednoducho. Stačí si zakryť jedno oko a druhým sa sústrediť na čierny bod v strede Amslerovej mriežky. Ak vidíte obraz rovnako, váš zrak je momentálne v poriadku a stačí, keď sa otestujete o ďalší týždeň. Ak by ste ho však videli zdeformovane, napríklad vlnité alebo zahmlené čiary, vynechaný obraz, navštívte očného lekára. Dôležité je, aby ste si oči kontrolovali pravidelne a každé otestovali samostatne.

Amslerova mriežka, testovanie zraku Amslerova mriežka, testovanie zraku mojeoko.sk

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 09:45