Pestovali ju obyvatelia Peru v období už osemtisíc rokov pred naším letopočtom a po kukurici to bola najdôležitejšia plodina. Neskôr sa dostala do Ázie a Európy. Aj keď sa zdá, akoby fazuľa patrila do nášho jedálneho lístka od nepamäti a bola jednou zo základných potravín našich predkov, v skutočnosti ju však pred objavením Ameriky obyvatelia nášho kontinentu vôbec nepoznali
Regulácia inzulínu
Okrem toho, že sa fazuľa stala trvalou súčasťou nášho jedálneho lístka, semená, ale predovšetkým usušené struky sa používajú aj ako liečivá rastlina. Fazuľa sa zaraďuje medzi rastliny, ktoré sú vhodné na zníženie krvného cukru a reguláciu inzulínu. Liečebný efekt sa dlho pripisoval prítomnosti arginínu (aminokyselina podobná inzulínu) a mezoinozitu. Podľa najnovších výskumov liečebný efekt na zníženie koncentrácie cukru v krvi má glukokinín, ktorý sa nachádza v strukoch. Táto látka podporuje tvorbu viacerých inzulínových receptorov na bunkách, kde sa môže inzulín zachytiť a môže byť prijatý. Fazuľa síce nemôže nahradiť základnú liečbu cukrovky, ale možno ňou výborne regulovať funkciu inzulínu. Podľa dostupnej literatúry pri dennej konzumácii jednej šálky varenej fazule diabetici 2. typu môžu celkom vynechať injekčné podávanie inzulínu, pri diabete 1. typu môžu znížiť jeho aplikáciu až o 38 %. Postup je potrebné konzultovať s lekárom.
Ďalšie liečivé účinky
Fazuľa má aj ďalšie liečivé účinky. Pôsobí silne močopudne, má priaznivý vplyv pri vodnatieľke, pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom, pri ochoreniach reumatického charakteru a dne. Pre antidiabetické a súčasne diuretické účinky je výhodnejšie podávanie prípravkov z fazule namiesto syntetických diuretík, ktoré zhoršujú cukrovku, prípadne vyvolávajú prejavy latentného diabetu.
Z ďalších liečivých účinkov treba uviesť vplyv fazule na zníženie cholesterolu (hlavne LDL), na zníženie krvného tlaku, na aktiváciu tráviaceho systému, na predchádzanie zápche, hemoroidom a divertikulitíde. Práve dostatok vlákniny ochraňuje hrubé črevo aj proti nádorovým ochoreniam, vláknina viaže na seba toxické metabolity z potravy a je účinným faktorom pri prevencii civilizačných ochorení. Horúce obklady z rozomletých fazuľových semien vo forme náplastí sa používajú pri mokvavých a svrbiacich ekzémoch.
Bielkovinová bomba
Fazuľové struky sú súčasťou čajovín vhodných pri uvedených diagnózach, pri obličkových kameňoch a cystách. Na prípravu čajovín sa zberajú fazuľové struky v auguste a septembri po dozretí semena. Sušia sa na slnku a uskladňujú v suchých a vo vzdušných priestoroch. Nutričnú hodnotu fazule určuje vysoký obsah bielkovín, vitamínov B1, B2, C, E, karotínu a prítomnosť dôležitých minerálnych látok.
Na čo si dať pozor
Na rozdiel od hrachu sa fazuľa – suchá ani zelená – nesmie konzumovať surová, pretože obsahuje jedovatú bielkovinovú látku toxalbumín fazín, ktorý sa pri sušení neničí. K jeho rozkladu (inaktivácii) dochádza až pri dôkladnej tepelnej úprave. Konzumácia surovej alebo nedostatočne uvarenej fazule môže spôsobiť žalúdočné problémy, vracanie a hnačky.
Pred varením je potrebné fazuľu namočiť (cez noc alebo na niekoľko hodín) do studenej vody. Prípadné nafukovanie po jedle fazule sa dá znížiť tak, že vodu z namočenej fazule vylejeme a varíme ju v čerstvej vode. Nepríjemné pocity znížime aj pridaním rôznych korenín do pokrmov, napríklad yzop lekársky, saturejka a iné, ktoré pôsobia proti nafukovaniu.
Ing. Mária Kleňová, PhD.