Táto zmena sa začína zmenou stravovacích návykov, ale tiež fyzickou aktivitou a v niektorých prípadoch aj znížením hmotnosti. Základným princípom stravovacieho režimu diabetika je zníženie glykemického indexu konzumovaných jedál. Čím rýchlejšie dokáže potravina zvýšiť hladinu glukózy v krvi (glykémiu), tým má vyšší glykemický index. Najvyššie hodnoty dosahujú jednoduché cukry, ktoré na to, aby ich organizmus spracoval, potrebujú veľa inzulínu.
Tehotné diabetičky nesmú hladovať
V rámci diétnych opatrení pre diabetes 1. typu a diabetes 2. typu máme určité odlišnosti. U pacientov, ktorí trpia diabetom 1. typu, je základným liečebným opatrením náhrada nedostatočnej sekrécie inzulínom. Racionálna strava je teda doplnkom k terapii inzulínom. Potraviny s obsahom sacharidov je nutné rozdeliť ekvivalentne do jednotlivých porcií jedál v priebehu dňa s ohľadom na priebeh glykémie a fyzickú aktivitu.
Na druhej strane, u pacientov s diabetom 2. typu (najmä tých s nadváhou a obezitou) je striktné dodržiavanie diéty prvým a základným opatrením v liečbe. Dodržiavanie času jednotlivých jedál nie je nevyhnutné. V prípade tehotenského (gestačného) diabetu diétne opatrenia nesmú smerovať k hladovaniu. Je dôležité nevylučovať cukry úplne zo svojho jedálnička a ani nevynechávať jedlá, pretože dieťa v maternici potrebuje pre svoj vývoj dostatok energie.
Tipy pre zdravé stravovanie
• Vyberajte si potraviny s nízkym glykemickým indexom, akými sú celozrnné cestoviny, strukoviny, pohánka, bulgur, quinoa, celozrnné pečivo, biely jogurt alebo acidofilné mlieko.
• Snažte sa obmedziť príjem soli – diabetes zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a navyše soľ zadržuje v tele vodu.
• Odporúčame vám konzumovať stravu s primeranou energetickou hodnotou, čím sa vyhnete nadváhe.
• Jedzte pravidelne zeleninu, primerané množstvo ovocia (hlavne bobuľové ovocie, jablko a jahody) a celozrnné potraviny, ktoré obsahujú vlákninu, minerálne látky a vitamíny a zabezpečujú pocit nasýtenia.
• Znížte konzumáciu červeného mäsa, údenín a polotovarov (alternatívou je kuracie/morčacie mäso, prípadne ryby a morské plody bohaté na omega-3 mastné kyseliny).
• Spôsob spracovania potravín je dôležitý. Uprednostňujte varené, dusené a pečené jedlá bez pridania tuku.
• Jedzte pravidelne (vzhľadom na užívanie liekov, prípadne podávanie inzulínu, je veľmi podstatné, aby mal pacient pravidelný režim rozdelený do minimálne 3 až 4 jedál denne).
• Ak budete potrebovať niečo dosladiť, používajte umelé sladidlá (stévia) namiesto bieleho/trstinového cukru.
• Dodržiavajte pitný režim – najvhodnejším nápojom je voda. Je vhodné vyhnúť sa ovocným šťavám, džúsom, limonádam a alkoholickým nápojom.
• Zvýšte energetický výdaj pohybom. Pravidelné vychádzky alebo športovanie pôsobia ako prevencia proti obezite a zlepšujú kvalitu života.
PharmDr. Katarína Birošíková, PhD.
farmaceutka z Lekárne Dr.Max v Starom Smokovci