Na vybudovanie silnej imunity by náš organizmus mal mať k dispozícii dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov.Foto: Pixabay
StoryEditor

Zinok a imunita – ako to funguje

28.02.2023, 09:00
Autor:
TASRTASR

Z dôvodu oslabenej imunity môže byť v chladnejšom období zvýšená náchylnosť voči infekciám. Tie sa často prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme.

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý aktivizuje mnohé enzýmy v našom organizme. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, svaloch, pokožke, obličkách a očiach. Má veľký vplyv na mnohé funkcie ľudského tela. Najčastejšie si ho spájame s dermatologickými ochoreniami. No zinok je užitočný aj v podpore imunity. Odporúčaný príjem zinku v potrave pre dospelých mužov a ženy je 10 mg, resp. 7 mg denne.

 

Príznaky respiračného ochorenia

Akútne respiračné infekcie nás počas roka, zvlášť v chladnejšom období, môžu postihnúť aj častejšie. Je teda pravdepodobné, že raz a možno aj viackrát v roku, ochorieme my alebo niekto z našich príbuzných a niekoľko dní budeme musieť s chorobou bojovať. Absencia v práci alebo škole, znížená kvalita života, neschopnosť plniť si svoje domáce a pracovné povinnosti a nakoniec často niekoľkodňový pobyt v domácej liečbe. To je najčastejší scenár, ktorý sa opakuje takmer každoročne u mnohých z nás.

Infekčné ochorenia, ktoré sú zapríčinené oslabenou imunitou v takomto chladnejšom období majú mnoho nepríjemných príznakov a prejavov. Najčastejšie sa prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Na niekoľko dní nás tak vyradia z plnohodnotného života a prinútia zostať s boľavým hrdlom a upchatým nosom doma v posteli. Aj napriek tomu, že ide o dobre známe príznaky, ktoré nepovažujeme za príliš vážne, predsa je dôležité, aby sme sa ich zbavili v čo najkratšom čase a mohli aktívne pokračovať v rodinnom i pracovnom živote.

 

Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme

Imunita je schopnosť nášho tela bojovať proti chorobám spôsobených baktériami alebo vírusmi. Keď už ale ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Každá jeho súčasť sa snaží svojim spôsobom bojovať proti pôvodcovi ochorenia, ktorým je v tomto prípade vírus.

Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov sú biele krvinky. Z tých významnejších spomeňme napríklad B a T - lymfocyty, NK bunky a makrofágy. A zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Nízka hladina zinku postihuje aj fungovanie NK buniek a makrofágov. A naopak, dostatok zinku podporuje fungovanie dôležitých zložiek imunitného systému: B a T-lymfocytov. Vďaka nemu je odpoveď nášho imunitného systému na ochorenie rýchla a silná.

 

Silná imunita sa vysporiada s infekciou rýchlejšie

Keďže sa nedokážeme vyhnúť obdobiam, počas ktorých je zvýšený výskyt infekčných ochorení, je dôležité myslieť na svoj imunitný systém a posilňovať ho. Vďaka silnej imunite tak máme väčšiu šancu, že sa náš organizmus vysporiada s prípadným infekčným ochorením rýchlejšie alebo sa mu aj celkom vyhne. Bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, únava a ďalšie nepríjemné symptómy ochorenia nás tak nebudú trápiť a my si namiesto kašľania, kýchania a pobytu v posteli budeme môcť užívať svojich blízkych, svoje koníčky alebo aj tuhú zimu.

01 - Modified: 2023-02-20 14:45:47 - Feat.: 0 - Title: Aké infekcie nás budú ohrozovať? 02 - Modified: 2022-11-16 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Meteosenzitivita je jav, ktorý môže spôsobiť až infarkt. Ako sa chrániť? 03 - Modified: 2022-11-09 07:37:33 - Feat.: 0 - Title: Podporou imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu pred chorobami 04 - Modified: 2022-10-02 18:03:35 - Feat.: 0 - Title: Imunita proti chrípke poklesla, varujú odborníci
01 - Modified: 2023-06-02 07:00:00 - Feat.: - Title: Stavte na citróny: Osviežia, podporia imunitu 02 - Modified: 2023-04-27 12:49:05 - Feat.: - Title: Imunitu treba posilňovať neustále 03 - Modified: 2023-04-16 12:00:00 - Feat.: - Title: Viete ako pracuje imunita? Otestujte sa! 04 - Modified: 2022-12-20 15:44:17 - Feat.: - Title: Chrípka naberá na sile. Začala epidémia 05 - Modified: 2022-11-09 07:37:33 - Feat.: - Title: Podporou imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu pred chorobami
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. september 2023 01:24