Situácia na Slovensku je vážna, keďže úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia aktuálne množstvom prevyšuje kombináciu prípadov úrazov a rakoviny.
Na Slovensku ročne zomrie na kardiovaskulárne ochorenia približne 25-tisíc ľudí, pričom dve tretiny týchto úmrtí súvisia so srdcovým zlyhávaním. „Srdcové zlyhávanie je vážny stav, keď srdce nedokáže účinne pumpovať krv do celého tela. Môže byť spôsobené infarktom myokardu, neliečeným vysokým krvným tlakom či inými faktormi,“ vysvetľuje MUDr. Peter Mečiar z kardiologickej ambulancie nemocnice vo Zvolene. Kľúčovou výzvou pre pacientov je zníženie rizikových faktorov, medzi ktoré patrí vysoký krvný tlak, nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu či nadmerný stres.
Pravidelná kontrola
Srdcovo-cievne ochorenia sú veľmi často podmienené aj geneticky, podľa MUDr. Mečiara je preto prevencia najúčinnejší spôsob, akým dokážeme znížiť výskyt týchto ochorení. „Vysoký krvný tlak a cholesterol sú tichí zabijaci, pretože nebolia, ale môžu viesť k vážnym stavom, ako sú infarkty a cievne mozgové príhody. Odporúčame pravidelne monitorovať hodnoty krvného tlaku a cholesterolu,“ zdôrazňuje kardiológ.
Mám infarkt?
Niektoré srdcové príhody vznikajú veľmi dramaticky – sú náhle a prudké, človek pri nich lapá po dychu, nevie sa hýbať, upadne do bezvedomia... Oveľa častejšie sa však infarkt začína pomaly, nevýraznou bolesťou či nevoľnosťou. Ľudia si často nie sú istí, čo s nimi je, a príliš dlho čakajú, kým požiadajú o pomoc.
Tu sú niektoré príznaky, ktoré môžu predchádzať srdcovému infarktu:
• Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka. Najviac infarktov sa prejavuje nepríjemným pocitom, tlakom uprostred hrudníka trvajúcim viac minút, alebo striedavo slabnúcim a opäť silnejúcim tlakom. Možno ho pociťovať ako nepríjemný tlak, zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti.
• Bolesť ľavej ruky, lopatky, žalúdka. Bolesti často vyžarujú najčastejšie do ľavej ruky (môžu aj do pravej), do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka.
• Dýchavica. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej.
• Iné príznaky. Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie.
Dodržiavanie liečby
Pre pacientov so srdcovými ochoreniami je dôležité dodržiavať liečebný režim vrátane kontrol hmotnosti, sledovania príjmu soli a pravidelných lekárskych kontrol. „Dodržiavanie liečebných opatrení a zmena životného štýlu môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť riziko hospitalizácií,“ dodáva MUDr. Mečiar.
Aké mám riziko?
Pri príležitosti Svetového dňa srdca ponúkajú aj laboratóriá Agellab laboratórne vyšetrenie KARDIO balík. Toto vyšetrenie je zamerané na detekciu kardiovaskulárnych rizík vrátane merania cholesterolu, krvných lipidov či proBNP ako markera srdcového zlyhávania. Nepotrebujete výmenný lístok ani odporúčanie. Objednať sa navyše môžete aj z pohodlia domova. Tieto vyšetrenia však nepreplácajú zdravotné poisťovne