Je dôležité rozpoznať príznaky schizofrénie a čo najskôr vyhľadať pomoc.Foto: Dreamstime
StoryEditor

Schizofrénia ovplyvňuje myslenie a cítenie

17.03.2023, 09:00

Ľudia so schizofréniou strácajú kontakt s realitou, čo môže byť znepokojujúce pre nich, ako aj pre ich rodinu a priateľov.

Ide o vážne duševné ochorenie, ktoré ovplyvňuje to, ako človek myslí, cíti a ako sa správa. Symptómy schizofrénie môžu sťažiť účasť na zvyčajných každodenných činnostiach, ale sú k dispozícií účinné liečby. Mnoho ľudí, ktorí sa liečia, sa môže zapojiť bežného života: do školy alebo práce, dosiahnuť nezávislosť a užívať si osobné vzťahy.

 

Spoznajte príznaky včas

Je dôležité rozpoznať príznaky schizofrénie a čo najskôr vyhľadať pomoc. Ľudia so schizofréniou sú zvyčajne diagnostikovaní vo veku 16 až 30 rokov, po prvej epizóde psychózy. Začatie liečby čo najskôr po prvej epizóde psychózy je dôležitým krokom k uzdraveniu. Výskumy však ukazujú, že postupné zmeny v myslení, nálade a sociálnom fungovaní sa často objavujú ešte pred prvou epizódou psychózy. Toto ochorenie je u mladších detí zriedkavé.

 

Zmena v správaní aj v spôsobe myslenia

 

Pretože je schizofrénia ochorenie, ktoré sa lieči vo väčšej miere u psychiatra, do ambulancií klinickej psychológie Nemocnice AGEL Levice príde zhruba 2% pacientov s týmto ochorením. „Psychické zmeny zahŕňajú zmeny v spôsobe, akým človek myslí, koná a prežíva situácie. Ľudia s psychotickými symptómami môžu stratiť spoločný zmysel pre realitu s ostatnými a vnímať svet skresleným spôsobom,“ vyjadrila sa Mgr. Barbara Budinská, klinická psychologička ambulancie klinickej psychológie.

U niektorých ľudí podľa nej tieto príznaky prichádzajú a odchádzajú. U iných sa príznaky ustália. „Psychotické príznaky môžu zahŕňať napríklad halucinácie, bludy, poruchy myslenia a poruchy pohybu,“ dodala s tým, že schizofrénia môže zahŕňať taktiež stratu motivácie, stratu záujmu alebo radosti z každodenných aktivít, stiahnutie sa zo spoločenského života, ťažkosti s prejavovaním emócií, trávenie veľa času pasívnymi aktivitami a problémy s normálnym fungovaním.

 

Riziko sebapoškodzovania

 

Väčšina ľudí so schizofréniou nie je násilná. Celkovo je u ľudí s týmto ochorením väčšia pravdepodobnosť, že im iní ublížia, ako u ľudí bez schizofrénie. Pre ľudí so schizofréniou je riziko sebapoškodzovania a násilia voči iným najväčšie, keď sa ochorenie nelieči. Je dôležité pomôcť ľudom, ktorí vykazujú symptómy, dostať liečbu čo najrýchlejšie.

 

 

Pomáhajú lieky aj podpora rodiny

K vzniku schizofrénie u osoby môže prispieť niekoľko faktorov vrátane genetiky, štruktúry a funkcie mozgu. Súčasná liečba schizofrénie sa zameriava na pomoc jednotlivcom zvládať ich symptómy, zlepšovať každodenné fungovanie a dosahovať ciele osobného života, ako je dokončenie vzdelania, kariéra a napĺňajúce vzťahy. „Ak je schizofrénia dobre zvládnutá, je možné znížiť pravdepodobnosť závažných relapsov (zhoršenie stavu). To môže zahŕňať antipsychotické lieky, psychosociálnu liečbu, podporu rodiny a skupinovú terapiu,“ vysvetľuje odborníčka.

 

 

 

01 - Modified: 2022-12-12 07:54:26 - Feat.: 0 - Title: Je čas prestať haniť ľudí s cukrovkou 02 - Modified: 2022-11-24 14:39:14 - Feat.: 0 - Title: prof. Věra Adámková: Nevšímame si varovné signály tela 03 - Modified: 2022-11-14 07:02:43 - Feat.: 0 - Title: Revolúcia v liečbe Parkinsonovej choroby už aj na Slovensku 04 - Modified: 2022-06-08 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Keď sa do života vkradne samota
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. september 2023 00:30