Po pomerne pokojnom roku 2023, kedy bolo zaznamenaných 223 prípadov, v roku 2024 čísla stúpli na viac ako sedemtisíc prípadov za rok. Vysoký výskyt tohto ochorenia evidovali laboratóriá naprieč celým Slovenskom aj začiatkom roka 2025. Za týmito číslami môže byť cyklickosť tohto ochorenia, ktoré sa pravidelne vo vyššej miere objavuje približne každých päť rokov, ale aj klesajúci trend zaočkovanosti populácie.
Nákazlivé ochorenie, prenáša sa vzduchom
Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Tá napáda sliznicu dýchacích ciest a vyvoláva dráždivý a vyčerpávajúci kašeľ. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, teda vzduchom — kašľaním, kýchaním či blízkym kontaktom s nakazenou osobou.
Laboratórna diagnostika čierneho kašľa sa v súčasnosti vykonáva priamymi alebo nepriamymi metódami. „V nepriamej diagnostike pertussis sa využíva stanovenie hladiny protilátok proti pertusovému toxínu metódou ELISA. Do skupiny priamych metód patrí dôkaz antigénu, kultivácia a detekcia bakteriálnej DNA metódou PCR. Práve PCR detekcia bakteriálnej DNA je v súčasnosti najcitlivejšou, najspoľahlivejšou a najpoužívanejšou metódou,“ približuje MUDr. Jozef Marčišin, Mikro Expert z AGELLAB SK.
Príznaky podobné prechladnutiu
Ochorenie prebieha v niekoľkých štádiách. Spočiatku pripomína bežné prechladnutie, pričom pacient má nádchu, mierne zvýšenú teplotu, vyskytuje sa tiež slzenie očí a mierny kašeľ.
Po 1 – 2 týždňoch sa však kašeľ zintenzívňuje, je dusivý a pripomína záchvaty, často je sprevádzaný typickým sipotavým zvukom pri nádychu. „Najvhodnejší čas na vykonanie odberu biologického materiálu na PCR analýzu je čo najskôr po prepuknutí klinických príznakov, ideálne najneskôr do dvoch týždňov. Po 2 až 3 týždňoch od vypuknutia klinických príznakov je vhodné stanovenie hladiny protilátok,“ apeluje odborník. Najčastejším materiálom na PCR diagnostiku čierneho kašľa je výter z nosohltana.
Stanovujú sa hladiny protilátok
V rámci laboratórií AGELLAB sa využívajú na analýzu vzoriek Multiplex PCR, pomocou ktorej zistia vo vzorke okrem B. pertussis aj prítomnosť 6 ďalších klinicky významných bakteriálnych patogénov spôsobujúcich respiračné ochorenia. Pri nepriamej diagnostike čierneho kašľa sa stanovujú hladiny protilátok v triedach IgA a IgG metódou ELISA, naplánovanie odberu je však komplikovanejšie. „Protilátky triedy IgA sú v sére detekovateľné od 12. dňa od prvých klinických príznakov a protilátky triedy IgG od 2. až 3. týždňa od prvých klinických prejavov,“ vysvetľuje MUDr. Marčišin. Analýza protilátok metódou ELISA je vhodná aj pri určení hladiny protilátok po očkovaní alebo zhodnotení potreby preočkovania. PCR aj ELISA analýzy sú v laboratóriách AGELLAB vykonávané denne, výsledky sú tak dostupné do 24 hodín od doručenia vzorky.
Liečbu treba začať v čas
Včasná diagnostika a liečba sú pri čiernom kašli kľúčové. Ochorenie sa lieči antibiotikami, ktoré sú najúčinnejšie, ak sa podajú v počiatočnom štádiu ochorenia. U pokročilých foriem už síce nezmiernia samotné záchvaty kašľa, no pomáhajú znižovať infekčnosť a zabraňujú ďalšiemu šíreniu choroby.
Dôležitá je aj podporná liečba — pokoj na lôžku, dostatok tekutín a udržanie čistého prostredia s čerstvým vzduchom.
Pri ťažkých prípadoch, najmä u dojčiat, je často potrebná hospitalizácia. Najúčinnejšou prevenciou proti čiernemu kašľu však aj naďalej zostáva očkovanie, ktoré je súčasťou povinného očkovacieho kalendára detí. Očkovanie je však vhodné aj pre dospelých, pretože imunita časom slabne. Očkovanie nezaručí, že pacient neochorie, no zaočkovaní pacienti majú spravidla miernejší či atypický priebeh ochorenia.