SNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Ako ušetriť za zubára čo najviac?

20.05.2024, 09:00

Aby ste finančne zvládli pokryť úkony stomatológa, treba sa vyznať v cenníkoch zubných ambulancií a nedať sa nachytať nejasnými ponukami za ošetrenia.

Návšteva stomatológa môže byť poriadne drahá záležitosť. Cena za zákroky u zubára sa v prvom rade odvíja od našej vlastnej dentálnej starostlivosti. O to, aby boli naše zuby pekné a zdravé, sa jednoducho musíme pričiniť. Zubní lekári odporúčajú absolvovať každoročnú preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu, ktoré sú alfou a omegou našich ďalších výdavkov.

Prevencia je nevyhnutnosť

Rovnako ako pravidelne chodíme do servisu s našimi autami, potrebujú preventívne prehliadky aj naše zuby. A nielen zuby, ale celá ústna dutina. Zdravé zuby a ústa totiž významne ovplyvňujú naše celkové zdravie. Pokiaľ by sme mali dlhšie neliečené kazy alebo iné zápaly, baktérie z nich sa môžu šíriť do celého tela.

„Počas prehliadky dokážeme odhaliť už drobné kazy alebo iné začínajúce problémy s ďasnami. Vieme ich rýchlo a efektívne opraviť a vyliečiť,“ ozrejmuje stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová zo siete kliník Dr. Martin. Všeobecne podľa nej platí, že čím skôr pacient daný problém rieši, tým menej stojí prípadná oprava.

Pre osoby staršie ako osemnásť rokov sa odporúča absolvovať preventívnu prehliadku raz ročne. Pre deti a dorast do osemnásť rokov dokonca dvakrát ročne.

Ďalším krokom je dentálna hygiena

Súčasťou preventívnych prehliadok by sa mala stať aj dentálna hygiena. Na Slovensku sa ešte donedávna považovala za luxus, dnes už je pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Stomatológovia ju odporúčajú absolvovať dvakrát ročne. Počas ošetrenia vám odstránia zubný kameň, skontrolujú medzizubné priestory a vysvetlia vám správnu techniku čistenia zubov a starostlivosti o ústnu dutinu.

 

Čo zaplatí vaša poisťovňa?

Ak chcete za ošetrenie svojich zubov a dentálnu hygienu ušetriť čo najviac, skúste sa informovať o podmienkach vo svojej zdravotnej poisťovni. Pokiaľ má váš stomatológ zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ročná preventívna starostlivosť a dentálna hygiena vás vyjdú približne na 100 eur. Poisťovňa vám preplatí celú preventívnu prehliadku a časť nákladov na dentálnu hygienu. Doplácať si už budete len za zubné kefky, pastu a ďalšie pomôcky. Každá poisťovňa poskytuje vlastný tzv. zubný benefit, čo znamená, že vám vrátia na účet peniaze za určité zubné výkony. Základná podmienka využitia benefitu je absolvovanie preventívnej zubnej prehliadky v danom kalendárnom roku, zároveň však musí mať zubný lekár zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou. Po splnení týchto podmienok môžete požiadať poisťovňu o vrátenie časti nákladov za úkony, ktoré absolvujete u svojho stomatológa.

„Ak navštevujete stomatológa, ktorý nemá zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, bude vás základná ročná starostlivosť, teda preventívna prehliadka a dentálna hygiena, stáť približne 250 eur. Je to však neporovnateľne menej ako riešenie zanedbaných problémov,“ hovorí Daniel Kodaj, spolumajiteľ kliník Dr. Martin.

Plánovaná zubná starostlivosť

Ak ste sa zdraviu svojich zubov nevenovali pravidelne a chceli by ste to napraviť, neváhajte. Po absolvovaní preventívnej prehliadky vám stomatológ navrhne liečebný plán a postupnú liečbu zubov. Začína sa vždy akútnymi zákrokmi, ktoré neznesú odklad. Postupne sa prechádza k tým menej závažným a estetickým zákrokom. Takúto plánovanú starostlivosť si môžete rozložiť na viac mesiacov a pripraviť sa na ňu aj finančne.

Splátkový kalendár

Skúste sa u svojho stomatológa informovať aj o možnosti splátkového kalendára. Pokiaľ vám robí veľký zákrok, ktorý je finančne náročný, môže vám cenu za ošetrenie rozložiť do viacerých splátok. Prípadne sú aj zákroky, ktoré nemusia byť na začiatku liečby okamžite hradené kompletne. „Napríklad pri zubných implantátoch platí pacient pri vstupe do liečby implantačnú cenu. Počas hojenia, ktoré môže trvať 6 týždňov až 6 mesiacov, má pacient čas si ‘došetriť‘. Až po úplnom zahojení dopláca protetickú časť implantátu, tzv. korunky,“ vysvetľuje Kodaj.

Pozor na skryté poplatky

Odborná zubná starostlivosť je nevyhnutnosť, nech stojí čokoľvek. Ak rozmýšľate napríklad nad zmenou zubného lekára a chcete mať prehľad o cenách za zubné ošetrenia, informujte sa vopred. Zubné ambulancie už zvyčajne majú cenník a aj to, či majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, zverejnené na svojich internetových stránkach.

Informácie o cenách si tak môžete porovnať. Každá zubná ambulancia má svoje vlastné pravidlá. Niektorá vám zaúčtuje poplatky napríklad za založenie karty alebo vedenie zdravotnej dokumentácie, iná napríklad za vstupnú prehliadku. „Často sa stretávame s tým, že naši potenciálni klienti si nevedia niektoré odborné pomenovania výkonov v našom cenníku vysvetliť. My sme tu na to, aby sme si všetko s nimi prešli a objasnili. Pacientov tak v budúcnosti nezaskočí suma za ošetrenie. Bez informovanosti a súhlasu pacienta by sme sa nikdy do väčších zákrokov nepustili,“ objasňuje Kodaj.

Zavádzajúce reklamy

Pozor si dávajte aj pri cenových ponukách reklamných kampaní. Aj tu platí pravidlo – veľa sa pýtajte. Pokiaľ vám napríklad ortodontista odporučí zubný strojček, môže sa vám stať, že zaplatíte viac, ako ste si mysleli. „Zubné ambulancie nemajú jednotné pravidlá, ako komunikovať pacientom ceny za úkony, ktoré si hradia. Napríklad pri neviditeľných strojčekoch nemusia mať pacienti v cenovej ponuke zahrnuté pravidelné kontroly, lepenie tzv. attachmentov, čo sú malé výstupky lepené na zuby, alebo náklady na stabilizačnú fázu liečby. Niektoré ambulancie tieto poplatky zahŕňajú do celkovej ponuky, niektoré len čiastočne a iné vôbec,“ upozorňuje Kodaj.

Čítajte recenzie a pýtajte sa známych

Zubná starostlivosť nie je lacná záležitosť u nás ani v zahraničí. Je však pre naše zdravie nevyhnutná.

Pri výbere stomatológa sa rozhodne neorientujte len podľa ceny za jednotlivé úkony.

Dôležitá je hlavne odbornosť a prístup zubára, kvalita používaných materiálov a v neposlednom rade aj vybavenie a prostredie ambulancie.

Pýtajte sa na skúsenosti a odporúčania svojej rodiny, priateľov a známych, prípadne navštívte webové stránky s hodnoteniami jednotlivých lekárov a ambulancií.

 

Diabetik a ošetrenie zubov

Aj keď sa pozornosť diabetikov orientuje najmä na sledovanie hladiny cukru, diétu, problémy s prekrvením dolných končatín a podobne, málokto vie, že prvé príznaky diabetu sa vyvíjajú v ústnej dutine. Postupne znepríjemňujú pacientovi život a komplikujú celkové ochorenie.

Diabetici sú častejšie ohrozovaní zápalmi (napríklad zápal parodontu), plesňovými ochoreniami aj lišajom ústnych slizníc, zníženou tvorbou slín a suchom v ústach.

Základom predchádzania alebo zmiernenia ťažkostí v ústnej dutine je, aby každý pacient s cukrovku dodržiaval dôslednú ústnu hygienu, absolvoval preventívne prehliadky u zubného lekára každý rok aj odstraňovanie zubného kameňa, používal ústne vody. Aj v prípade bezzubosti nositelia zubných protéz musia absolvovať preventívnu prehliadku každý rok.

 

Výkladový slovník niektorých výrazov z cenníka zubného lekára

– RTG snímka ortopantomogram – panoramatická snímka, ktorá zachytáva obe zuboradia, čeľusť, sánku, temporo-mandibulárny kĺb a časti nosnej a čeľustnej dutiny

– Intraorálna RTG snímka – sníma sa vnútri úst, je zameraná na jeden – dva zuby a ich najbližšie okolie

– Inlay – protetická náhrada menšej alebo väčšej časti zubného tkaniva

– Extrakcia zuba – vytrhnutie

– Frenuloktómia – odstránenie uzdičky

– Endodoncia – ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov

– Sutúra rany – zašitie rany (stehy)

– Dekapsulácia zuba – chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba

– Zubný absces – dutina ohraničená membránou a vyplnená hnisom, lokalizovaná forma zápalu

(red)
01 - Modified: 2023-10-22 12:19:08 - Feat.: 0 - Title: Krivé zuby môžu viesť k chronickým bolestiam hlavy. Vedeli ste to? 02 - Modified: 2023-08-22 16:03:21 - Feat.: 0 - Title: Pukanie sánky: Problém alebo maličkosť? 03 - Modified: 2023-05-10 08:33:28 - Feat.: 0 - Title: Sucho v ústach 04 - Modified: 2023-03-16 08:27:15 - Feat.: 0 - Title: Zápach z úst. Čo sa za ním skrýva?
01 - Modified: 2024-03-25 13:53:56 - Feat.: - Title: Chrípka dokáže ohroziť na živote 02 - Modified: 2023-10-19 06:11:37 - Feat.: - Title: Cukrovka a ochorenia srdca. Dá sa im predísť! 03 - Modified: 2023-08-23 12:07:55 - Feat.: - Title: Na preventívky treba dostať vysokorizikové osoby, hovorí Goncalvesová 04 - Modified: 2023-05-15 10:54:11 - Feat.: - Title: Komentár Zuzany Richnavskej: Ako nám senzor zmenil život 05 - Modified: 2023-02-06 11:17:39 - Feat.: - Title: Riziko vzniku rakoviny možno znížiť zdravým životným štýlom
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
14. september 2024 13:46