Flickr.com/sinu Kumar
StoryEditor

Začína sa sezóna hmyzu: Kedy ide o bežný štípanec a kedy treba volať záchranku?

11.04.2025, 09:51

Štípance od včiel, ôs, sršňov či po prisatí kliešťa síce väčšinou nepredstavujú vážny problém, no v niektorých prípadoch môžu spôsobiť život ohrozujúce reakcie.

Urgentné príjmy práve v letnej sezóne zaznamenávajú nárast pacientov s komplikáciami po bodnutí hmyzom približne o 20 – 30 percent. Tvrdí to Katarína Liptáková, vedúca sestra urgentného príjmu I. typu nemocnice vo Zvolene.

„Najčastejšie ošetrujeme reakcie po bodnutí osou, včelou, sršňom a po prisatí kliešťa. Reakcie na bodnutie osou bývajú najčastejšie, v prípade sršňa ide o silnejšiu toxicitu a väčšie riziko opuchu v oblasti hlavy či krku,“ hovorí vedúca sestra.

Kedy vyhľadať lekára?

Zdravotníci odporúčajú vyhľadať odbornú pomoc pri výskyte systémovej alebo ťažkej lokálnej reakcie, ktorá sa môže prejaviť:

•     dýchavičnosťou a pískaním pri dýchaní

•     opuchom tváre, pier, jazyka alebo hrdla

•     závratmi, búšením srdca, poklesom krvného tlaku

•     stratou vedomia, výsevom žihľavky alebo vyrážky

•     nevoľnosťou, vracaním či bolesťou brucha.

 

Tieto príznaky môžu signalizovať anafylaxiu, teda závažnú alergickú reakciu, ktorá si vyžaduje okamžité podanie adrenalínu a sledovanie vitálnych funkcií. „Na urgent treba prísť aj v prípade masívneho opuchu v oblasti hlavy, krku alebo dýchacích ciest, alebo ak sa vám nedarí odstrániť žihadlo alebo kliešťa. Pacienti s preukázanou alergiou na hmyzí jed by mali mať pri sebe adrenalínový autoinjektor a byť poučený o jeho použití,“ dopĺňa Liptáková.

 

Odstrániť kliešťa treba pinzetou

Pacienti často prichádzajú na urgentný príjem aj v prípade, že sa im nedarí vytiahnuť z rany žihadlo alebo kliešťa. Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou – vhodná je na to napríklad hrana kreditnej karty – týmto spôsobom predídeme vytlačeniu ďalšieho jedu z jedového vaku. „Pri odstraňovaní kliešťa odporúčam použiť špeciálnu pinzetu alebo háčik, kliešťa uchopiť čo najbližšie pri koži a plynulým kolmým pohybom ho vytiahnuť. Miesto po vybratí dezinfikujte a niekoľko dní pozorujte,“ prízvukuje sestra zo zvolenskej nemocnice.

 

Ošetrenie štípanca je jednoduché

V prípade mierneho začervenania, svrbenia alebo malého opuchu v mieste štípanca, teda pri bežnej reakcii na uštipnutie, nie je nutná návšteva urgentného príjmu. Ošetrenie štípanca je jednoduché a plne zvládnuteľné aj v domácom prostredí. „Miesto uštipnutia je potrebné umyť vodou a mydlom, vhodný je tiež studený obklad a v prípade svrbenia či mierneho pálenia pomôžu krémy či gély s protizápalovým alebo protisvrbivým účinkom, prípadne voľnopredajné antihistaminiká, napríklad cetirizín alebo loratadín,“ radí.

 

Urgent treba využívať zodpovedne

Zdravotníci zároveň upozorňujú na zodpovedné využívanie urgentnej zdravotnej starostlivosti. „Ak nejde o vážne príznaky, ktoré ohrozujú život alebo zdravie, odporúča sa najskôr kontaktovať praktického lekára, prípadne konzultovať stav telefonicky s odborníkom. Zbytočný príchod na urgent môže predĺžiť čakaciu dobu pre pacientov v kritickom stave,“ dodáva Mgr. Katarína Liptáková, MBA.

 

 

Vyšetrenie protilátok

Pre pacientov, ktorí zažili výraznejšiu reakciu po uštipnutí hmyzom, prípadne majú podozrenie na alergiu či infekciu, je dostupná samoplatcovská diagnostika prostredníctvom siete laboratórií AGELLAB. Vyšetrenia zahŕňajú stanovenie špecifických IgE protilátok pri alergii na hmyzie jedy (osí, včelí, sršní) či IgG a IgM protilátok pri kliešťovej encefalitíde a lymskej borelióze. Vyhľadávaným vyšetrením je aj vyšetrenie z kliešťa, pri ktorom laboratórium za pomoci PCR metódy preverí až 7 rôznych patogénov, ktoré mohol prenášať. Toto vyšetrenie je možné urobiť aj pri kliešťoch, ktoré ohrozili vaše domáce zviera.

 

 

01 - Modified: 2025-03-10 13:40:50 - Feat.: 0 - Title: Prvá pomoc sa nedá poskytnúť zle, uvádza záchranár docent Viliam Dobiáš 02 - Modified: 2025-03-27 14:21:50 - Feat.: 0 - Title: Až polovica pacientov nedodržiava liečbu 03 - Modified: 2025-03-14 08:51:27 - Feat.: 0 - Title: Počet pacientov na ochorenie obličiek stúpa, problémom je častá bezpríznakovosť choroby 04 - Modified: 2025-03-10 13:41:33 - Feat.: 0 - Title: Cukrovka si vyžaduje spoluprácu pacienta, hovorí docent Zbynek Schroner
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
11. apríl 2025 09:51