Shutterstock
StoryEditor

Antibiotika. Kedy prestávajú účinkovať?

17.07.2025, 06:00

Sú nenahraditeľnými liekmi. Liečia nás a zachraňujú životy. Ak sa však používajú často a nesprávne, narastá riziko, že stratia účinnosť.

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR vysvetľujú, ako vzniká odolnosť voči antibiotikám a ako každý z nás dokáže prispieť k tomu, aby antibiotiká účinkovali a zachraňovali životy čo najdlhšie.

„Odolnosť voči antibiotikám je vážny problém. Zvykli sme si na ich ľahkú dostupnosť a účinnosť, ktorou liečia mnohé bežné, ale i závažné a aj život ohrozujúce bakteriálne infekcie. Ak však o ich účinnosť prídeme, infekcie sa u pacientov stávajú dlhotrvajúce alebo neliečiteľné,“ upozorňuje MUDr. Tatiana Červeňová, hlavná hygienička SR. Základným pravidlom je podľa nej užívať antibiotiká len v odôvodnených prípadoch a správnym spôsobom.

Ako vzniká rezistencia?

Antimikrobiálna rezistencia nastáva, keď sa baktérie, vírusy, plesne či parazity stávajú rezistentnými, teda si vyvinú odolnosť proti liečivám, ktoré ich majú zničiť alebo zastaviť ich množenie v ľudskom organizme. V tejto súvislosti hovoríme najčastejšie o rezistencii (odolnosti) baktérií voči antibakteriálnym liečivám – antibiotikám. „Dôsledkom takto získanej odolnosti voči antibiotikám je, že baktérie sa v tele množia aj napriek liečbe, infekcie sú ťažšie liečiteľné, niekedy s výraznejšími príznakmi, a aj pacient ich môže v niektorých prípadoch ľahšie šíriť,“ vysvetľuje MUDr. Červeňová.

Zvýšená úmrtnosť

Odolné baktérie už dnes celosvetovo spôsobujú zvýšenú úmrtnosť, zaťažujú zdravotnícky systém jednotlivých krajín a majú nepríjemné dosahy na život pacientov a ich rodín.

Nemožno sa pritom spoliehať na to, že včas prídu nové, účinné lieky. Vývoj nových antibiotík totiž nie je taký rýchly ako tempo, ktorým baktérie nadobúdajú odolnosť voči používaným liekom. Výsledkom môže byť, že aj úplne bežné infekcie budú už čoskoro opäť neliečiteľné a rizikom sa môžu stať aj bežné chirurgické zákroky, poranenia či úrazy.

Spotreba antibiotík narastá

Spotreba antibiotík sa v rokoch 2019 až 2023 v členských krajinách Európskej únie zvýšila o jedno percento. Uvádza to Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. Únia sa pritom snaží ich spotrebu znižovať, no nedarí sa jej to. Cieľom bolo zníženie o 20 percent.

Podľa údajov o dennej spotrebe antibiotík na tisíc obyvateľov je na tom najlepšie Holandsko (pod 10 dávok denne), v siedmich členských krajinách to je 10 – 15 dávok denne a Česko spolu s Dánskom, Litvou a Portugalskom patrí do tretej skupiny s 15 až 20 dávkami antibiotík denne.

Slovensko a deväť ďalších krajín EÚ je v štvrtej skupine (20 až 25 dávok denne) a najhoršie sú na tom Bulharsko, Grécko a Rumunsko s dennou spotrebou nad 25 dávok.

Európske centrum s cieľom zvrátiť trend v boji proti antimikrobiálnej rezistencii vyzýva členské štáty EÚ na prevenciu a kontrolu infekcií, obozretné používanie antibiotík a vývoj a prístup k novým antibiotikám.

Nemocnice, v ktorých sa vyskytuje 70 percent infekcií, by mali podľa centra zaviesť jednoduché, ale nevyhnutné opatrenia, ako je zlepšenie umývania rúk a skríning baktérií rezistentných na antibiotiká a posilniť kapacity na izoláciu infikovaných pacientov.

 

Ako zlepšiť tento stav?

Ako môžem ako jednotlivec predchádzať odolnosti voči antibiotikám? „Antibiotiká sú účinné proti baktériám, nie proti vírusom. Neúčinkujú teda na vírusové ochorenia ako chrípka či prechladnutie, ak nie sú sprevádzané aj infekciou spôsobenou baktériami. Nikdy od lekára nevyžadujte antibiotiká, ak vám povie, že ich nepotrebujete. Rovnako nikdy neužívajte antibiotiká bez predpisu lekára. Užívajte ich iba vtedy, keď vám ich predpíše lekár. Pri užívaní antibiotík sa riaďte pokynmi lekára,“ uviedla MUDr. Červeňová. Ako treba postupovať?

Nikdy nezdieľajte antibiotiká s inými osobami. To, že antibiotiká pri liečbe zaúčinkovali vám, neznamená, že zaberú aj vašim príbuzným s rovnakými príznakmi. Iba lekár môže stanoviť správnu diagnózu a potvrdiť, že liečba antibiotikami je nevyhnutná.

Nikdy nepoužívajte zvyšky antibiotík. Takéto rozhodnutie môže byť pre vaše zdravie potenciálne nebezpečné a vedie k rezistencii. Liečbu konkrétnymi antibiotikami vám musí predpísať lekár.

Neukončujte liečbu antibiotikami svojvoľne, hoci sa už cítite lepšie. Liečbu predpísanú lekárom striktne dodržiavajte. Antibiotiká ničia baktérie postupne. Je dôležité doužívať lieky tak, ako určí lekár, pretože sa tým zabraňuje premnoženiu baktérií a opätovnému vzniku ochorenia.

Udržujte antibiotiká účinné aj tým, že absolvujete pravidelné povinné a odporúčané očkovania. Pravidelné očkovanie môže pomôcť predchádzať niektorým infekciám, ktoré by inak mohli vyžadovať užívanie antibiotík.

Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi. Dodržiavajte správnu osobnú hygienu i respiračnú etiketu (kýchajte a kašlite do jednorazovej hygienickej vreckovky, ak vreckovku nemáte poruke, prekryte si ústa aspoň lakťovou jamkou). Ak je to potrebné, izolujte sa od ostatných ľudí, čím zabránite šíreniu infekcií. Prevencia infekcií napomáha znižovať potrebu užívania antibiotík.

Pravidelne si umývajte ruky a hygienicky pripravujte jedlo (oddeľujte tepelne upravené jedlá od tepelne neupravených surovín, dôsledne umývajte listovú zeleninu pitnou vodou, oddeľujte kuchynské náčinie na spracovanie surového mäsa od ostatného a podobne).

 

01 - Modified: 2025-05-07 10:15:19 - Feat.: - Title: Pacienti so závažnými ochoreniami majú obavy, že sa nedostanú k moderným liekom
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
17. júl 2025 06:02