Narušenie melatonínu môže tiež vplývať na hormóny, ktoré kontrolujú hlad a rastie tým potenciálne riziko obezity.Pixabay
StoryEditor

Obezita - výrazne skracuje život a dokázateľne zvyšuje úmrtnosť

24.09.2018, 22:25
Autor:
(dia)(dia)
Vysoký krvný tlak, diabetes,  zvýšený cholesterol - všetky tieto ochorenia úzko súvisia s obezitou.  Hovorí sa im aj vražedné trio - spolu totiž zabíjajú srdce.

Obezita je zodpovedná za 60 % zvýšenie rizika rozvoja diabetes mellitus 2. typu, za 20 % zvýšenie rizika rozvoja artériovej hypertenzie a ischemickej choroby srdca (ICHS), a tiež za 10 až 30 % nárast rakovinových ochorení. Dá sa povedať, že je to centrum "zla" v tele pre naše zdravie.

 Obezita je chronické progresívne ochorenie zapríčinené energetickou nerovnováhou medzi príjmom a výdajom kalórií. Je charakterizované hromadením tuku. Vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám orgánov, významne ovplyvňuje úmrtnosť a tiež aj kvalitu a dĺžku života obézneho človeka. 

S obezitou sa spája diabetes druhého typu, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a bielkovín, ateroskleróza a zvýšené hodnoty kyseliny močovej. Čím v skoršom veku obezita vznikne, tým negatívnejšie vplýva na organizmus.

Deti a adolescenti s nadváhou majú viac než 40-krát vyššie riziko rozvoja metabolických zmien vedúcich ku kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke!  ,,V súčasnosti je preukázané, že obezita, najmä nahromadenie vnútrobrušného tuku je jasným rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení,“ hovorí doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, primárka Oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb.

Až za 90 percent srdcových infarktov môžu ovplyvniteľné rizikové faktory, medzi ktoré patrí aj obezita.

Na srdce obézneho človeka sú kladené oveľa vyššie nároky než u človeka s normálnou hmotnosťou. Srdce potrebuje zásobovať krvou obézne telo a preto je nútené zvyšovať svoj  výdaj. Týmto dlhodobým chronickým preťažením srdca ako pumpy, dochádza k zhrubnutiu ľavej srdcovej komory a následne môže postupne vzniknúť zlyhávanie srdca. Nahromadenie vnútorného viscerálneho tuku sa zase priamo spája s vyšším rizikom náhlej smrti kvôli srdcovej  arytmii.

 Priberanie na hmotnosti vedie k abnormálnej alebo zníženej citlivosti na inzulín (inzulínovej rezistencie) s počiatočným zvýšením a následným poklesom sekrécie inzulínu.  Vzniká diabetes - ochorenie, pri ktorom bez liečby nekontrolovateľne stúpa hladina cukru v krvi.

 

Diabetes mellitus je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Veľmi vážna je hrozba srdcovocievnych ochorení, ktoré sú u pacientov s diabetom 4 až 8-krát častejšie, ťažšie sa liečia a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu.

Asi polovica pacientov má už pri prvom diagnostikovaní cukrovky druhého typu srdcovocievne komplikácie. 

 Doc. MUDr. Emil Martinka, primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu hovorí, že cukrovka a obezita sú ako dve spojené nádoby. ,,Podľa literatúry má viac ako 80 % pacientov s novodiagnostikovanou cukrovkou zvýšenú hmotnosť, pričom viac ako 40 % má obezitu,“ upozorňuje.

Na Slovensku je podľa nedávnej štúdie DiaSTATUS podiel obezity ešte vyšší a presahuje 60 %. Zatiaľ čo nadváha zvyšuje riziko cukrovky 3-5 násobne, obezita toto riziko zvyšuje 7-28-krát. Riziko je ešte vyššie, ak ide o  tzv. centrálny typ obezity, to znamená, keď sa tuk hromadí najmä v oblasti trupu, brucha a vnútrobrušnej oblasti. ,,Mali by sme preto poznať svoje hodnoty indexu telesnej hmotnosti (tzv. BMI), ale aj obvodu pása. Preventívne vyšetrenia by sa mali pravidelne robiť  u všetkých obéznych pacientov  v ročných intervaloch,“ povedal Martinka. Viac sa hýbať a menej jesť sa podľa neho určite oplatí.

 Veľmi znepokojujúci je fakt, že viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysoko rizikových skupín populácie, nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Normálne hodnoty cholesterolu teda dosahuje menej ako jedna pätina populácie!  Vysoká hladina cholesterolu je príčinou aterosklerózy, čiže kôrnatenia tepien. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie: srdcový infarkt, mozgová porážka, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, poruchy erekcie u mužov.

 Existuje množstvo dôkazov, ktoré hovoria o vzťahu medzi hladinou cholesterolu a rozvojom srdcovo-cievnych či mozgovo-cievnych komplikácií. Preto treba hladinu cholesterolu dôsledne kontrolovať, snažiť sa ju znížiť zmenou životného štýlu a pohybovou aktivitou.

Pokles hmotnosti o 5 kg môže priniesť zníženie krvného tlaku približne o 4 mmHg

 Vysoký krvný tlak, čiže hypertenzia, vzniká často ako následok neriešeného problému nadváhy a obezity. Udáva sa, že obvod pása u mužov viac ako 102 cm a u žien viac ako 88 cm,  je významným rizikovým faktorom.

Hypertenzia ako jedna z najčastejších chronických chorôb je rizikovým faktorom pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia, napríklad pre srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu.

Je preto potrebné liečiť ju včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií. K nefarmakologickým opatreniam jednoznačne patrí kontrola hmotnosti. ,,V prípade nadváhy alebo obezity, ktorými na Slovensku trpí viac ako polovica dospelej populácie, je potrebné upraviť príjem a výdaj energie tak, aby sa dosiahla redukcia hmotnosti. Pokles hmotnosti o 5 kg môže priniesť zníženie krvného tlaku približne o 4 mmHg, vysvetľuje MUDr. Ivana Šoóšová, primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Bratislava a správkyňa Slovenskej nadácie srdca.

 

 Merania BMI a krvného tlaku budú zabezpečené 29. septembra 2018

Počas Svetového dňa srdca 29. septembra 2018, Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST - Spolu chránime Vaše srdcia v spolupráci s partnermi, pripravila na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou - merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre obyvateľov celého Slovenska.

 Merania BMI a krvného tlaku budú zabezpečené 29. septembra 2018 vo vybraných vlakoch, na vybraných hlavných vlakových staniciach, v sieti fitness centier Golem Club na celom Slovensku a v OC Polus City Center v Bratislave.  ,,Nárast obezity vo svete i na Slovensku je alarmujúci, preto vnímame osvetu a prevenciu ako kľúčové,“ hovorí Mária Dzureková, marketingová manažérka GOLEM CLUB.

Prevencia je podľa nej zároveň vždy jednoduchšia cesta, než liečba, preto ju netreba podceňovať. ,,A keďže GOLEM CLUB je synonymum pre fitness, oddych a zdravý životný štýl, preto sme sa radi zapojili do tejto aktivity a poskytli naše priestory," dodala.

 

V tento deň, 29. septembra 2018, sa bude konať aj Beh srdca - Aby vaše srdce nezlyhalo, v areáli Kuchajda v Bratislave. Aj počas konania behu bude pre účastníkov pripravená možnosť zmerať si na Kuchajde BMI,  krvný tlak, ale aj hladinu cukru.

 

Všetky informácie o kampani nájdete na weboch www.presrdce.euwww.tvojesrdce.sk.

01 - Modified: 2023-02-06 11:17:39 - Feat.: - Title: Riziko vzniku rakoviny možno znížiť zdravým životným štýlom 02 - Modified: 2023-02-06 10:46:38 - Feat.: - Title: Nepodceňujte prevenciu! Vyzýva ľudí Národný onkologický inštitút. 03 - Modified: 2023-05-15 10:54:11 - Feat.: - Title: Komentár Zuzany Richnavskej: Ako nám senzor zmenil život 04 - Modified: 2023-01-02 10:40:26 - Feat.: - Title: Pribúda ľudí s vysokým tlakom aj s infarktmi 05 - Modified: 2023-05-18 08:28:07 - Feat.: - Title: Ako starnutie ovplyvňuje naše srdce
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 07:52