StoryEditor

Tlaková výš

01.04.2014, 23:05
Autor:
(dia)(dia)
Viac ako 30 % populácie má vysoký tlak krvi. Ak patríte k diabetikom, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že ho budete mať vyšší ako 140/90 mmHg.

 

Viac ako 30 % populácie má vysoký tlak krvi. Ak patríte k diabetikom, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že ho budete mať vyšší ako 140/90 mmHg. Diabetes a vysoký tlak súčasne vedú k rýchlejšiemu poškodzovaniu veľkých aj malých ciev a urýchľujú rozvoj aterosklerózy.


Liečebný prístup k zvládnutiu vysokého krvného tlaku (hypertenzie) u diabetikov je mierne odlišný ako u zdravých ľudí. Týka sa najmä voľby liekov. Nie všetky sú totiž vhodné, pretože môžu negatívne ovplyvňovať sledované metabolické parametre. Dôležité sú tie lieky, ktoré zlepšujú alebo aspoň neovplyvňujú glukózovú rovnováhu a citlivosť na inzulín. Len 40 % pacientov reaguje na liečbu jedným liekom. Pri ťažších formách hypertenzie sa nižšie hodnoty nedosiahnu bez kombinácie viacerých druhov liekov. Často je pri tom lekár postavený pred náročnú úlohu, ako zvládnuť vysoký krvný tlak výberom správnej kombinácie liekov a zároveň nerozkolísať cukor a neskomplikovať liečbu cukrovky.

Viete, že...
ideálna hodnota krvného tlaku diabetika je menej ako 120/80 mmHg? Zdraví ľudia ju môžu mať pod 140/90 mmHg.

Hocikedy a kdekoľvek
Okrem diétnych opatrení, pohybových aktivít, abstinencie nikotínu a pravidelného merania glykémií má veľký význam aj sledovanie krvného tlaku. Najmä v prípade, že sa práve začínate liečiť. K dispozícií je široký sortiment meračov krvného tlaku – tlakomerov. Umožnia zmerať tlak v rôznych životných situáciách, ráno alebo večer, v posilňovni či na záhrade. Pri meraní v ambulancii sa často hovorí o „efekte bieleho plášťa“, keď sa tlak dvíha k vyšším hodnotám už len pre samotnú prítomnosť lekára. Doma sme jednoducho v pohode.

Hodnoty si zapisujte
Pozornosť treba venovať najmä rannému vzostupu krvného tlaku, ktorý najviac súvisí s počtom infarktov a mozgových príhod. Najvhodnejší čas na meranie je ráno po prebudení, na obed a večer (ešte pred jedlom). Je jedno, na ktorej ruke. Odporúča sa na tej, na ktorej je tlak štandardne vyšší. Ruku držte umiestnenú vo výške srdca, v priebehu merania sa nehýbte a nerozprávajte. Pozor, výsledky môže skresliť cigareta alebo káva hodinu pred meraním. Namerané hodnoty si zapisujte, lekárovi potom umožnia posúdiť úspešnosť liečby a aplikovať prípadné úpravy dávkovania rovnako, ako je to možné pri zmenách glykémií.

Ozvy či tepové vlny
Hodnota tlaku krvi vyjadruje intenzitu tlaku obiehajúcej krvi na steny tepien. Pri meraní sa nafúknutím manžety zablokuje prietok krvi tepnou a lekár fonendoskopom počúva ozvy, ktoré sa objavia, keď tlak krvi v tepne prekoná tlak v manžete. Tento spôsob merania využil prvýkrát, pred viac ako 100 rokmi, ruský vedec Nikolaj Korotkov a preto týmto ozvám hovoríme korotkovove. Plnoautomatické tlakomery väčšinou využívajú pri meraní oscilometrickú metódu, ktorá zaznamenáva tepové vlny prebiehajúce v tepnách.

Dôležité!
Úprava tlaku na hodnoty 120/80 mmHg najviac ovplyvní kardiovaskulárne rizikové faktory, vedie k poklesu mozgovo-cievnych komplikácii a významne znižuje počet smrteľných prípadov na tieto komplikácie.

PharmDr. Štefan Lalkovič
lekárnik, Prievidza

01 - Modified: 2006-05-22 14:42:41 - Feat.: 0 - Title: Doplatky mzdy majú znížiť nezamestnanosť
01 - Modified: 2024-03-28 09:37:54 - Feat.: - Title: Čo sa pýtajú pacienti u lekára 02 - Modified: 2024-03-26 12:48:46 - Feat.: - Title: Komentár: Život je zmena, aj keď sa jej bojíme 03 - Modified: 2024-03-26 12:54:02 - Feat.: - Title: Dá sa cukrovky raz a navždy zbaviť? 04 - Modified: 2024-03-25 14:27:31 - Feat.: - Title: Seniori s diabetes mellitus 05 - Modified: 2023-12-20 13:52:00 - Feat.: - Title: Správne liečení diabetici si počas Vianoc môžu dovoliť vyprážaného kapra
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. júl 2024 14:29