StoryEditor

Čas na jarnú očistu

26.03.2014, 22:38
Autor:
(dia)(dia)
Trápi vás jarná únava? Ešte stále ste nezhodili nadbytočné zimné kilogramy? Máte problémy s trávením? Je čas na jarnú detoxikáciu organizmu.

 

Trápi vás jarná únava? Ešte stále ste nezhodili nadbytočné zimné kilogramy? Máte problémy s trávením? Trpíte nevysvetliteľnou únavou a bolesťami hlavy? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, je čas na jarnú detoxikáciu organizmu.


O detoxikácii počúvame najmä počas jarných mesiacov zo všetkých strán. Na trhu je množstvo produktov, ktoré by ju mali uľahčiť, od čajov, cez šťavy až po najrôznejšie tablety. Ale načo je vlastne detoxikácia dobrá? Je to len módny trend alebo ide naozaj o zdraviu prospešnú procedúru? Musí byť detoxikácia drahá?

Čistí aj zvnútra
Hoci sa o detoxikácii hovorí veľa, málokto vie, čo vlastne znamená. Jednoducho povedané, ide o vnútornú očistu. Umývať telo len zvonka totiž nestačí. Aj organizmus potrebuje občas prečistiť od rôznych škodlivých nánosov, ktoré spôsobujú nepríjemné zdravotné ťažkosti. A ako vyčistiť telo znútra? Vyžaduje si to niekoľko krokov. Zrealizujete ich jednoducho a bez toho, aby ste museli načierať hlboko do svojej peňaženky.

Krok č. 1: Zbavte sa nečistôt v črevách
Možno ste doteraz ani nepomysleli na to, že vaše črevá môžu byť zanesené a potrebujú prečistiť. Ak sa však nestravujete zdravo, je viac než pravdepodobné, že by sa vám taká očista zišla. „Problémom je to, že v záhyboch čreva zostávajú drobné nestrávené zvyšky potravy, ktoré sa nedokážu prirodzeným pohybom čreva vyprázdniť vo forme stolice,“ ozrejmuje odborník na racionálnu stravu MUDr. Ľubomír Ruttkay.

Keď je črevo zanesené
Vekom môžu nestrávené zvyšky v čreve pribúdať a spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti. Najčastejšie problémy spojené so zaneseným črevom sú tieto:
• zhoršené trávenie
• pocit plnosti
• nafukovanie
• bolesti brucha, v niektorých prípadoch aj hnačky
• nepríjemný zápach stolice
• zhoršené vstrebávanie mnohých látok

Nedostatok vitamínov
Zanesené črevo má  neblahý vplyv na naše zdravie. Príčina je jednoduchá. „Cez hrubé črevo sa dodatočne vstrebávajú do organizmu rôzne látky, napríklad aj lieky alebo vitamíny,“ vysvetľuje odborník. Ak máte črevo zanesené zvyškami potravy, schopnosť vstrebávania látok je logicky nižšia. Okrem toho, v čreve sa vám môže rozmnožiť hnilobná flóra a narušiť tak normálne fungovanie trávenia.

Vláknina ako metla
Ako sa dá zanesené črevo vyčistiť? Doslova ako metla na nestrávené kúsky potravy pôsobí vláknina. Existujú dva základné tipy:
• nerozpustná (nesolubilná) vláknina
• rozpustná (solubilná) vláknina
„Hrubý očistný mechanizmus má práve vláknina nerozpustná, ktorá je pre človeka nestráviteľná, pretože je na báze celulózy,“ vysvetľuje MUDr. Ruttkay. Hoci našim telom prejde vlastne nezmenená, vezme zo sebou aj to, čo v čreve nemá čo hľadať. Vo vašom jedálničku by preto potraviny, ktoré ju obsahujú, mali zastávať významné miesto. Sú to:
• zelenina
• bylinky
• šupka z niektorých druhov ovocia (napr. jablko)
• celozrné obilniny
• riasy

Diabetik a detoxikácia
Aj rozpustná vláknina je pre zdravie veľmi dôležitá. A to zvlášť pre diabetikov. Pri trávení sa totiž účinkom črevných baktérií rozkladá na jednoduché mastné kyseliny, ktoré pôsobia podobne ako lieky na znižovanie cholesterolu, ale bez nežiadúcich účinkov. „Normalizovať hladinu cholesterolu je pre každého diabetika kľúčové, pretože sa tým predchádza mnohým cievnym komplikáciám,“ tvrdí lekár. Ak však máte znečistené črevo, schopnosť baktérii pracovať so solubilnou vlákninou bude len veľmi malá. Preto je potrebné črevo najprv prečistiť nerozpustnou vlákninou a potom s výhodou konzumovať aj vlákninu rozpustnú. Tá sa nachádza napríklad v dužine ovocia.

Dia tip
Ideálnou potravinou pre diabetika je obyčajné jablko. Nerozpustná vláknina v jeho šupke prečistí črevo a rozpustná vláknina v dužine spolu s vitamínom C znižuje tzv. „zlý“ cholesterol, ktorý by mohol narobiť neplechu s vašimi cievami. S glykemickým indexom 38 tento druh ovocia nezaútočí ani na vaše glykémie. Dobrú chuť!

S mäsom to nepreháňajte
Pozrime sa však aj na potraviny, ktoré pôsobia presne naopak a sú zodpovedné za problematické nánosy v čreve. Ak je vaša strava založená predovšetkým na bielej múke, živočíšnych bielkovinách, mäse a mliečnych výrobkoch, vaše črevo pravdepodobne trpí. Takéto jedlá je potrebné vyvážiť dostatočným množstvom zeleniny, ovocia, semien a celozrnných obilnín.

Krok č. 2: Očistite svoje kĺby
„Ďalším krokom detoxikácie je vyčistenie kĺbov, v ktorých sa vo forme kryštálikov soli ukladá kyselina močová,“ radí MUDr. Ruttkay. Ako sa tam dostane? Je to opäť dôsledok prijímania nadmerného množstva bielkovín v živočíšnej strave. Kyselina močová je zodpovedná za rôzne nepríjemné komplikácie, počnúc miernymi bolesťami kĺbov a končiac až ich zápalmi. Mnohé potraviny, ako napríklad kapusta, cvikla, citrusy, žihľava či baza majú schopnosť túto kyselinu z kĺbov odstraňovať. Samozrejme, čistenie jednotlivých orgánov aj kĺbov funguje najlepšie, keď je vyčistené črevo.

Ako často chodíte na WC?
Prečo vám kladieme takúto indiskrétnu otázku? To, ako často navštevuje toalety vám totiž môže veľa napovedať o stave vášho čreva. „U zdravého človeka, ktorý má trávenie úplne v norme, by malo byť vyprázdňovanie dva krát za deň. Samozrejme, hovoríme o stolici, ktorá je formovaná a tuhá, teda nie hnačka,“ upozorňuje lekár. Zdá sa vám to veľa? V našej kultúre takýto rytmus vyprázdňovania naozaj nie je bežný. Ľudia majú často stolicu len raz za dva alebo dokonca tri dni. Podľa odborníka to už môžeme považovať za zápchu, ktorá je podmienená hrubým nedostatkom vlákniny v strave. „Zistilo sa to výskumom na domorodých kmeňoch, ktoré sa živia prevažne rastlinnou potravou. Sú pomerne zdraví, nepoznajú žlčníkové a obličkové kamene, nemajú srdcovo-cievne problémy, koliky, ani osteoporózu. Ich strava je veľmi jednoduchá, založená na rastlinách bežne dostupných v prírode. Vyprázdňujú sa dva až tri krát denne a aj množstvo stolice je u nich väčšie, práve vďaka príjmu nesolubilnej vlákniny,“ hovorí MUDr. Ruttkay. Prírodní ľudia teda žiadnu jarnú detoxikáciu nepotrebujú, pretože ich črevá sú omnoho čistejšie ako tie naše.

Krok č. 3: Stop prekysleniu organizmu
Prekyslenie organizmu je ďalším nepríjemným dôsledkom nezdravého stravovania. „Najčastejšie sa u ľudí prejavuje tak, že majú problém s nafukovaním, často sa im odgrgáva, páli ich záha, majú bolesti hlavy, sú unavení, preťažení, majú málo energie. Keď sa pozriem na stravu daného človeka, je mi pôvod jeho ťažkostí väčšinou hneď jasný,“ ozrejmuje lekár. V takom prípade je prvou pomocou zelenina.

Dôsledky prekyslenia
Ak sú vám spomínané príznaky povedomé, je načase zmeniť stravovanie. Prekyslenie totiž uľahčuje vznik rôznych zdravotných ťažkostí, ako napríklad:
• možný rozvoj cukrovky 2. typu
• časté prechladnutia
• rozvoj osteoporózy, kĺbového reumatizmu a problémov s kĺbmi
• pálenie záhy
• nafukovanie, tráviace ťažkosti, zápcha
• bolesti hlavy
• nevysvetliteľná únava
• srdcovo-cievne problémy
• nádory
• žlčové a obličkové kamene

Jedzte veľa zeleniny
Ideálne pH v našom organizme je 7,4, čo na pH škále od 0-14 znamená stred mierne posunutý na zásaditú stranu. Ak vo vašej strave dominuje biela múka, cukor a mliečne produkty, ste na najlepšej ceste k prekysleniu. Vylepšiť vaše pH skóre vám potom pomôžu nasledujúce potraviny:
• zelenina
• ovocie okrem sliviek, brusníc a čučoriedok
• mandle a gaštany
• cícer a fazuľa
• pohánka
• riasy

Krok č. 4: Zbavte organizmus ťažkých kovov
Nezdravá strava, ale aj stav našej planéty majú na svedomí to, že sa v organizme mnohých ľudí vyskytujú aj rôzne toxíny, rádioaktívne látky a ťažké kovy, ktoré môžu podmieniť vznik rôznych chorôb. Aj tých sa pomocou detoxikácie ľahko zbavíte. Čím viac zelenej zeleniny, sójových produktov a sladkovodných alebo morských rias budete jesť, tým skôr sa dostaví aj účinok.

Krok č. 5: Nadopujte sa vitamínmi
Ak sa vám podarí zaradiť do stravy dostatočné množstvo nerozpustnej vlákniny, vaše črevá sa postupne prečistia  a vy budete schopní zúžitkovať z potravy omnoho viac vitamínov a minerálov ako predtým. Vďaka tomu sa zlepší obranyschopnosť vášho organizmu a aj pocit zo života. Prejsť na zdravú stravu sa oplatí!

Najlepšie na jar
Médiá sú plné „spoľahlivých“ návodov na jarnú detoxikáciu, ktorá by vám mala prinavrátiť zdravý pocit zo života. V skutočnosti však jedna detoxikácia ročne nezmaže všetky chyby životného štýlu, ktorých sa dopúšťate. „Je to ako keď vyčistíme dlážku a prídu domov zablatené deti. Mali sme chvíľu čisto, ale špina sa tam v zapätí nanosí znova,“ vysvetľuje lekár. Detoxikovať sa má zmysel vtedy, keď sa rozhodnete aspoň pre základnú úpravu svojej stravy aj do budúcna. Prevládať by v nej malo ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a semená. „Pokiaľ siahneme aspoň k takémuto základnému kroku, tak má zmysel raz do roka sa detoxikovať a to najlepšie na jar, pretože vtedy kvitne dostatok rastlín a byliniek, ktoré môžeme využívať. A môžeme to zároveň spojiť s pohybom vonku,“ radí odborník.

(tot)

Foto: www.fotolia.com

01 - Modified: 2006-06-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zahraničné banky predávali slovenskú menu
01 - Modified: 2015-04-26 22:15:01 - Feat.: - Title: Táto jarná zelenina dokáže vaše telo zbaviť škodlivín 02 - Modified: 2015-02-27 07:21:23 - Feat.: - Title: Keď budete jesť tieto potraviny, predídete jarnej únave 03 - Modified: 2014-10-12 19:28:39 - Feat.: - Title: Ste unavení? Môže to byť prvý signál ochorenia 04 - Modified: 2011-10-26 06:35:57 - Feat.: - Title: Som unavený, ale liečim sa
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 06:14