Jasným príznakom dehydratácie sú suché pery a ústa.Foto: Shutterstock
StoryEditor

Pozor na smäd! Je to nebezpečný stav

10.11.2022, 13:00

Hlavne ľudí vo vyššom veku treba nabádať na pravidelné pitie, aj keď nepociťujú smäd.

Horúce dni môžu byť veľmi nebezpečné hlavne pre ľudí vyššieho veku. Aj seniori dokážu stráviť horúce dni bez ujmy na zdraví, musia však počúvať svoje telo a realizovať preventívne dopĺňanie tekutín a ďalšie opatrenia. Aké sú najdôležitejšie rady, prezradila PhDr. Helena Dudášová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Levice, ktorá zodpovedá aj za Dom ošetrovateľskej starostlivosti.

Absencia tekutín je nebezpečná

Pri starších ľuďoch treba počas horúcich dní venovať zvýšenú pozornosť predovšetkým pitnému režimu. Organizmus seniora obsahuje o niečo menej tekutín, už len polovicu celkovej hmotnosti jeho tela. U žien je hladina tekutín dokonca ešte menšia. V seniorskom veku sú orgány pomalšie a nevedia vylučovať tekutiny spolu s odpadovými látkami tak ako u mladších ľudí. „Absencia tekutín je pre ľudí v seniorskom veku veľmi nebezpečná, preto ich k používaniu tekutín musíme nabádať,“ uvádza Dudášová.

Výzvy na pitie podľa nej treba robiť vždy, keď je veľmi teplo i napriek tvrdeniu seniora, že nie je smädný. „Jasným príznakom, ako spoznať, že senior je už dehydrovaný a hrozí mu kolaps, sú suché pery a ústa,“ uvádza námestníčka.

Dehydratácia môže vyvolať kolaps

Dehydratácia môže u staršieho človeka vyvolať kolaps organizmu, preto je nutné jeho príjem tekutín sledovať. „Poznáme prípady, keď senior protestuje a odmieta tekutiny iba preto, že mu prekáža častejšie chodenie na toaletu alebo má iné zdravotné problémy,“ konštatuje Dudášová s tým, že znížený príjem tekutín vo vyššom veku môže staršiemu človeku privodiť spolu so zhustením krvi embóliu, zmätenosť, trombózu alebo problémy vedomia.

„Naši zamestnanci priebežne dohliadajú a zaznamenávajú informácie o pravidelnom pitnom režime všetkých klientov. Otázky o používaní tekutín patria k ošetrovateľskému štandardu najmä v teplých dňoch,“ doplnila.

Koľko treba piť?

Seniori by nemali prijať veľké množstvo tekutín naraz, ale v menších dávkach a frekventovanejšie. Denná dávka tekutín približne 1,5 až 2 litre by mala byť rozložená rovnomerne počas celého dňa. Najideálnejšia tekutina je čistá pitná voda. Pri minerálnych vodách je treba prihliadať na obsah sodíka. Je to z toho dôvodu, že starší ľudia veľmi často trpia ochoreniami súvisiacim s vysokým krvným tlakom.

Vysoký obsah sodíka by na seniorov mohol mať opačný efekt, ich zdraviu by mohol skôr uškodiť. Seniorom sa môžu podávať nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré je potrebné ešte zriediť vodou. Do pitného režimu možno zaradiť aj nesladené bylinkové či ovocné čaje, ktoré je najlepšie striedať. Naopak, seniori by sa mali vyhýbať nápojom s obsahom kofeínu. Kolové nápoje i kávu by mali konzumovať iba vo veľmi nízkej miere.

Tekutiny zlepšujú trávenie

Dodržiavanie pitného režimu tiež zlepšuje trávenie, a to vďaka zrýchleniu metabolických procesov. Nedochádza tak k zadržiavaniu vody, čo prispieva k optimálnemu vylučovaniu odpadových látok a toxínov z organizmu. Bez vody sa dá podľa odborníkov prežiť len niekoľko desiatok hodín, maximálne tri až štyri dni. Ak už máme pocit smädu, je neskoro. Dopĺňať tekutiny treba priebežne počas celého dňa.

Studené nápoje viac uškodia, ako ochladia

V našom organizme chladený nápoj spôsobí teplotný šok. Keď sa v žalúdku stretne teplé jedlo a ľadový nápoj, môže nám to spôsobiť nielen tráviace ťažkosti, ale aj zrazenie tukov, ktoré sa nachádzajú v jedle, čo vedie až k celkovému spomaleniu metabolizmu.

Príznakmi dehydratácie sú:

- bolesť hlavy

- sucho v ústach

- hustý moč

- pocit malátnosti, ospalosť, únava

- zvýšená pulzová frekvencia

- znížený krvný tlak

- pocit dezorientácie, problémy s rovnováhou

- omdlievanie, závraty

- svalové kŕče

- zlyhanie obličiek

 

Vedeli ste, že...

...ľudské telo tvorí asi 75 % vody

...zo zeleniny najviac vody obsahujú uhorky s 96 % vody, cukety s 95 % a melón s 92 % vody.

...každý deň vypijeme približne 417 miliónov litrov vody

...najväčšie množstvo vody spotrebujeme na sprchovanie a kúpanie, okolo 27%

(red)
01 - Modified: 2022-08-25 07:22:19 - Feat.: 0 - Title: Existuje celá škála služieb, ktoré môžu byť poskytnuté nevládnemu seniorovi. Kam sa obrátiť? 02 - Modified: 2022-07-13 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tipy a triky, ktorými hladko preplávate NFI protokolom 03 - Modified: 2022-05-24 12:15:57 - Feat.: 0 - Title: Pitný režim je dôležitý hlavne pre seniorov 04 - Modified: 2022-06-20 13:00:00 - Feat.: 0 - Title: Energiu môžeme doplniť jedlom, pohybom aj pitným režimom
01 - Modified: 2024-01-29 12:32:36 - Feat.: - Title: Žijete ZDRAVO? Otestujete sa! 02 - Modified: 2023-10-19 06:24:00 - Feat.: - Title: Horúčavy: Ako ich zvládnuť? 03 - Modified: 2023-07-24 11:33:37 - Feat.: - Title: Pozor na úpal a dehydratáciu, varujú odborníci 04 - Modified: 2023-07-11 09:48:18 - Feat.: - Title: Horúčavy útočia: Ako sa vyhnúť kolapsu z tepla? 05 - Modified: 2023-04-05 12:00:00 - Feat.: - Title: Na nedostatočný pitný režim upozorní moč, koža a jazyk
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zivot-s-diabetom, menuAlias = zivot-s-diabetom, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 00:39