StoryEditor

Nová liečebná metóda vás môže zbaviť bolesti

25.01.2015, 23:45
Autor:
(dia)(dia)
Od minulého týždňa majú slovenskí diabetici možnosť podstúpiť v Bratislave novú liečebnú metódu.

Od pálčivej bolesti nôh, pálenia a kŕčov im budú lekári pomáhať v novom MDM Centre pomocou patentovanej neinvazívnej fyzikálnej terapie MDM. Tá sa v diabetológii a algeziológii javí ako zlomová – liečba liekmi je totiž celosvetovo takmer neúčinná. Bratislavské Centrum je zatiaľ druhým svojho druhu na Slovensku. V Českej republike sa v lekárskej praxi táto metóda používa už päť rokov. Klinické skúšky a odozvy pacientov preukázali jej 80-percentnú účinnosť. Od minulého roka používajú českí lekári terapiu MDM aj pri liečbe chronických bolestí a ťažko hojiteľných rán.

 

Každý tretí diabetik

Pálčivá bolesť nôh, pálenie, kŕče. To sú príznaky tzv. diabetickej neuropatie, ktorá trápi každého tretieho diabetika. Ide o najčastejšiu komplikáciu u pacientov s diabetom a spolu s ďalšími komplikáciami môže viesť až k amputáciám. Na Slovensku pre komplikácie spojené s diabetom prišlo vlani o nohu 4-tisíc ľudí.

 

Na tlmenie bolesti

Práve na tlmenie bolestivých stavov diabetickej neuropatie je zamerané bratislavské MDM Centrum. Prvým pacientom oficiálne otvorilo svoje dvere v stredu 21. januára. Po banskobystrickom Centre, ktoré začalo svoju činnosť vlani na jeseň, bude druhým centrom tohto druhu na Slovensku. Bratislavské MDM Centrum bude viesť uznávaný podiater MUDr. Vladimír Hostýn. „Podiatria je na Slovensku roztrieštený obor s krátkou históriou, i preto pokusy o pomoc pacientom prichádzajú väčšinou zo súkromnej sféry. Očakávam, že sa nám vďaka terapii MDM podarí zlepšiť úspešnosť klasických metód liečby, predovšetkým pri komplikáciách spojených s cukrovkou a u pacientov s chronickými bolesťami,“ uviedol Vladimír Hostýn.

 

Keď lieky nezaberajú   

Metóda MDM je v lekárskej praxi v Českej republike a v Európskej únii stále nová, používa sa päť rokov. Zaraďuje sa do skupiny transkraniálnych elektrických stimulácií (TES), ktorej odborná verejnosť venuje vo svete za posledných desať rokov značnú pozornosť. Mnohým pacientom dáva táto liečba nádej na život bez bolesti – je preukázané, že často pomáha aj v prípadoch, keď už bežné lieky nezaberajú. Podľa MUDr. Emila Záhumenského, popredného odborníka na diabetes v Českej republike, sa totiž často stáva, že u pacientov s diabetickou neuropatiou takzvané antiepileptiká v kombinácii s ďalšou farmakoterapiou prestávajú účinkovať.

Metóda MDM je teda obzvlášť vhodná v prípadoch rezistencie na liečbu, pri neznášanlivosti či alergických reakciách na farmaceutické preparáty alebo ako podpora účinku štandardnej liečby. Lekári diabetikom terapiu odporúčajú tiež ako prevenciu pred vznikom bolestivých stavov diabetickej neuropatie.

Terapia sa skladá z 13 procedúr v trvaní 10 po sebe nasledujúcich dní vrátane víkendu (prvé 3 dni prebieha procedúra 2-krát denne, potom 1-krát denne). Procedúra trvá 30 minút.

 

Doplnková liečba

V súčasnosti sa terapia ponúka ako doplnková liečba pri diabetickej polyneuropatii a pri poruchách mikrocirkulácie. Vzhľadom na to, že terapia MDM nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, je zrejmé, že ju volia pacienti až v druhej línii, alebo ako alternatívu ku klasickému spôsobu liečby v prípadoch, keď nie sú výsledky štandardnej liečby príliš uspokojivé. Aj napriek tomu, že do ordinácií lekárov poskytujúcich neinvazívnu fyzikálnu terapiu MDM prichádzajú pacienti až vo fáze chronických bolestí, sú výsledky terapie veľmi povzbudivé.

Konečne sa môžem vyspať

„Som diabetik 2. typu s diabetickou neuropatiou. Bolesti nôh ma trápili dlhodobo, išlo najmä o vystreľovanú bolesť do chodidiel. Po absolvovaniu MDM terapie tieto bolesti ustúpili a zlepšenie pretrváva. Konečne sa môžem aj vyspať,“  uviedol Milan Gajdoš, ktorý podstúpil terapiu MDM v ambulancii MUDr. Hostýna v skúšobnom režime na počiatku roku. 

 

(red.)

01 - Modified: 2007-02-25 20:49:38 - Feat.: 0 - Title: Politika rozdeľuje aj Talianov
01 - Modified: 2023-03-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku 02 - Modified: 2023-02-25 08:00:00 - Feat.: - Title: Pri strate vlasov u diabetikov môžu pomôcť lieky aj príroda 03 - Modified: 2023-04-27 13:40:25 - Feat.: - Title: Pribúda ľudí s infarktmi 04 - Modified: 2022-12-20 06:21:49 - Feat.: - Title: Desatoro KĽÚČOVÝCH informácii pre diabetika 05 - Modified: 2023-04-04 06:43:32 - Feat.: - Title: Stres z cukrovky má svoje meno. A poriadne komplikuje liečbu
menuLevel = 2, menuRoute = dia/o-diabete-rozne, menuAlias = o-diabete-rozne, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
02. jún 2023 08:33