Cukrovka je z celosvetového hľadiska čoraz výraznejší zdravotnícky problém. Vďaka modernej liečbe, vzdelávaniu a chuti zmeniť svoj životný štýl je však prognóza aj pri diabete priaznivá. Potvrdzujú to aj novozverejnené dáta z Inštitútu zdravotných analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR a zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Inštitút zdravotných analýz (IZA) pri Ministerstve zdravotníctva SR zverejnil na základe zdrojov z NCZI najnovšiu komplexnú epidemiologickú analýzu výskytu diabetu na Slovensku. Podľa nej bolo ku koncu roka 2022 evidovaných takmer 316-tisíc pacientov s diabetom.
„Zo skríningov a z prieskumov vychádza, že v realite je počet ľudí s cukrovkou na Slovensku ešte výrazne vyšší než oficiálne vykazované dáta. Nezachytených a neliečených diabetikov, prípadne pacientov vo fáze prediabetu ostáva približne ďalších 150-tisíc. Týchto pacientov je potrebné zachytiť a liečiť čo najskôr,“ vysvetľuje v mene Slovenskej diabetologickej spoločnosti diabetológ MUDr. Jozef Lacka.
Ochorenie diabetes 2. typu predstavuje vyše 93 % všetkých prípadov. Najviac pacientov s týmto typom cukrovky žije v Trnavskom (na 100-tisíc obyvateľov ich je 5 242) a najmenej v Bratislavskom kraji (4 445 pacientov na 100-tisíc obyvateľov).
Úmrtnosť a komplikácie
Podľa analýzy IZA zomrelo v roku 2023 viac ako 19-tisíc ľudí s cukrovkou. Pri náraste úmrtnosti s diabetom zohrávajú primárnu úlohu najmä pridružené komplikácie a komorbidity. Najčastejšie príčiny smrti diabetikov sú kardiologické a nefrologické ochorenia a ich kombinácie. „Pacienti s diabetom majú dvakrát vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia a zvýšené riziko chronického ochorenia obličiek, ktoré patrí k hlavným prediktorom dlhodobej mortality,“ hovorí analytička Veronika Rybanská z Inštitútu zdravotných analýz, podľa ktorej ide až v 59 % o kardiologické komplikácie – primárne vysoký krvný tlak a ischemické srdcové ochorenia. V prípade nefrologických komplikácií vedie chronická choroba obličiek. Štatisticky je riziko určitého pridruženého ochorenia u pacientov medzi 40. a 50. rokom na úrovni už 77 %. U diabetikov nad 70 rokov je táto pravdepodobnosť už vyše 95 %.
Moderná liečba
Primárnym cieľom diabetológov na Slovensku je zlepšovanie komplexného manažmentu pacientov práve s dôrazom na zabránenie, resp. spomalenie rozvoja život ohrozujúcich kardiovaskulárnych a nefrologických komplikácií. Nevyhnutná je včasná diagnostika a moderná liečba diabetu.
Tú v prípade cukrovky 2. typu zjednocuje aj aktuálne schválená, revidovaná verzia štandardných terapeutických postupov, ktoré vychádzajú z medzinárodných odporúčaní aj praxe diabetológov na Slovensku.
Ostatné roky boli podľa neho pre diabetológiu z hľadiska inovatívnej liečby veľmi prínosné, pretože boli vyvinuté moderné lieky, ktoré dokážu efektívne riešiť súčasne viacero navzájom prepojených zdravotných problémov – znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť srdcovocievne príhody a spomaliť zhoršovanie chronického ochorenia obličiek. „Včasná a správna moderná liečba pacientov s diabetom 2. typu môže teda znížiť výskyt závažných komplikácií, ktoré sú najčastejšou príčinou chorobnosti a úmrtnosti diabetikov,“ spresňuje.
Prístup pacientov
Podľa odborníkov hrá pri úspešnom zvládaní liečby významnú rolu aj záujem a iniciatíva zo strany samotných pacientov. „Diabetes je doživotné ochorenie, preto je dlhodobá, zásadná úprava svojho životného štýlu a aktívne vyhľadávanie informácií v tejto oblasti v spolupráci s lekármi pre pacientov nemenej dôležité ako dodržiavanie samotnej liečby,“ upozorňuje diabetológ MUDr. Lacka.
Vzdelávanie hrá v liečbe diabetikov veľmi dôležitú úlohu. „Edukovaný pacient je ten najlepší pacient, ktorý pozná ochorenie, vie, ako sa má v ktorých situáciách správať. My ho dokonca na tie situácie musíme pripraviť, aby vedel zvládnuť akútne stavy, keď mu zrazu stúpne cukor alebo, naopak, má nízke hodnoty cukru v krvi,“ uviedol.
V minulosti pacientov vzdelávali nutričné sestry. Táto špecializácia bola zrušená a vzdelávanie zostáva na samotných diabetológoch. Nie každý však má na to čas. A ako to zvládajú? „Ja som inovatívny lekár, takže ja mám nahraté edukačné videá, pacient pri prvej návšteve dostane tablet a absolvuje komplexnú edukáciu. To, čo chcem pacientovi povedať, je nahraté vo videu a pacient si v čakárni môže všetko vypočuť. Ja môžem zatiaľ vyšetrovať pacientov,“ uvádza MUDr. Lacka.
Diabetici potom môžu klásť už konkrétne otázky, najčastejšie sú to presne tie, ako zvládnuť ochorenie. „Napríklad, nastavenie inzulínového režimu je pomerne komplexná vec. Je dobré, ak sa pacient pýta, ak vie, aké komplikácie môžu nastať. Musím sa uistiť, že ak odíde z ambulancie, je uzrozumený o tom, ako sa má o seba postarať,“ uvádza lekár. Je podľa neho potvrdené, že edukovaný pacient vie komplikáciám predchádzať.
Edukácia pomáha
Dokazujú to výsledky novej štúdie. Tá vyhodnotila efekt deväť rokov trvajúcej nadštandardnej starostlivosti o ľudí s cukrovkou v programe DôveraPomáha diabetikom. Ten stojí na bezplatnom vzdelávaní a poradenstve pre poistencov a aktívnej spolupráci s diabetológmi. Program bol spustený v roku 2015 a zapojených je v ňom už vyše 14-tisíc pacientov s cukrovkou.
„Pri vyhodnotení efektu programu na vyše 4 300 pacientoch vidno, že tí, čo program absolvovali, majú až o 40 % nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí vzdelávanie neabsolvovali. Majú menej návštev na pohotovosti. Ak sa dostanú do nemocnice, pobudnú v nej kratšie v porovnaní s pacientmi bez vzdelávania. Tieto závery boli prezentované aj na medzinárodnej konferencii Európskej asociácie pre štúdium diabetu v Madride tohto roku,“ vysvetľuje Roman Mužik, manažér odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve zdravotnej poisťovne Dôvera.
Napríklad, pacienti zapojení do programu strávili menej dní v nemocnici – priemerne 15,4 dňa v porovnaní so 17,9 dňa pri kontrolnej skupine.
„Domnievame sa, že vďaka vzdelávaniu sú schopní lepšie identifikovať, kedy ich stav vyžaduje hospitalizáciu, a tak do nemocnice prichádzajú v lepšom stave. Zároveň pochopenie svojho ochorenia potenciálne umožňuje prepustiť týchto pacientov do domácej liečby skôr,“ uvádza Mužik.
Priemerný počet návštev pohotovosti bol podľa Mužika 0,30 ročne v porovnaní s 0,38 návštevy pri kontrolnej skupine. „Tento fakt môže naznačovať lepšie zvládanie ochorenia a prevenciu komplikácií,“ dodáva
U edukovaných pacientov došlo podľa neho taktiež k zlepšeniu hodnôt glykémie a k častejším kontrolám očného pozadia.
Zaujímavé podľa neho bolo aj zistenie o očkovaní proti covidu-19. V období po januári 2021 (keď už boli dostupné vakcíny) analytici poisťovne zaznamenali vyšší podiel očkovaných pacientov v edukovanej skupine (58,4 %) oproti kontrolnej skupine (50,1 %).
Spolupráca s lekármi
Zdravotná poisťovňa podľa neho kladie dôraz aj na úzku spoluprácu s lekármi a na ich motiváciu liečiť pacientov podľa najnovších medicínskych postupov. „Práca s lekármi v diabetickom programe priniesla zlepšenie vyšetrovania glykovaného hemoglobínu, nefrologických parametrov a lipidového spektra, ako aj častejšie vyšetrované očné pozadie,“ dopĺňa Mužik. Zároveň dodáva, že poisťovňa aj finančne motivuje lekárov, aby poskytovali kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Diabetológom napríklad vypláca vyššie úhrady, ak vyšetrujú nefrologické parametre.
„Vzdelávanie je teda kľúčovým prvkom úspechu takýchto programov. Program DôveraPomáha diabetikom nielenže poskytuje odbornú pomoc a podporu pacientom, ale ich aj motivuje k aktívnemu zapojeniu sa do manažmentu svojho vlastného zdravia,“ konštatoval analytik.