Urgentné príjmy práve v letnej sezóne zaznamenávajú nárast pacientov s komplikáciami po bodnutí hmyzom približne o 20 – 30 percent. Tvrdí to Katarína Liptáková, vedúca sestra urgentného príjmu I. typu nemocnice vo Zvolene.
„Najčastejšie ošetrujeme reakcie po bodnutí osou, včelou, sršňom a po prisatí kliešťa. Reakcie na bodnutie osou bývajú najčastejšie, v prípade sršňa ide o silnejšiu toxicitu a väčšie riziko opuchu v oblasti hlavy či krku,“ hovorí vedúca sestra.
Tieto príznaky môžu signalizovať anafylaxiu, teda závažnú alergickú reakciu, ktorá si vyžaduje okamžité podanie adrenalínu a sledovanie vitálnych funkcií. „Na urgent treba prísť aj v prípade masívneho opuchu v oblasti hlavy, krku alebo dýchacích ciest, alebo ak sa vám nedarí odstrániť žihadlo alebo kliešťa. Pacienti s preukázanou alergiou na hmyzí jed by mali mať pri sebe adrenalínový autoinjektor a byť poučený o jeho použití,“ dopĺňa Liptáková.
Odstrániť kliešťa treba pinzetou
Pacienti často prichádzajú na urgentný príjem aj v prípade, že sa im nedarí vytiahnuť z rany žihadlo alebo kliešťa. Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou – vhodná je na to napríklad hrana kreditnej karty – týmto spôsobom predídeme vytlačeniu ďalšieho jedu z jedového vaku. „Pri odstraňovaní kliešťa odporúčam použiť špeciálnu pinzetu alebo háčik, kliešťa uchopiť čo najbližšie pri koži a plynulým kolmým pohybom ho vytiahnuť. Miesto po vybratí dezinfikujte a niekoľko dní pozorujte,“ prízvukuje sestra zo zvolenskej nemocnice.
Ošetrenie štípanca je jednoduché
V prípade mierneho začervenania, svrbenia alebo malého opuchu v mieste štípanca, teda pri bežnej reakcii na uštipnutie, nie je nutná návšteva urgentného príjmu. Ošetrenie štípanca je jednoduché a plne zvládnuteľné aj v domácom prostredí. „Miesto uštipnutia je potrebné umyť vodou a mydlom, vhodný je tiež studený obklad a v prípade svrbenia či mierneho pálenia pomôžu krémy či gély s protizápalovým alebo protisvrbivým účinkom, prípadne voľnopredajné antihistaminiká, napríklad cetirizín alebo loratadín,“ radí.
Urgent treba využívať zodpovedne
Zdravotníci zároveň upozorňujú na zodpovedné využívanie urgentnej zdravotnej starostlivosti. „Ak nejde o vážne príznaky, ktoré ohrozujú život alebo zdravie, odporúča sa najskôr kontaktovať praktického lekára, prípadne konzultovať stav telefonicky s odborníkom. Zbytočný príchod na urgent môže predĺžiť čakaciu dobu pre pacientov v kritickom stave,“ dodáva Mgr. Katarína Liptáková, MBA.