StoryEditor

Najviac baktérii sa nachádza na končekoch prstov

09.05.2022, 13:41

Na jednom centimetri štvorcovom našich rúk je možné nájsť až 1500 rôznych baktérií, najviac z nich na končekoch prstov.

Podľa štatistík sa rukami prenesie až 60 PERCENT nozokomiálnych infekcií. Odborníci pripomínajú dôležitosť dezinfekcie rúk.

„Správna hygiena rúk by mala byť prioritou pre všetkých ľudí v zdravotníckych zariadeniach,“ vyzýva Dr. Tatul Hakobyan z Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.

Personál, ale aj každý, kto prichádza do nemocnice má podľa neho doslova životy ohrozených skupín vo svojich rukách. „Dezinfekcia rúk pri vstupe aj pri odchode zo zdravotníckeho zariadenia sa musí stať štandardom, ktorý budeme všetci dodržiavať,“ dodáva Dr. Hakobyan.

 

Okrem koronavírusov ohrozujú organizmus aj črevné vírusy či chrípkové

 

Prostredníctvom kontaminovaných rúk nás podľa epidemiologičky profesorky Márie Štefkovičovej v pandémii najčastejšie ohrozovali koronavírusy (najmä COVID-19). „Teraz pribúdajú črevné vírusy ako je norovírus či rotavírus, ale tiež mikroorganizmy šíriace sa okrem kvapôčok dychového sekrétu aj kontaktom,“ vymenováva prof. Štefkovičová stým, že ide napríklad o vírus chrípky, ale aj cytomegalovírus, ktorý je  mimoriadne nebezpečný  pre tehotné ženy.

„Závažné sú napríklad aj stafylokoky, zvlášť ak ide o ich rezistentnú  formu nazývanú MRSA,“ dodáva.

 

Baktérie sú voči liečbe stále odolnejšie

 

Ročne podľa nej v EÚ ochorie 672-tisíc osôb na infekcie spôsobené rezistentnými baktériami.  „Ich rezistencia stále narastá, a sú preto stále viac a viac nebezpečné. 64 % týchto infekcií vzniká v nemocniciach. Zomrie na ne ročne 33-tisíc Európanov, čo je viac ako na tuberkulózu, HIV, chrípku alebo úmrtí pri leteckých nehodách, uvádza epidemiologička.

 

Dezinfekcia zabíja aj odolné baktérie

 

Dezinfekcia rúk na alkoholovej báze zabíja väčšinu choroboplodných organizmov, ktoré sa nachádzajú na našich rukách. Je preto najúčinnejšou formou prevencie nozokomiálnych nákaz. Na jednom centimetri štvorcovom našich rúk je možné nájsť až 1500 rôznych baktérií, najviac z nich na končekoch prstov. Je preto dôležité si aplikovať dezinfekciu správne.

 

Prevencia infekčných ochorení v nemocniciach

 

K zefektívneniu prevencie nemocničných nákaz smeruje aj takzvaná multimodálna stratégia, ktorá definuje hygienu rúk ako širší pojem, zahŕňajúci nielen dezinfekciu rúk, ale aj úpravu nechtov, starostlivosť o integritu pokožky rúk či správne využívanie hygienických rukavíc a dezinfekčných prostriedkov na ruky v zdravotníckych zariadeniach. Mali by ju dodržiavať všetci zdravotnícki pracovníci, pretože podľa štatistík sa ich rukami prenesie až 60% nozokomiálnych infekcií.

 

Nemocniciam v prevencii infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou pomáhajú rôzne iniciatívy ako napríklad „MISIA prevencia infekcií“ podporená Sekciou nemocničnej epidemiológie a hygieny na Slovensku i v Českej republike. „Úlohou tejto misie je pomôcť nemocniciam s vyhľadávaním, zhromažďovaním a analyzovaním dát o nozokomiálnych infekciách,“ hovorí Ing. Mgr. Miroslava Minarovičová, verejná zdravotníčka Fakultnej nemocnice Nitra.

 

Misia podľa nej definuje rizikové miesta z pohľadu prevencie šírenia infekcií pri ošetrovaní pacienta, dbá na dodržiavanie štandardizovaných odporúčaných postupov a vzdelávanie zdravotníckeho personálu v záujme zvyšovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

 

Pacient musí byť v nemocnici chránený

Hoci je pandémia na ústupe a oficiálne opatrenia v súvislosti s koronavírusom sa uvoľnili, na potrebu nepoľavovať a správať sa zodpovedne najmä v zdravotníckych zariadeniach upozorňuje aj ministerstvo zdravotníctva. „Svet sa vracia do normálu a za normálne a samozrejmé považujeme aj to, že pacient je v nemocnici chránený a nemusí sa obávať nákazy, ktorá môže skomplikovať zdravotný problém, s ktorým do nemocnice prišiel,“ pripomína prof. Róbert Babeľa štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

 

30 sekúnd môže zachrániť život

 

Primárka Oddelenia klinickej mikrobiológie Fakultnej nemocnice Nitra prof. MUDr. Anna Líšková uvádza, že hoci je umývanie rúk samozrejmosťou od útleho detstva, tieto návyky je nutné neustále pripomínať. „Svetový deň hygieny rúk je významnou príležitosťou pripomenúť si tieto zásady, ktoré pomáhajú v boji proti bakteriálnym, kvasinkovým a vírusovým infekciám. Celý proces umývania rúk, ktorý trvá maximálne 30 sekúnd, môže zachrániť život,“ dodáva.

Svetový deň hygieny rúk pripadá každoročne na 5. máj.

01 - Modified: 2023-02-20 14:45:47 - Feat.: - Title: Aké infekcie nás budú ohrozovať? 02 - Modified: 2023-03-16 08:27:15 - Feat.: - Title: Zápach z úst. Čo sa za ním skrýva?
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2024 17:02