Čo bráni mužom v absolvovaní preventívnych prehliadok? Často je to najmä ostych a strach. „Rakovina prostaty je denne diagnostikovaná takmer šiestim mužom, každý deň jej podľahnú dvaja pacienti,“ hovorí urológ Martin Romančík.
Na Slovensku týmto ochorením podľa neho trpí 9 000 mužov, každý rok sa diagnostikuje približne dvetisíc mužom. „Šesťsto mužov ročne možno zomrie zbytočne,“ priblížil urológ. Preventívna prehliadka u urológa je základom pre včasný záchyt ochorenia rakoviny prostaty. Na Slovensku ju absolvuje len 15 percent mužov.
Zaraďujeme sa tak na posledné priečky v rámci krajín Európskej únie. „Rakovina prostaty je nebezpečná práve v tom, že zo začiatku nespôsobuje zdanlivo žiadne problémy. Človek tak ani len nemusí vedieť, že ju má,“ dodal lekár.
Preventívna prehliadka
Urologické vyšetrenia by mal podľa odborníkov absolvovať každý muž nad 50 rokov. „Štandardne sa odporúčajú po 40. roku života a najmä rizikovým pacientom, ktorí majú napríklad nádor prostaty v rodine,“ doplnila urologička Lívia Lachkovičová s tým, že na prehliadku by mali muži chodiť každé tri roky. Prostata sa vyšetruje pohmatom, ale aj digitálnym rektálnym vyšetrením, ktoré je nebolestivé.
Spočiatku bez príznakov
MUDr. Romančík upozornil, že rakovina prostaty nemusí mať v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. „Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta sú už často príznaky pokročilejšieho štádia choroby. Muži k nám mnohokrát prichádzajú neskoro, pretože ich brzdí strach z vyšetrenia,“ poznamenal MUDr. Romančík s tým, že každý muž by mal myslieť na svoje zdravie. Prax ukazuje, že ženy sú v starostlivosti o svoje zdravie zodpovednejšie. „Zatiaľ čo mnohé ženy pravidelne chodia ku gynekológovi, u mužov prevencia až takým štandardom nie je. Musíme aj im zdôrazňovať, že na ich zdraví záleží,“ dodáva.
Ak sa s liečbou začne v úvode, dá sa vyliečiť. „U nás sa v podstate 12 percent rakoviny prostaty zachytí až v metastatickom štádiu, keď sa nedá vyliečiť,“ spresnil.
Zväčšená prostata podľa neho nie je vždy signálom rakoviny. „Musíme prostatu vyšetriť pohmatom, zobrať onkomarkery, aby sme vylúčili zhubné ochorenie, ak sa potvrdí nezhubné zväčšenie prostaty, tak ho môžeme liečiť, či už medikamentózne alebo chirurgicky,“ spresnil Romančík. Príznakom zväčšenej prostaty sú ťažkosti s močením, ktorými trpí až 50 percent mužov nad 60 rokov.