Cukor vie napáchať v ústnej dutine poriadne škody.Foto: Shutterstock
StoryEditor

Zápach z úst. Čo sa za ním skrýva?

06.12.2022, 09:00

https://dia.hnonline.sk/dia/info-pre-diabetikov/96018113-najviac-bakterii-sa-nachadza-na-koncekoch-prstov

Nepríjemný dych občas potrápi každého. Spôsobujú ho baktérie vznikajúce pri rozklade zvyškov potravy v ústnej dutine a na jazyku. Teplé a vlhké prostredie je ideálne pre ich rýchle množenie. V zadnej časti úst následne dochádza k tvorbe prchavých zlúčenín síry, ktoré sú zodpovedné za zlý dych a pre organizmus sú dokonca toxické. „Odborné pomenovanie zapáchajúceho dychu je halitóza a vo väčšine prípadov sú príčinou zlé hygienické návyky spojené s nedostatočným čistením ústnej dutiny,“ hovorí MDDr. Boris Verba, primár I. Dentálnej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Prevenciou je podľa každodenné dôkladné umývanie zubov spojené s vyčistením medzizubných priestorov a jazyka, pravidelná návšteva zubára a absolvovanie dentálnej hygieny aspoň raz ročne.

Nepríjemný spoločník

Problémom trpí veľká časť populácie. Odborníci odhadujú, že halitóza sa vyskytuje približne u každého štvrtého človeka a pre postihnutého predstavuje aj výrazné sociálne a psychické problémy. Vzhľadom na širokú škálu možných príčin začína liečba v správnej diagnostike jej pôvodu. V prípade, že zubný lekár neodhalí zdroj zápachu, príčina bude pravdepodobne inde ako v ústach a je vhodné vyhľadať všeobecného lekára.

Problémom sú zvyšky jedla

Problematické môže byť aj nesprávne čistenie zubnej protézy alebo strojčeka. „Zbytky jedla na nevyčistených miestach vedú k nepríjemnému zápachu z úst. Zároveň sa zvyšuje riziko vzniku zápalu ďasien, zubného kazu, povlaku na zuboch a jazyku či parodontitídy,“ upozorňuje.

Ak úprava zubnej hygieny dych nezlepší, druhým krokom je posúdenie životosprávy. Pozornosť by mali zvýšiť predovšetkým milovníci sladkého, pretože cukor vie napáchať v ústnej dutine poriadne škody.

Predchádzať zlému dychu je možné poctivým čistením zubov a jazyka po každom maškrtení, ideálne však tiež znížením množstva konzumovaných sladkostí.

Aromatické potraviny a sucho v ústach

Zápach úst spôsobujú aj určité aromatické látky, pochádzajúce z potravín ako je cesnak a cibuľa. Tie sú však absorbované priamo do pľúc, odkiaľ sa neskôr vylučujú do vzduchu. Takéto potraviny však zapríčiňujú zlý dych len dočasne.

Ťažkosti s trávením aj vredy

Okrem lokálnych príčin v ústnej dutine môže zapáchajúci dych v niektorých prípadoch upozorňovať aj na iné závažné systémové ochorenia. Príčinou môžu byť cukrovka, reflux, choroby tráviaceho traktu, obličiek, pľúc a pečene. Napríklad zápach po acetóne býva charakteristický pre diabetes, zápach po čpavku je typický u obličkového zlyhania, hnilobný zápach z úst môže súvisieť s ochorením pľúc a charakteristický zápach produkuje aj ochorenie pečene. Pôvodcom zlého dychu môže byť žalúdok, konkrétne baktéria s názvom Helicobacter pylori, ktorú má v žalúdku až 40 % populácie a spája sa najmä so vznikom žalúdočných vredov.

Sucho v ústach a užívanie liekov

„K zápachu z úst vo veľkej miere prispieva aj sucho v ústach, preto je potrebné dbať na dostatočný pitný režim, pričom najvhodnejšia je čistá voda. V neposlednom rade môže za nepríjemný dych fajčenie, alkohol a káva,“ uvádza stomatológ.

Rovnaký problém môže spôsobiť tiež užívanie niektorých typov liekov. Ide najmä o tie, ktoré vysušujú ústnu dutinu ako antihistaminiká, antidepresíva či lieky na krvný tlak.

 

Ako zmierniť zápach z úst?

- zlepšite ústnu hygienu

- precíznejšie odstraňujte zubný povlak, pomôžu vám vhodné zubné kefky

- venujte pozornosť aj čisteniu medzizubných priestorov a jazyka

- pravidelne navštevujte zubného lekára, ktorý ošetrí zubné kazy a odhalí a lieči aj zápal ďasien

- raz denne používajte aj škrabku na jazyk (zoženiete ju v každej lekárni či drogérii), pomocou ktorej odstránite baktérie na jazyku

- môžete používať aj doplnkové produkty, ako sú gély na jazyk, ústne vody, spreje, ktoré ničia baktérie spôsobujúce zápach

Ktoré ochorenia odhalí zápach z úst?

Cukrovku - zápach po acetóne býva charakteristický pre diabetes.

Zlyhanie obličiek - zápach po čpavku je typický u obličkového zlyhania.

Ochorenie pľúc – s ochorením pľúc môže súvisieť hnilobný zápach z úst

Problémy s pečeňou – produkujú tiež určitý charakteristický zápach.

Žalúdočné vredy – pôvodcom zlého dychu môže byť žalúdok, konkrétne baktéria s názvom Helicobacter pylori.

 

(r)

01 - Modified: 2022-11-24 17:26:15 - Feat.: 0 - Title: Ako predísť chronickej obštrukčnej chorobe pľúc? Odpoveď je jednoznačná, skoncovať s fajčením 02 - Modified: 2022-11-22 11:37:25 - Feat.: 0 - Title: Umelé šošovky pomáhajú lepšie vidieť 03 - Modified: 2022-11-16 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Meteosenzitivita je jav, ktorý môže spôsobiť až infarkt. Ako sa chrániť? 04 - Modified: 2022-11-14 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: Rakovina prostaty môže byť v ranom štádiu bez príznakov: Akým vyšetrením sa dá odhaliť?
01 - Modified: 2022-05-13 07:51:21 - Feat.: - Title: Najviac baktérii sa nachádza na končekoch prstov
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
17. január 2023 18:20