Poškodenie drobných ciev a nervov môže viesť k suchej koži.SNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Boj so suchou pokožkou

29.10.2023, 09:00

Poškodenie drobných ciev a nervov, ktoré je bežné u ľudí s cukrovkou, môže viesť nielen k suchej koži, ale dokonca aj k vzniku drobných prasklín. A tie sú nebezpečné...

Suchá koža trápi nejedného diabetika. „Moju mamu diabetičku sužuje už dlhší čas. Navodzuje u nej trvalý pocit nepohodlia, pokožka je nepríjemne napnutá, niekedy dokonca svrbí,“ hovorí pani o probléme. Či už za týmto – pomerne častým – problémom stojí cukrovka, alebo iné príčiny, boj so suchou, niekedy aj šupinatou kožou je obvykle beh na dlhú trať. Aké sú príčiny suchej pokožky a hlavne, čo v boji s touto obmedzujúcou ťažkosťou pomáha?

Spomínaný pocit nepohody nie je jediným problémom, ktorý je pochopiteľným dôvodom na mrzutosť. Sivá, vysušená pleť sa môže premietať aj do nižšieho sebavedomia, obzvlášť u žien, a ak sa vyskytuje na tvári – prirába vrásky nielen obrazne, ale doslova.

Suchá či dehydratovaná?

Koža je najväčším orgánom a má veľmi dôležitú úlohu pri ochrane zdravia, pretože chráni telo pred potenciálne nebezpečným vonkajším prostredím. Preto by mal svoju pokožku – úplne bez preháňania – rozmaznávať každý, či už ide o zdravého jedinca, alebo o diabetika. Pritom je potrebné rozlišovať medzi dehydratovanou kožou, čo je dočasný stav, ktorý je celkom dobre riešiteľný, a suchou pokožkou, ktorá je obvykle chronického charakteru.

Príčiny suchej pokožky

Dôvodov, ktoré môžu mať na svedomí suchú kožu, je veľa. Okrem genetiky môžu byť na vine poruchy prekrvenia, zmeny vo funkcii imunitného systému, prípadne poruchy mazových žliaz či hormonálne zmeny. Okrem toho môže byť vysychanie kože spôsobené aj používaním nevhodných kozmetických prostriedkov alebo nedostatkom určitých živín v tele.

Jednou z príčin môže byť, samozrejme, diabetes. Poškodenie drobných ciev a nervov, ktoré je bežné u ľudí s cukrovkou, môže viesť nielen k suchej koži, ale dokonca aj k vzniku drobných prasklín v koži. A tie sú nebezpečné, pretože bývajú vstupnou bránou infekcie.

Hydratácia nie je len voda

V prípade chronickej suchej pokožky obvykle chýba koži nielen voda, ale aj lipidy (tuky). Preto je potrebné kožu každý deň dobre hydratovať. Hydratácia však neznamená, že pokožke dodáme len vodu. My jej potrebujeme dodať látky, ktoré vodu viažu. Ako na to?

Ideálnym časom na hydratáciu pokožky je čas po osprchovaní. Mali by ste zvoliť šetrné hydratačné krémy alebo masti s obsahom kyseliny mliečnej alebo urey. S výberom optimálnych hydratačných prostriedkov vám môže pomôcť dermatológ alebo farmaceut v lekárni.

Nový trend: slugging

Na sociálnych sieťach sa v poslednom období vo všetkých pádoch skloňuje slovo slugging. Laicky povedané ide o uzamknutie vlhkosti vnútri kože. Názov (z anglického slug) vznikol z toho, že sa aplikovaním okluzívneho (uzavierajúceho) prostriedku vytvorí na pleti vrstva, ktorá by mala brániť dehydratácii.

Medzi okluzívne prostriedky používané pri technike slugging patrí vazelína alebo zmes minerálneho oleja a lanolínu. Princíp spočíva v tom, že večer pred spaním, po bežnom ošetrení pleti, naneste na ešte vlhkú pokožku tenkú vrstvu okluzívneho prostriedku a jemne ju rozotrite. Ráno po prebudení prebytočný prípravok odstráňte a pokožku osušte. Môžete vyskúšať aj krátkodobú aplikáciu v trvaní niekoľkých hodín.

Slugging sa neodporúča osobám, ktoré trpia mastnou pleťou, akné alebo podráždenou pokožkou.

Dermatológ je stávka na istotu

Ak vás suchá pokožka trápi dlhší čas a nič nezaberá, neváhajte a navštívte dermatologickú ambulanciu. Kvalifikovaný lekár vám môže pomôcť odhaliť príčinu, stanoví presnú diagnózu a navrhne liečebný plán. Boj so suchou kožou je beh na dlhú trať a nie je ľahký.

Ako si môžete pomôcť sami

... Zmeňte svoj každodenný rituál očisty. Namiesto dlhých kúpeľov zaveďte krátke, rýchle osprchovanie. Voda by mala byť len teplá (nie horúca).

... Nepoužívajte pri umývaní agresívne umývacie gély a mydlá. Všeobecne je lepšie mydlo vôbec nepoužívať, ale ak sa bez neho nezaobídete, siahnite po mydle s vyváženým pH.

... Pri osušovaní po kúpeli nikdy pokožku uterákom nedrite. Namiesto toho ju jemne osušte prikladaním uteráka.

... Používajte mäkké uteráky z bavlneného froté.

... Nepoužívajte kozmetické prostriedky obsahujúce alkohol.

... Pri upratovaní domácnosti noste ochranné rukavice. To isté platí aj pre umývanie riadu.

... Používajte výhradne pracie prostriedky bez farbív a parfumov.

... Noste oblečenie z nedráždivých prírodných materiálov.

... Dodržujte dostatočný pitný režim.

... Nepobývajte v prekúrených miestnostiach alebo v priestoroch so suchým vzduchom.

... V prípade pobytu vonku používajte prostriedky s ochranným faktorom, ktorý zaistí ochranu pokožky pred slnečným žiarením.

... Obohaťte svoj jedálniček o potraviny bohaté na mastné kyseliny, zinok a vitamíny A, C a E.

(red)

(zdroj: www.diastyl.cz)

01 - Modified: 2023-05-31 15:13:19 - Feat.: 0 - Title: Boj so suchou pokožkou: Hydratovať nestačí 02 - Modified: 2023-05-09 15:13:05 - Feat.: 0 - Title: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom 03 - Modified: 2023-04-05 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na nedostatočný pitný režim upozorní moč, koža a jazyk 04 - Modified: 2022-08-09 07:22:32 - Feat.: 0 - Title: Nadmerné slnenie môže spôsobiť starnutie pleti
01 - Modified: 2022-11-15 14:00:00 - Feat.: - Title: Liečba psoriázy je beh na dlhú trať
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. november 2023 20:59