Slovenská lekárnická komora (SLeK) prináša internetovú aplikáciu na hodnotenie liekových interakcií. „Našou snahou je, aby pacienti užívali lieky správne, aby bola bezpečnosť pacienta na prvom mieste a aby sme zvyšovali povedomie o všetkých stránkach farmakoterapie,“ skonštatoval prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Rýchle vyhodnotenie
Farmaceuti, ale najmä pacienti tak dokážu rýchlo a jednoducho vyhodnotiť, či kombinácia liekov nie je riziková z hľadiska možného vzájomného pôsobenia, prípadne z hľadiska ovplyvnenia účinku lieku niektorými zložkami potravy. Aplikácia obsahuje viac ako pol milióna záznamov s podrobnou charakteristikou potenciálnych liekových interakcií s odkazmi na odbornú literatúru, s odporúčanými postupmi riešenia a konkrétnymi kazuistikami. Pri vyššom klinickom riziku ponúkne pacientovi možnosť konzultácie v niektorej z lekární zapojených do projektu.
Paracetamol, grepy či alkohol
Komora uvádza, že napríklad bežne používaný paracetamol nemá závažné liekové interakcie, ale môže potencovať hepatotoxický účinok niektorých liekov, ovplyvniť biologickú dostupnosť niektorých onkologických liekov. „Je tiež častým predmetom duplicít, keďže sa nachádza vo viacerých liekoch s odlišnými názvami,“ pripomínajú farmaceuti.
Známe sú interakcie grepovej šťavy s liekmi ako bisfosfonáty, statíny, hypotenzíva, antialergiká či antidepresíva. „Už jeden pohár grapefruitového džúsu alebo jeden grep v prírodnej forme dokáže veľmi zásadne ovplyvniť účinnosť liečiv,“ uvádzajú lekárnici s tým, že významne tiež ovplyvňuje účinok liekov na vysoký krvný tlak alebo srdcový rytmus.
Užívanie liekov proti bolesti spolu s alkoholom môže zvýšiť riziko poškodenia pečene a žalúdočných problémov, lieky na uvoľnenie svalstva zosilňujú účinok liekov na vysoký tlak, niektoré bežné antibiotiká zvyšujú toxicitu iných liekov rovnako ako grep ovplyvnením pečeňových enzýmov.